Sercan Şipka
Sercan Şipka

Sercan Şipka

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Wushu: ‘Güç İş, Zor Teknik ve Sanat’

Sizlere bu yazımda, son yıllarda Dünya’da hızla popülerleşen dövüş sporlarından biri olan Wushu hakkında bilgi vermek istiyorum. Çin savunma sanatlarına genel olarak Wushu dense de, aslında bu branş hem savunma hem de saldırı özelliğiyle diğer dövüş sporlarından farklı bir yerde konumlanmaktadır.

Devamını Oku 26.07.2022

Padel: ‘Hızla Popülerleşen Yeni Bir Raket Sporu’

Raket sporları denince genelde ilk akla gelen spor branşı tenistir. Sonrasında da masa tenisi, badminton ve squash sıralanır. Peki daha önce padel isimli spor branşını duydunuz mu? Gelin bu hafta, Dünya’da özellikle İspanyolca konuşulan ülkelerde süratle popüler hale gelen yeni raket sporu padel branşı hakkında bilgi sahibi olalım.

Devamını Oku 21.06.2022

Plaj Hentbolu: Yaz aylarının yeni popüler spor branşı

Dünya’da futbol, basketbol ve voleyboldan sonra en çok oynanan takım spor branşı olan hentbolu hepimiz biliyoruzdur. Özellikle Danimarka gibi İskandinav ülkerinde birinci popüler branş olan hentbolun bir de plaj hentbolu isminde farklı bir dalı var. Bu hafta sizlere bu branşı tanıtmak istiyorum.

Devamını Oku 31.05.2022

Plaj Futbolu: Brezilya Sahillerinden Tüm Dünya’ya Yayılan Spor Branşı

Brezilya’nın dünyaca ünlü plajı Copacabana’da; kumda yalın ayakla eğlencesine futbol oynayan kişilerin icat ettiği bir spor dalıdır, Plaj Futbolu. Oynamasının yanında, izleyenlere de seyir zevki vermesi açısından 90’lı yıllarda popüler olmuştur.

Devamını Oku 16.05.2022

Eskrim: Kılıç Kullanma Sanatı

Bu hafta köşe yazımda sizlere, tarihi çok eskilere dayanan ‘Eskrim’ spor branşını tanıtacağım. Olimpik branş olmasının yanında eskrim, oyunculuk sanatıyla uğraşan kişilerin de en çok ilgi duyduğu spor branşı.

Devamını Oku 08.05.2022

Çim Hokeyi: Dünya’da Futboldan Sonra En Popüler Açık Alan Takım Sporu

Futbolun, Dünya’da herkes tarafından bilinir hale gelmesinin en önemli nedenlerinden biri açık alanda ve çim zeminde oynanmasıdır. Çim Hokeyi de, tıpkı futbol gibi açık alanda ve çim zeminde oynanmaktadır. Bu özelliğinden dolayı, Dünya’da popülaritesi hızlı artan branşlarda ön plana çıkmaktadır.

Devamını Oku 01.05.2022

Ragbi: İngiltere’de Bir Öğrencinin Futbol Oynarken İcat Ettiği Spor Dalı

1823 yılında İngiltere’nin Rugby şehrinde, aynı isimli okulda lise öğrencileri futbol oynarlarken, 17 yaşındaki Willam Webb Ellis isimli öğrenci, topu eline alarak, arkadaşlarının arasından hızlıca geçerek golü bu şekilde atar. İşte bu hareket, tüm Dünya’da Rugby ismiyle anılacak bir spor branşının doğmasına sebep olur.

Devamını Oku 24.04.2022

Badminton: İngiltere’nin Network Sporu

Sporun hem bedensel hem de zihinsel faydalarını hepimiz biliyoruz. Peki sporun bir sosyalleşme aracı olabileceğini hiç düşündünüz mü? İngiltere’de icat edilen badminton branşı, bu ülkedeki insanlar için adeta bir sosyalleşme aracı haline gelmiş. Gelin bu hafta, tüy top olarak da bilinen badminton branşı hakkında bilgi sahibi olalım.

Devamını Oku 17.04.2022

Futsal: Yıldız Futbolcuların Yetiştiği Spor Branşı

Brezilya’nın dünya futboluna damga vurduğu yıllarda; kadrosundaki birçok yıldız futbolcunun, futbola salon futbolu ile başladığını hep okurduk. Tabi o zamanlar salon futbolu denen şey, günümüz futbolunun dar alanda oynandığı platform olarak bilinirdi. Lakin salon futbolu diye bilinen şey, aslında ‘Futsal’ isminde bambaşka bir spor branşıydı.

Devamını Oku 10.04.2022

Sepak Takraw: Ayak Voleybolu

Spor deyince insanın aklına gelen üç branştan biri voleyboldur. Bu branş, kendi içinde de farklı modellerini ortaya çıkarmıştır. Örneğin plaj voleybolu ve kar voleybolu bunlardan biridir. Bir de akrobatik hareketlerin ön planda olduğu ‘’Ayak Voleybolu’’ branşı vardır. Bu hafta köşe yazımda sizlere bu branşı tanıtacağım.

Devamını Oku 03.04.2022
LG
MD
SM
XS