{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Mülkiye’li Deniz Baykal'a veda

19.02.2023 Pazar | 11:43

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunları kendilerine Mülkiye’li diye hitap edilmesinden hoşlanırlar. Çocukluğumdan bilirim. Mülkiye’liler yakalarına taktıkları üzerinde Türkiye haritası, kuruluş tarihi 1859 ve büyük harflerle S.B.F. yazan beyaz, sarı, lacivert renkli rozetleri ile gurur duyarlardı ama Mülkiye sözcüğü ile anılmayı tercih ederler. Mülkiye, Osmanlı Devletinin üst düzey sivil kamu görevlileri sınıfıydı. İlmiye, seyfiye (askeriye) ve kalemiye ile birlikte 4 ana hizmet sınıfından biriydi.

Hafta içerisinde vefat eden siyaset tarihimizin önde gelen isimlerinden CHP eski Başkanlarından Deniz Baykal sıkı bir Mülkiye’liydi. Önce gerçek mesleğini yaptı sonra siyasete atıldı.

Kendisi ile Türkiye’de değil İtalya’da tanıştım ve çalışmalarını gazeteci olarak izledim. Sosyalist Enternasyonel’in toplantılarına gelirdi. Kibar ve beyefendi görünümü ile ile dikkat çekerdi. Zirve sırasında şık giyinir akşam olduğunda Spor montunu giyer ve ‘Hadi çocuklar yemeğe gidelim’ önerisinde bulunurdu. Roma’da en sevdiği lokanta ‘Fettucini’siyle ünlü Alfredo idi. Çoğu zaman ikinci ve üçüncü akşamlar arka arkaya gittiğimizde olmuştu. Masada baş köşeye oturur hem yemeğini yer hem de siyasetten ve gelecekten söz ederdi. İşte bu yemeklerden birinde ‘Mülkiye’ sözcüğünün sevdalısı olduğunu anlamıştık. Mülkiye yani Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Türkiye kadar dünyada da tanındığını itibarlı olduğunu ayrıntıları ile anlatmıştı.

Görevini devrettikten sonra bir daha görüşemedik. Sağlık sorunları nedeniyle milletvekili olmasına karşın kabuğuna çekilmek zorunda kalmıştı.

Maalesef yaşadığımız büyük deprem sırasında hayatını kaybetti. Mekanın cennet olsun Mülkiye’li Deniz Baykal.

Diğer Yazıları

Messina Boğazı Asma Köprüsü nihayet!

İtalya’ya gittiğimizde Başbakan Amintore Fanfani idi. İlk kez İtalya ile Sicilya Adası’nı bağlayacak bir asma köprü projesi ortaya atılmıştı. Ama çabuk vazgeçildi çünkü o günlerin teknolojisi 3.3 kilometre uzunluğundaki asma köprünün inşaatına yetmediği gibi maliyeti de astronomikti. Oysa her seçim öncesi kampanyalarda köprü vaadi yapıldı.

Devamını Oku 22.03.2023

90 yaşına basan Michael Caine'in James Bond pişmanlığı

Tam da 007 James Bond’un ‘Tomorrow Never Dies’ filminin Londra’daki galasına gidiyordum. Roma Havalimanı’nın CİP Lounge’unda birden O’nu gördüm. Yanında Guyam asıllı Hint’li eşi Shakira Baksh vardı. Bir İngiliz centilmenine yakışır şekilde çayını yudumluyordu. Dayanamadım yanına gittim. Kendimi tanıttım. Meğer aynı uçakta Londra yolcusuymuşuz. Birkaç soru için müsait olup olmadığını sordum. ‘Elbette’ yanıtını verdi. Öncelikle Londra’ya gidiş nedenimi söyledim sonra can alıcı soruyu sordum.

Devamını Oku 19.03.2023

Yazar Paul Auster için yeni bir trajedi

Ünlü Amerika’lı yazar Paul Auster’in okuduğum ilk romanı ‘Vertigo’ (Yükseklik Korkusu) ydu. Boston’da bir sahaftan 1 Dolar’a almıştım. Sonra ‘New York Üçlemesi’ kitaplarını art arda okumuştum.

Devamını Oku 15.03.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS