Sercan Şipka Sercan Şipka

Dünyanın en tuhaf spor branşlarından biri: ‘Bataklık Dalışı’

19.09.2021 Pazar | 11:59

Bu haftaki köşe yazımın başlığını görenler, eminim bir bataklıkta yürümek bile zor iken diye düşünüp, nasıl olur da burada spor branşı olur diye şaşırmışlardır! Gerçek şu ki, evet Dünya’da bataklıkta icra edilen bir spor branşı var. Bu branşın Türkçe adı: Bataklık Dalışı. Orijinal adıyla, ‘bog snorkelling’ isminden anlaşılacağı üzere bataklıkta yüzmeye dayanan bir spor. Gelin bu bataklık dalışı sporunu detaylıca inceleyelim.

Bataklık Dalışı Sporunun Tarihçesi

Bu Spor branşını 74 yaşında Gordon Green isimli biri, turistlerin ilgisini çekmek adına bu spor branşını icat etmiştir. Gordon Green, bununla da kalmayıp kendisi ilk yarışmalarda sıradan bir yarışmacı olarak turnuvalarda yer almıştır. İlk olarak 1976 yılında Galler’de amatör düzeyde düzenlenen bu spor dalı, 1985 yılından itibaren Dünya Bataklık Dalışı Şampiyonası olarak profesyonel şekilde organize ediliyor. Çoğu spor branşında olduğu gibi, bataklık dalışında da kadınlar ve erkekler şeklinde iki ayrı kategoride yarışlar düzenleniyor.

Bataklık Dalışının Kuralları

Diğer spor branşlarından çok farklı bir özelliğe sahip olmasına rağmen bataklık dalışının kuralları çok karmaşık değildir. Aksine bu spor branşı birkaç temel oyun kuralı üzerine şekilenmiştir. Kuralları çok basittir.

*Yarışlar herhangi bir düz bataklıkta organize edilmektedir.

*Yarışların mesafesi 55 metre uzunluğundaki bataklıklardır. Sporculardan bu mesafeyi en hızlı şekilde tamamlamaları beklenir.

* Yarışmalara katılan sporcular ekipman olarak gözlük ve şnorkel takmak zorundadır.

*Yarışmada seçilen bataklıklar, birbirine yakın iki ayrı kanal halinde olarak tercih edilir.

*Bataklık dalışının en önemli kuralı ise klasik yüzme stillerinin yasak olmasıdır.

* Bu sporda yalnızca yunus gibi ayakları kıvırarak yüzmeye izin verilir.

Bu spor branşının erkeklerde dünya rekortmeni, 2018 yılında Neil Rutter tarafından 1 dakika 18,81 saniyelik süredir. Kadınların dünya rekoru ise 2014 yılında Kirsty Johnson tarafından 1 dakika 22,56 saniyelik süredir.
İlk düzenlendiği yıllarda pek ilgi görmese de Bataklık Dalışı Şampiyonaları, günümüzde epeyce popüler olmaya başlamıştır. Bataklık Dalışı, her ne kadar kirli bir spor dalı gibi gözükse de, yarışmaları çok önemli bir anlam taşımaktadır. Çünkü ‘Bataklık Dalışı Yarışlarında’ elde edilen tüm gelirler, şampiyona tarafından belirlenen bir hayır kurumuna bırakılmaktadır. Bu gelenek her şampiyona da devam etmektedir.

sercansipka@gmail.com

Diğer Yazıları

Hado: ‘Gerçek Dünya ile Sanal Dünyayı Birleştiren Spor Branşı’

Size, birileri birkaç yıl önce şöyle bir şey deseydi: ‘’Bir spor branşı düşünün, bu spor branşında hem sanal bir ortamla baş başa kalacaksın hem de bu karşılaştığın sanal ortamda gerçek fiziksel performans göstererek efor sarf edeceksin.’’ Herhalde bu sözleri duyduğunuzda ilk tepkiniz, galiba çok Star Wars filmi izlemişsiniz cevabı olurdu. Fakat son zamanlarda, popüler olmaya başlayan, ‘Hado’ isminde bir spor branşı var ki; tam da gerçek dünya ile sanal dünya arasında adeta bir köprü olmuş durumunda. Gelin şimdi bu yeni neslin spor branşı olan Hado hakkında bilgi sahibi olalım.

Devamını Oku 03.10.2021

Hurling: 4 Branşın Karışımı Olan Spor Dalı

Bu haftaki köşe yazımda; sizlere, tarihi milattan önce 13.yüzyıla dayanan İrlanda’nın milli sporu olan ‘Hurling’ branşını tanıtacağım. Hurling branşı her ne kadar eski bir tarihe sahip olsa da günümüzde İrlanda dışında, Dünya’da yeni bilinen bir spor branşıdır. Bu branşın popüler olmasını sağlayan en önemli etmen ise, dünyada en çok bilinen: futbol, ragbi, hokey ve lakros gibi 4 branşın karışımı gibi bir şey olmasıdır. Gelin şimdi hurling branşını daha detaylıca öğrenelim.

Devamını Oku 26.09.2021

'Kin-Ball' dünyada 3 takımın aynı anda kazanmak için mücadele ettiği tek takım spor branşı!

Dünya’da tüm spor branşları; takım sporları ve bireysel sporlar diye 2’ye ayrılır. Takım sporlarında da hepimizin bildiği gibi, genelde 2 takımın mücadelesini izleriz. Fakat Dünya’da ‘Kin-Ball’isminde 1 spor branşı var ki, aynı anda 3 takım kazanmak için mücadele veriyor. Bu spor branşının bir de Türkçe adı var: 'Kardeşlik Topu'. Gelin bu haftaki köşe yazımda, ‘Kin-Ball’ branşını hep birlikte detaylıca öğrenelim.

Devamını Oku 12.09.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS