Reha Erus Reha Erus

Venedik'te martılara uyum sağlama kılavuzu

03.12.2023 Pazar | 10:22Son Güncelleme:

Kanallar kenti Venedik’teki ünlü San Marco meydanında kafe, bar ve restoranların ortak bir sorunu var ‘martılar’. Yıllardır çareler aranıyor ama bir çözüm bulunamıyor. Martılar başta olmak üzere, güvercinler hatta minik serçeler de meydanda yemek yiyenleri rahatsız ediyor. Havadan süratle pike yaparak lokmaları ağızlarından kapıyorlar. Güvercinler daha ürkek ama onlar da ekmek sepetlerine dadanıyorlar.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Serçeler ise kırıntıların peşindeler. Bu kuşların yiyecek hırsızlıkları özellikle yabancı turistleri yıldırıyor. Bu nedenle yaz kış demeden kapalı mekanlarda oturmayı tercih ediyorlar.

San Marco Meydanı Esnaflar Birliği belediye ile işbirliği yaparak martılardan kurtulma yollarını arıyorlar. Geçmişte güvercinleri meydandan ağlarla toplamışlar ancak sorun tam olarak çözülememiş, çare olmamıştı. Martıların işi daha zor. Hareket yeteneği fazla olan bu kuşlar eğer masadan lokmayı aşıramazsa hırçınlaşıp insanların kafalarını keskin ve sivri gagalarıyla hedef alabiliyorlar.

Geçen yıl bazı tanınmış bar ve restoranlar müşterilere su tabancası verdiler. Bu yöntem hüsranla sonuçlandı. Müşteriler martıları kovalarken özellikle çocuklar birbirlerini hedef alarak ortalığı ıslattılar ve olan masadaki güzel İtalyan yemeklerine oldu.

2024’ten itibaren Venedik Belediyesi ziyaretçilere basılı bir kılavuz dağıtacak. Burada martılarla nasıl birlikte yaşanabileceği ve uyum sağlanabileceği anlatılıyor. Öncelikle müşteriler dikkatlerini dağıtmayacaklar. Tabakların etrafına meşrubat şişesi dizecekler. Ekmek sepetini peçete ile örtecekler. Bu arada yürürken kesinlikle pizza dilimi, tost, sandviç, meyve hatta dondurma bile yemeyecekler. Yemek artıklarını mutlak çöp kutularına atacaklar. Bu arada kenti gezerken şapka giyilmesi de kılavuzda öneriliyor. Venedik Otelciler Birliği (AVA) ise dev tentelerle çare arıyor. Daha da ileriye giderek Venedik Havalimanı ‘Marco Polo’ yu martılardan koruyan keskin nişancı şahinlerin meydanlarda da işbaşı yapması için Çevre Bakanlığı’ndan izin isteniyor.

Yıllardır martılar için çare bulamayan kanallar diyarının son umudu bu kılavuz.