{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Zelenski İtalya'yı ikiye böldü

29.01.2023 Pazar | 12:08

Son yazımda Vakıfbank voleybol takımının Afro -İtalyan oyuncusu Paola Egonu’nun Sanremo Şarkı Festivali’inde bir geceliğine sunuculuk yapacağını duyurmuştum. Bu arada pasör çaprazı smaçörün alacağı ücre tte belli oldu. 25 bin Euro.

Şimdi İtalya’nın en eski ve en prestijli şarkı şöleni start almasına on gün kala büyük bir polemik hatta çıkmazla karşı karşıya. Ukrayna lideri Volodimir Zelenski final gecesinde video aracılığı ile İtalyanlar’a seslenmek istiyor. Ev sahibi İtalya bu anlamsız ve acımasız kanlı savaşta Rusya karşısında bir AB üyesi olarak mağdur gördükleri Ukrayna’yı destekliyor.

Volodimir Zelenski bugüne kadar Oscar Ödülleri gecesinde, Cannes ve Venedik Film Festival’lerinde ve son olarak ta Los Angeles’te ki ‘Altın Küre’ gecesi gibi bir çok uluslararası etkinliklere bağlanarak canlı ve görüntülü konuşmalar yaparak destek dışında dünyadan maddi yardımlar da istemişti.

Beş gün sürecek Sanremo Şarkı Festivali’nin büyük patronu 75 yıldır yayıncı kuruluşu olan İtalyan devlet televizyonu RAI. Kurumun yöneticileri Zelenksi’nin final gecesi ekranlara çıkmasına yeşil ışık yaktı. Ancak siyasetçiler başta hükümet ortağı Başbakan Yardımcısı, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Lig Birliği Başkanı Matteo Salvini olmak üzere bu girişime karşı çıktılar. Beş Yıldız Hareketi lideri Giuseppe Conte de savaş sürerken böyle bir yaklaşımın İtalya’nın en etkili eğlence festivaline zarar verebileceğini belirterek ve yersiz bularak ‘Hayır’ dedi.

RAI’nin eski yöneticilerinden Carlo Freccero ve uzman tarihçi Franco Cardini de müzik etkinliğine siyaseti karıştırmanın olumsuz gelişmeleri de beraberinde getirebileceğini hatırlatarak Zelenski’nin propaganda yapmasını izin verilmemesi gerektiğini savundular.

İktidarda 100. gününü tamamlayan Başbakan Giorgia Meloni ise şimdilik suskun. Ancak Bruno Vespa ve Andrea Vianello gibi deneyimli TV program yapımcıları ayrıca yönetmenleri Zelenski’nin Sanremo Şarkı Festivali’nin final gecesinde videodan dünyaya seslenmesinde bir sakınca olmadığını belirterek ‘Hemen hemen her eğlence etkinliğinde konuşma hakkı verilen Zelenski’yi neden biz engelleyelim’ görüşünü açıkladılar

Bazı savaş karşıtı İtalyan aydınları ve müzik severler 11 Şubat’ta Ariston Tiyatrosu önünde Zelenski aleyhine bir protesto eylemi düzenleyeceklerini açıkladılar.

Ukrayna liderinin Festival’e katılımı için son karar yarın yani 30 Ocak’ta RAI zirvesinde verilecek.

Diğer Yazıları

Messina Boğazı Asma Köprüsü nihayet!

İtalya’ya gittiğimizde Başbakan Amintore Fanfani idi. İlk kez İtalya ile Sicilya Adası’nı bağlayacak bir asma köprü projesi ortaya atılmıştı. Ama çabuk vazgeçildi çünkü o günlerin teknolojisi 3.3 kilometre uzunluğundaki asma köprünün inşaatına yetmediği gibi maliyeti de astronomikti. Oysa her seçim öncesi kampanyalarda köprü vaadi yapıldı.

Devamını Oku 22.03.2023

90 yaşına basan Michael Caine'in James Bond pişmanlığı

Tam da 007 James Bond’un ‘Tomorrow Never Dies’ filminin Londra’daki galasına gidiyordum. Roma Havalimanı’nın CİP Lounge’unda birden O’nu gördüm. Yanında Guyam asıllı Hint’li eşi Shakira Baksh vardı. Bir İngiliz centilmenine yakışır şekilde çayını yudumluyordu. Dayanamadım yanına gittim. Kendimi tanıttım. Meğer aynı uçakta Londra yolcusuymuşuz. Birkaç soru için müsait olup olmadığını sordum. ‘Elbette’ yanıtını verdi. Öncelikle Londra’ya gidiş nedenimi söyledim sonra can alıcı soruyu sordum.

Devamını Oku 19.03.2023

Yazar Paul Auster için yeni bir trajedi

Ünlü Amerika’lı yazar Paul Auster’in okuduğum ilk romanı ‘Vertigo’ (Yükseklik Korkusu) ydu. Boston’da bir sahaftan 1 Dolar’a almıştım. Sonra ‘New York Üçlemesi’ kitaplarını art arda okumuştum.

Devamını Oku 15.03.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS