Sercan Şipka
Sercan Şipka

Sercan Şipka

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Türkiye yeni bir spor branşı kazandı

Bu hafta Türk Sporu tarihi açısından çok özel bir tarihti. Türkiye, Olimpiyatlarda Mete Gazoz sayesinde yeni bir branşta ilk defa altın madalya kazandı. Henüz 22 yaşında olmasına rağmen, okçulukta olimpiyat şampiyonu olan Mete Gazoz, bu tarihi başarısıyla bizleri gururlandırmasının yanında, Türk sporu için bilinirlilik açısından branş yelpazesine okçuluğu da eklemiş oldu. Böylece bu başarıyla birlikte, ülkemizdeki çocuklar ve gençler de okçuluğa ilgi duyacaklar. Ve eminim birçoğu okçulukta olimpiyat şampiyonu olmayı hayal edecekler. Hatta bazıları şimdiden Mete Gazoz’un kendine has sevinci gibi ikonik bir sevinç bile düşünmeye başlamışlardır.

Devamını Oku 03.08.2021

Kaykay: "Sokakların sporuyken, şimdi olimpiyatların yeni bir yıldız branşı oldu."

Bu hafta itibarıyla, 17 gün boyunca sürecek olan 2020 Tokyo Olimpiyatlarının heyecanını yaşamaya başlayacağız. Her olimpiyatlarda olduğu gibi, bu olimpiyatları da eşsiz kılacak birçok yenilik olacak. Bunlardan en önemlisi, ilk defa bu olimpiyatlarda; 5 tane yeni spor branşı, olimpik branş olarak yer alacak. Bu branşları sayacak olursak; spor tırmanış, karate, softbol, dalga sörfü ve kaykay... Bu haftaki köşe yazımın konusunu da bu eklenen beş yeni branştan biri olan kaykay branşı oluşturuyor. Sokakların sporu olan kaykay, nasıl oldu da bir olimpik branş haline geldi? Gelin bu konuyu etraflıca hep beraber öğrenelim.

Devamını Oku 25.07.2021

Nerede o eski mahalle sporları?

İçinde bulunduğumuz haftanın, Bayram Haftası olması sebebiyle ben de bu köşe yazımı, bayrama özgü bir konseptte yazmak istedim. Malum bayramlar, insanlara nostaljiyi hatırlatır. Ve eminim herkes hayatında bir kez de olsa, ‘’Nerede o eski bayramlar?’’ sorusuyla karşılaşmıştır. Ben de bu soruya istinaden köşemizin konusu da spor olduğu için, ‘’Nerede o eski mahalle sporları?’’ diye sormak istiyorum. Bu soruyla beraber sizleri, 90’lı yılların mahalle sporları kültürüne doğru bir yolculuğa davet ediyorum.

Devamını Oku 19.07.2021

Korfbol: ‘’Dünya’da kadınlar ve erkeklerin birlikte oynayabildiği tek takım sporu’’

Bu haftaki köşe yazımda sizleri, korfbol branşıyla tanıştırmak istiyorum. Yazımın başlığında da belirttiğim gibi korfbol için, dünyada  kadın ve erkek konusunda cinsiyet ayrımı yapmayan tek spor branşı da diyebiliriz. Gelin bu branşın biraz detaylarını inceleyelim.

Devamını Oku 10.07.2021

Her yaştan insanın oynayabileceği bir spor branşı: ‘’Footgolf’’

Bu hafta köşe yazımın yeni spor branşı: footgolf!  Eminim bir çoğunuz kelimeden çağrışım yaparak, bu branş için futbolla-golfün karışımı diye bir şey düşünmünüzdür. Aslında tahmininiz pek de yanlış sayılmaz. Çünkü bu oyun golf sahasında oynanıyor. Ve bu oyunu oynarken golf sopası yerine ayağınızı kullanıyorsanız.  Tabi şu ayrıntıyı da eklemeden olmaz! Bu branşta golf sahasının küçük  deliklerinin yerine, bir futbol topunun içeriye gireceği büyüklükte delikler oluyor. Oyuncular da her delik için belirlenen mesafelerden, futbol topunu en kısa sürede deliğe ulaştırmayı hedefliyor.  Sanırım şu bilgilerden sonra kafanızda az da olsa bu branş canlanmıştır. Gelin bu branşı iyice yakından tanıyalım.

Devamını Oku 03.07.2021

Yeni bir olimpik branş: "Spor Tırmanış"

Geçen haftaki köşe yazımda, her hafta sizlere ülkemizde pek bilinmeyen ve takip edilmeyen farklı bir spor branşını tanıtacağımı bahsetmiştim. Spor Tırmanış branşıyla bu seriye başlamak istiyorum.

Devamını Oku 25.06.2021

Yeni spor branşlarından haberdar mıyız?

Günümüz dünyasında 200’den fazla spor branşı var. Bunların neredeyse 4/1’i son 20 yılda icat edildi. Bu da demek oluyor ki, son 20 yılda 50’ye yakın yeni spor branşıyla tanıştık. Peki ülkemiz bu yeni spor branşlarından ne kadar haberdar? Ne yazık ki ülkemiz bırakın son 20 yılda icat edilen 50 yeni spor branşından haberdar olmayı, 100 yıl önce icat edilip dünyanın birçok bölgesinde popüler olan spor branşlarından bile haberdar değil.

Devamını Oku 21.06.2021
LG
MD
SM
XS