{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

THY’nin 400. uçağına isim aranıyormuş! Benim önerim Samandağ.

01.03.2023 Çarşamba | 13:02

THY’nin uzun yıllara dayanan geleneksel bir adeti var. Filosundaki uçaklara bir isim vermek. Bu 50’li yıllarda İngiltere’den satın alınan 5 adet Viscount ile başlamış. Bu uçaklara SEV, SEÇ, SET, SES ve SEL adları verilmiş. 17 Şubat 1959’da dönemin Başbakanı Adnan Menderes’i taşıyan SEV Londra yakınlarında düşmüştü.

1963’te ise SET elektrik tellerine takılarak infilak etmişti. Sonraki yıllarda THY’nin filosuna DC-9 uçakları katıldı. İlkine ‘Topkapı’ adı verildi. Ardından ülkemizi saran denizlerimizin adları, belli başlı büyük kentlerimiz uçakların isimlerini taşımaya başladı. Uçak sayısı çoğaldıkça bu kez ilçelerin adları verildi. Çok güzel bir gelenekti. Ancak epeydir uçaklara pek isim verilmiyor. Sadece kuyruk tescilli kod harfleriyle anılıyorlar. Örneğin Boeing 737 MAX uçaklarının adı keza Boeing 777 uçaklarının çoğunun adı yok. Filoya katılan ilk Boeing 787-9 uçağına teröristlerce şehit edilen küçük Eren Bülbül’ün doğduğu ilçe ‘Maçka’ adı verilmişti.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat deprem faciası sırasında filoya katılan 400. uçak için isim önerisinde bulunmuş ve eklemiş ‘Depremden sonra milletçe ‘Tek Yürek’ olarak birleşmemizi, yaraları kısa zamanda sararak daha güçlü, daha güzel yeni yerleşim yerlerinin depremzedelere vereceğimizi simgeleyen bir ilçe adı olsun istiyoruz. Bu ilçe adının şu anda mevcut olması gerekmiyor. Yeniden kurulacak bir ilçemizin adı bu olur. Sizlerin önerilerini bekliyorum.’ açıklaması yaptı.

Atatürk Havalimanı’ndaki Turkish Technic’te boya işlemleri yapılan TC -LGH kuyruk tescilli 400. uçak için 4 Mart’ta bir organizasyon yapılacak ve adı verilecekmiş. Güzel bir düşünce. Benim önerim depremde can kaybı dışında büyük hasar gören adeta yerle bir olan enkaz altındaki Hatay’ın Samandağ ilçesinin adının verilmesi. Tabii Pazarcık’ı, Elbistan’ı, Reyhanlı’yı, Gerger’i, Çelikhan’ı da unutmayalım. Umarım sonradan filoya katılacak uçaklara da deprem bölgesinin diğer ilçelerinin adları konur.

Bu arada filodaki adsız uçaklara da bir an önce özellikle depremde ağır yara alan ilçelerin adları verilmeli ve bu kuyruk tescilli kodlarla beraber isim geleneği sürmeli fikrindeyim.

Diğer Yazıları

90 yaşına basan Michael Caine'in James Bond pişmanlığı

Tam da 007 James Bond’un ‘Tomorrow Never Dies’ filminin Londra’daki galasına gidiyordum. Roma Havalimanı’nın CİP Lounge’unda birden O’nu gördüm. Yanında Guyam asıllı Hint’li eşi Shakira Baksh vardı. Bir İngiliz centilmenine yakışır şekilde çayını yudumluyordu. Dayanamadım yanına gittim. Kendimi tanıttım. Meğer aynı uçakta Londra yolcusuymuşuz. Birkaç soru için müsait olup olmadığını sordum. ‘Elbette’ yanıtını verdi. Öncelikle Londra’ya gidiş nedenimi söyledim sonra can alıcı soruyu sordum.

Devamını Oku 19.03.2023

Yazar Paul Auster için yeni bir trajedi

Ünlü Amerika’lı yazar Paul Auster’in okuduğum ilk romanı ‘Vertigo’ (Yükseklik Korkusu) ydu. Boston’da bir sahaftan 1 Dolar’a almıştım. Sonra ‘New York Üçlemesi’ kitaplarını art arda okumuştum.

Devamını Oku 15.03.2023

95. Oscar ödülleri töreni ardından

Çok şükür ‘Slapgate’ yani geçen yıl sahnedeki tokat olayı bu kez yaşanmadı. Böylece 95. Oscar Ödülleri gecesi sakin geçmiş oldu. Önlem için Akademi’nin kurduğu ‘Tokat Tim’e iş düşmedi. 94. Oscar Ödül Töreni’nde eşi Jade Pinkett hakkında kaba bir espri yapan sunucu Chris Rock’a attığı tokat yüzünden Will Smith’in tam on yıl Dolby Tiyatrosu’na ayak basamayacağını biliyoruz.

Devamını Oku 13.03.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS