{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Venedik gelgitlere teslim

24.02.2023 Cuma | 12:54

Venedik yüksek basınç, kuraklık ve dolunayın etkisiyle meydana gelen gelgitler nedeniyle kanallarında susuz kaldı. Hem de karnaval haftasında.

Düşünün Venedik daha bir kaç yıl öncesine kadar Adriyatik Denizi’nden gelen yükselmeyle sular altında kalırdı. Sonra lagünün denize açılan ağzına adına ‘Musa’ verilen dev kapaklar yerleştirilerek bu taşma nispeten engellendi ama kesin çare olmadı.

Ne var ki iklim değişikliği nedeniyle özellikle Avrupa’da yaşanan kuraklık ayrıca antisiklonun yarattığı yüksek basınç ile yoğun bir gelgitler serisi kanallardaki su seviyesini düşürdü. Bu geçmiş yüzyıllarda da yaşanmıştı. Ancak bu kez düşüş yüzde 92’lere kadar uzandı. Biliyoruz ki ayın dünya üzerinde ki belli başlı etkisi gelgitlere neden olması. Bunu son yıllardaki iklim değişikliklerinde daha fazla gözlemliyoruz. Venedik’in yaşadığı bu gelgitler fenomeni maalesef ara kanallardaki suların çekilmesiyle büyük sorunları da beraberinde getiriyor. Kanallar kururken evlerin temelleri ortaya çıkıyor.

Örneğin hiçbir kara yolu ile ulaşılamayan bu ara kanalların kurumasıyla burada oturanlara ulaşmak çok zor oluyor. Deniz ambulansları hastalara ulaşmakta çaresiz kalıyor. Çöpler toplanamıyor. Gerekli gıda ürünleri bile marketlere servis yapılamıyor. Yani Venedik yerlisi için hayat zorlaşıyor. Turistler ise kuruyan kanalları ilk kez görmenin şaşkınlığını yaşıyor. Tabii gondolcular ekmek paralarının ne denli değerli olduğunu bu gelgitlerin sayesinde bir kez daha anımsıyorlar.

Ne garip su baskınlarından illallah diyen Venedik’liler şimdi de gelgitlerle suyun çekilmesi fenomenini yaşıyorlar. Bunun adı uzmanlara göre Avrupa’yı etkisi altına alan ‘Kuraklık’ faktörü değil. Venedik sadece gelgitlere teslim olmuş bir kent görüntüsünü veriyor.

Diğer Yazıları

Messina Boğazı Asma Köprüsü nihayet!

İtalya’ya gittiğimizde Başbakan Amintore Fanfani idi. İlk kez İtalya ile Sicilya Adası’nı bağlayacak bir asma köprü projesi ortaya atılmıştı. Ama çabuk vazgeçildi çünkü o günlerin teknolojisi 3.3 kilometre uzunluğundaki asma köprünün inşaatına yetmediği gibi maliyeti de astronomikti. Oysa her seçim öncesi kampanyalarda köprü vaadi yapıldı.

Devamını Oku 22.03.2023

90 yaşına basan Michael Caine'in James Bond pişmanlığı

Tam da 007 James Bond’un ‘Tomorrow Never Dies’ filminin Londra’daki galasına gidiyordum. Roma Havalimanı’nın CİP Lounge’unda birden O’nu gördüm. Yanında Guyam asıllı Hint’li eşi Shakira Baksh vardı. Bir İngiliz centilmenine yakışır şekilde çayını yudumluyordu. Dayanamadım yanına gittim. Kendimi tanıttım. Meğer aynı uçakta Londra yolcusuymuşuz. Birkaç soru için müsait olup olmadığını sordum. ‘Elbette’ yanıtını verdi. Öncelikle Londra’ya gidiş nedenimi söyledim sonra can alıcı soruyu sordum.

Devamını Oku 19.03.2023

Yazar Paul Auster için yeni bir trajedi

Ünlü Amerika’lı yazar Paul Auster’in okuduğum ilk romanı ‘Vertigo’ (Yükseklik Korkusu) ydu. Boston’da bir sahaftan 1 Dolar’a almıştım. Sonra ‘New York Üçlemesi’ kitaplarını art arda okumuştum.

Devamını Oku 15.03.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS