Sercan Şipka Sercan Şipka

Eskrim: Kılıç Kullanma Sanatı

08.05.2022 Pazar | 10:00Son Güncelleme:

Bu hafta köşe yazımda sizlere, tarihi çok eskilere dayanan ‘Eskrim’ spor branşını tanıtacağım. Olimpik branş olmasının yanında eskrim, oyunculuk sanatıyla uğraşan kişilerin de en çok ilgi duyduğu spor branşı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eskrim Nedir?

Kılıçla yapılan bir spor dalı olan eskrim bir dövüş sanatıdır. Başlangıcı Orta Çağ’da kılıçla yapılan düellolara dayanmaktadır. Eskrim temelde 3 farklı silahla yapılır. Bu silahlar; flöre, epe ve kılıçtır.
Flöre: 1,1 metre uzunluğunda, ucunda küçük bir düğme ve çan bulunan ince bir silahtır. En fazla 500 gram ağırlığında olabilmektedir.

Epe: Flöreden daha keskin ve ağır bir silah olan epe de vuruşlar sadece silahın ucuyla olmakta ve giyside iz bırakmamaktadır.

Kılıç: Düz ve yassı bir silahtır. Sayı, ancak rakibin belden yukarısına kılıcın ucu veya yanıyla vurulması koşuluyla kazanılabilmektedir.

Eskrimin her spor dalında olduğu gibi özel giysileri vardır. Kılıçla yapılması sebebiyle başı koruyacak tel kafesten bir maske, vücudu koruyacak bir yelek, sağlam ketenden ya da branda bezinden yapılma ceket ve kılıcı kavramaya yardımcı olabilecek yumuşak eldivenler kullanılır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eskrim: Kılıç Kullanma Sanatı

Eskrim Branşının Oyun Atmosferi

Eskrim maçı bir şerit veya pistte gerçekleşir . Pist genişliği 1,2 ile 2 metre arasında ve yüksekliği 14 metre uzunluğunda olmalıdır. Orta noktanın her iki yanında iki metre, eskrimcilerin maçtan önce başladığı en-garde çizgileri adı verilen iki çizgi vardır. Ayrıca şeridin her iki ucunda, bir eskrimcinin şeritten çekilirken alandan çıkıp rakibe bir puan atmasına izin vermek için iki metrede iki uyarı çizgisi vardır.

Katılımcılar

Oyuna üç kişi katılıyor: iki eskrimci ve hakem. Hakem, şeridin yanında durur. Oyuncular başlangıçta birbirlerini selamlarlar. Selamlamanın ardından oyuncular, ön ayaklarını en-garde hattının arkasına, Folyo durumunda ise silahlarını sixte çizgisine koymaya hazırlanırken hakem “Engarde” diye seslenir ve bu da nöbet pozisyonu olarak adlandırılır . Bundan sonra hakem “hazır mı?” sonra da “oyna” der, ve maç başlar.
Hakem, vuruş, ceza sırasında veya oyuncular pasifliğe girdiğinde oyunu “Dur!” Diyerek durdurabilir. Bir vuruştan sonra puan verildiğinde, eskrimciler engarde çizgisinin gerisine geri döner ve oyun hakem tarafından yeniden başlatılır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eskrim Nasıl Oynanır?

Eskrim durumunda, teknikler iki kategoriye ayrılır: hücum ve savunma. Her iki kategoriye de konulabilecek bazı teknikler vardır. Bazı teknikler agresif teknikler olarak bilinir ve yol hakkını tutarken rakip eskrimciye dokunuşlar yapmak içindir (folyo ve kılıç için), hücum teknikleri olarak adlandırılır . Bir vuruşa karşı korunma veya savunma için kullanılan diğer teknikler, savunma teknikleri olarak adlandırılır .

Riposte: Saldırgan saldırdıktan ve savuşturulduktan sonra savunmacı tarafından yapılan saldırıdır. Savuşturmanın ardından, bir savunmacının geri hücum etme ve yolu sağlama fırsatı vardır.

Çalım: Sadece karşıdaki eskrimcinin tepkisini kışkırtmak içindir.

Hamle: Bu tür saldırıda, oyuncu ön ayağını hafifçe tekmeleyerek ve uzatarak bir itme gerçekleştirir. Bundan sonra vücudu arka ayağıyla ileri doğru itebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Remise: İlk saldırıdan sonra rakip eskrimci tarafından savuşturulduktan sonra rakibin saldırıya uğradığı tipik bir folyo / kılıç tekniğidir.

Çoğunlukla yol hakkını kaybetmek olarak kabul edilir ve her zaman affetmek yerine telafi olarak puanlanır.

Eskrim: Kılıç Kullanma Sanatı

Parmak şıklatmak: Bu, yalnızca folyo eskrim için olan bir tekniktir, burada saldırgan, folyo kanadın bükülme kalitesinden onu eğilerek rakibine ucu ile vuracak şekilde kırbaçlamak zorunda kalır.

Savunma Teknikleri

Savuşturma: Eskrimcinin, saldırırken veya saldırıya hazırlanırken rakibin silahını, geçerli alana (Epee) vurmak veya geçiş hakkını (kılıç ve folyo) vurmak için saptırarak bloke etmesi gereken temel bir savunma tekniğidir. Bunu çoğunlukla savunmacıdan gelen bir tepki izler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dairesel Savuşturma: Saldırganın silah ucunu ele geçirmek için kılıcı dairesel bir şekilde döndürerek yapılır ve çoğunlukla saldırgan tarafından yapılan bir ayrılma yönünü saptırmak için takip edilir.

Karşı Atak: Genelde rakiplerin saldırı yönünden geri giderken saldırganınıza saldırmanın temel bir eskrim tekniği. Çoğunlukla Epee eskrimde takip edilir ve rakibin koluna karşı puanlanır.

Sıradaki Nokta: Saldırganın hedef alanına kol ve silah uzatılarak elde edilir. Folyo veya kılıç olması durumunda, saldırgan ciğerleri uzaklaşmadan önce uzatılırsa bir öncelik verir. Savunmaya yönelik bir vuruş istendiğinde, saldırgan, önceliği yeniden kazanmak için silahı rahatsız etmelidir. Saldırgan onu rahatsız edemezse, yol hakkını yönetemezse, karşı saldırıya geçer. Epee durumunda, geçiş hakkı olmadığı için, savunma çift dokunuş yapabilir ve her eskrimciye bir vuruş yapabilir.

Eskrim Branşının Genel Kuralları

Eskrimciler maçın başında ve sonunda birbirlerini ve hakemi selamlamalıdır, aksi takdirde bir puan kaybı (kazanan) veya hatta uzaklaştırma (kaybeden) olabilir.

Puanlar, kullanılan silahın türüne özgü gereksinimlere uygun olarak rakibinize vurarak puanlanır.

Folyoda, hedef alan dışındaki vuruşlar yeniden başlamadan önce müsabakayı durdurur, ancak bıçakla yapılan vuruşlar (sayılmazken) hareketi durdurmaz; ikinci kural epe için de geçerlidir.

Rakibi dümdüz etmek, hedef bölgeyi veya ayak hatalarını kapatmak için elinizi kullanmak hakemin takdirine bağlı olarak puan cezasına neden olabilir.