{$ day.Temps.HighTemp $} °
Sercan Şipka Sercan Şipka

Çim Hokeyi: Dünya’da Futboldan Sonra En Popüler Açık Alan Takım Sporu

01.05.2022 Pazar | 17:03

Futbolun, Dünya’da herkes tarafından bilinir hale gelmesinin en önemli nedenlerinden biri açık alanda ve çim zeminde oynanmasıdır. Çim Hokeyi de, tıpkı futbol gibi açık alanda ve çim zeminde oynanmaktadır. Bu özelliğinden dolayı, Dünya’da popülaritesi hızlı artan branşlarda ön plana çıkmaktadır.

Çim Hokeyi Nedir?

Çim hokeyi, erkeklerden ya da kadınlardan oluşan 11’er kişilik takımlar arasında oynanır. Oyunun amacı, sert ufak bir topu uçları kıvrak sopalarla karşı takımın kalesine sürmek ve gol atmaktır. 35’er dakikalık iki devre sonunda, en fazla gol atan takım maçı kazanır ve devre arasında kaleler değiştirilir. Bu branşta, güçten çok beceri ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla Çim Hokeyi branşı, bu özelliğiyle izleyicilere de seyir zevki sunmaktadır.

Çim Hokeyi Branşının Oyun Atmosferi

Oyuncular ve Ekipman

Her takım 11 oyuncudan oluşur. 1 kaleci ve 10 dış saha oyuncusu olarak ayrılmıştır. Dış saha oyuncuları, savunmacılar, orta sahalar ve saldırganlardan oluşur. Her pozisyonun görevi, takımın benimsediği dizilişe göre şekillenir. Kaleciler, takımlar için önemli birer oyuncudur.

Çim Hokeyi Saha Ölçüleri:

Çim Hokeyi oyun sahası diktörtgendir. Sahanın Uzunluğu 91.40 metredir, Sahanın genişliği 55.00 metre’dir. Futbol sahasının ölçüleriyle benzer sayılır.

Oyun alanını belirleyen çizgiler beyaz renkte olmalıdır. Tüm çizgiler 75mm genişliğindedir.

Çim Hokeyinde Bayrak Direkleri

Bayrakların Yüksekliği 1.20 ile 1.50 metre arasındadır. Sahanın her bir köşesine yerleştirilir. Tehlike arz etmemelidir. Genişlikte ve boyda 300 mm’yi aşmayan bayraklar olmalıdır.

Çim Hokeyinde Kaleler

Kalenin boyu 2.14 metredir, kalenin eni 3.66 metre’ dir.

Çim Hokeyinde Kullanılan Top

Topu küre şeklinde ve serttir, topun ağırlığı en az 156 gram en fazla 163 gram olmalıdır. Çevresi en az 224 mm - 235 mm arasındadır.

Stick (Sopa)

Stick düz ve ucu kıvrıktır. Tüm kenarlar yuvarlaktır. Toplam ağırlık 737 gramı geçemez.

Puanlama

Bir oyuncu topa kale direkleri arasında ve 16 yard alanı içinde, çizgi üzerinden vurduğunda gol olur. Topa oyuncu sopasıyla vurulmalıdır ve vücudun herhangi bir şekilde kullanılması ihlal olarak adlandırılacaktır.

Goller, 16 yard alanında bir faul yapıldığında verilen penaltı kornerlerinden atılabilir. Bir penaltı köşesinden savunma takımı, hepsi kale çizgisinde sıralanır. Bir oyuncu topu kale çizgisinin her iki tarafından 10 yarda uzaklıktan vurduğunda hücum eden takımın tamamı 16 yarda alanının dışında olmalıdır. Top tekrar oynandığında, bir takım arkadaşı kaleye başka bir vuruş yapmadan önce topu durdurur.

Oyunu Kazanmak

Oyunun kazananı, maçın sonunda en çok gol atan takım tarafından belirlenir. Her oyun, aralarında 5 dakikalık dinlenme ile 35 dakikalık iki yarıdan oluşur. 70 dakikanın sonunda skorların aynı olması durumunda oyun berabere biter.

Kartlar

Kartlarla ilgili çim hokeyi kuralları, 3 kartın olduğu normal sporlardan biraz farklıdır.

Yeşil – Bu yalnızca ihlali gerçekleştiren oyuncu için bir uyarıdır.

Sarı – Bir oyuncu faul yaptığında, biraz daha ciddi olan bir sarı kart görür ve oyundan uzaklaştırılır ve değiştirilemez. Askıya alma süresi hakem tarafından belirlenir.

Kırmızı – Daha da ciddiyse, kırmızı kart gösterilir ve oyuncu oyunun geri kalanına ihraç edilir.

Çim Hokeyi Oyun Kuralları

Her takım 11 oyuncu ve 6 yedekten oluşur.

Her oyuncunun, topa vurmak için sopanın sadece bir tarafını kullanabileceği bir hokey sopası vardır.

Top 16 yard alanı içinden rakibin kalesine başarılı bir şekilde vurulduğunda bir gol atılır.

Top sopayla geçilmeli veya dripling yapılmalıdır ve vücudun başka hiçbir kısmının kasıtlı olarak topla temas etmesine izin verilmez.

Bir oyuncu için aşağıdaki durumlarda faul veya ihlal çalınır:

Kasten başka bir oyuncuya zarar vermek amacıyla topa vurmaya çalışması,

Topu hareket ettirmeye veya durdurmaya yardımcı olmak için kasıtlı olarak kullanması,

Hokey sopasının yuvarlak tarafıyla topa vurması,

Sopasını bel hizasının üzerine kaldırması

Oyuna müdahale etmek için rakiplerinin sopasını vurması

Diğer Teknik Kurallar

Kaleci dışında, hiçbir oyuncu vücudun herhangi bir yeriyle top oynayamaz.

Top yandan dışarı çıktığında, topun çıktığı alanda yere yapılan bir yandan atış yapılır.

Oyuncu rakibini engelleyemez ve topu gövdesi ile örtemez, sadece bunu hareket ederken yapabilir.

Diğer Yazıları

Kabaddi: ‘Yeni Popülerleşen Takım Sporu’

Bu spor branşı her ne kadar Asya Kıtası’nde ortaya çıksa da, günümüz dünyasında önce Amerika’da sonra da Avrupa’da hızla popülerleşmeye başladı. Özellikle mücadeleci bir spor branşı olması yönüyle Kabaddi, seyir zevki açısından da kendisine yeni bir izleyici kitlesi oluşturdu. Gelin şimdi bu yeni spor branşının kuralları hakkında bilgi sahibi olalım.

Devamını Oku 07.11.2022

Sonbahar Sporu: Trail Koşusu

Bugün itibarıyla sonbahar mevsiminin ilk gününü yaşıyoruz. Sonbahar denince ilk akla gelen doğanın güzellikleridir. Özellikle bu mevsimde doğa adeta bizlere karpostal gibi bir güzellik sunar. Peki bu sonbahar mevsiminde ne tür doğa sporları yapabiliriz? Bu köşe yazımda sizlere bir sonbahar sporu olan Trail Koşusundan bahsetmek istiyorum.

Devamını Oku 01.09.2022

Wushu: ‘Güç İş, Zor Teknik ve Sanat’

Sizlere bu yazımda, son yıllarda Dünya’da hızla popülerleşen dövüş sporlarından biri olan Wushu hakkında bilgi vermek istiyorum. Çin savunma sanatlarına genel olarak Wushu dense de, aslında bu branş hem savunma hem de saldırı özelliğiyle diğer dövüş sporlarından farklı bir yerde konumlanmaktadır.

Devamını Oku 26.07.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS