hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Reha Erus Reha Erus

  Sahi bir de Rusya-Ukrayna savaşı vardı

  15.11.2023 Çarşamba | 14:28Son Güncelleme:

  Dün akşam 13 batı ülkesinden 16 ajansı taradım. Bilmek istediğim Rusya -Ukrayna savaşındaki son durumdu. Çünkü etkin İtalyan ‘Corriere della Sera’ gazetesi Volodimir Zelenski’nin Ukraynası’nın zor ve maddi desteği giderek azalan bir kış geçireceğini, Kiev’in AB’nin söz verdiği silahları zamanında alamayacağını ve bunun Rusya’ya yarayacağını yorumladı. Bu arada aynı makalede AB’nin 2027’ye kadar kademeli olarak yapacağı 50 milyar euroluk yardımın da sürüncemede kaldığı belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sonuç olarak taradığım ajansların hemen hemen hiçbirinde Rusya -Ukrayna savaşı ile ilgili herhangi bir haber ilk 10 da yoktu.

  İsrail’in Filistinlileri göçe zorladığı Gazze Şeridi’nde yaşattığı soykırım, özellikle kadınlara ve çocuklara uyguladığı vahşet, Başbakan Netanyahu’nun kin kusan açıklamaları, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sözlerinden U dönüşü, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un AB lideri olarak istenen ateşkes çağrılarına katılmadığını söylemesi, Pentagon’un İsrail’e şartsız desteğinin sürmesi, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın 7 Ekim sonrası özellikle başkent Londra’da düzenlenen Filistin yanlısı gösterilere izin verdiği için polisi ‘taraf tutmakla’ suçlaması ve gösteriler için ‘nefret yürüyüşü’ ifadesini kullanmasının ardından İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın görevden alınması ajanslarda öne çıkan haberlerdi. Orta Doğu’da bu yaşananlar Rusya – Ukrayna savaşını adeta unutturmuştu..

  Sanırım İsrail tüm dünyanın dikkatini üzerine çekerken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gücünü arttıracak. Zaten ‘Corriere della Sera’ gazetesi Zelenski’nin ülkesi Ukrayna’nın 2014’te başlayan Rus işgalinden sonra bütün kozlar kendi elindeyken birden unutulma telaşına düşmesini sorguluyor.

  24 Şubat 2022’de yani 1 yıl 8 ay 3 hafta önce başlayan Rusya – Ukrayna savaşı sanki unutulmuş gibi dünya gündeminden düşebiliyor. 40 günlük bir katliamın önüne geçilemezken Zelenski’nin yaşadığı panik, duyurmaya çalıştığı çağrılar görünmüyor.