Sercan Şipka Sercan Şipka

Plaj Futbolu: Brezilya Sahillerinden Tüm Dünya’ya Yayılan Spor Branşı

16.05.2022 Pazartesi | 17:00

Brezilya’nın dünyaca ünlü plajı Copacabana’da; kumda yalın ayakla eğlencesine futbol oynayan kişilerin icat ettiği bir spor dalıdır, Plaj Futbolu. Oynamasının yanında, izleyenlere de seyir zevki vermesi açısından 90’lı yıllarda popüler olmuştur.

Plaj Futbolu Nedir?

Plaj futbolu, kum sahada ve çıplak ayakla oynanan bir takım sporudur. Özellikle yaz aylarında ciddi ilgi gören bu Spor, ülkemizde de yaygın olarak oynanmaktadır. 1995 yılında Rio de Janeiro’da bulunan Copacabana’da ilk Dünya Şampiyonası yapılmıştır. Bu turnuvayı da ev sahibi Brezilya kazanmıştır.
Plaj Futbolu Sahası ve Oyun Topunun Özellikleri

Plaj futbolu, boyu 35-37 metre, genişliği 26-28 metre arasında değişen ölçülerde dikdörtgen bir sahada oynanır. Oyun alanında sınır çizgileri, kalınlığı en az 8 santimetre, en fazla 10 santimetre olan mavi renkte bantlar kullanılarak belirlenir. Sahanın kısa kenarlarından içe doğru 9’ar metre uzaklıkta, taç çizgilerinin hemen yanına toplam 4 adet sarı bayrak yerleştirilmiştir. Karşılıklı iki bayrak arasındaki hayali çizgi ile kale çizgileri arasında kalan kısım “ceza alanı” olarak adlandırılır. Penaltı noktası ise, bu hayali çizginin tam ortasındadır.

Özel olarak üretilmiş olan plaj futbolu topunun çapı 70 santimetre, ağırlığıysa 400-440 gram arasında değişmektedir.

Oyun Kuralları

Takımlar, kaleci ile birlikte toplam 5’er oyuncu ile mücadele ederler. Karşılaşma, hakemin işaretiyle birlikte sahanın ortasından yapılan santrayla başlar. Oyuncular, elleri ve kollarını kullanmadan paslaşarak rakip kaleye ilerlemeye çalışırlar.

Karşılaşma sırasında kaleciye geri pas, bir defa olmak üzere serbesttir. Eğer top rakibe değmeden ikinci kez geri pas verilirse rakip takım orta sahadan “direk vuruş” hakkı kazanır. Plaj futbolundaki kural ihlallerinde de, klasik futbolda olduğu gibi sarı ve kırmızı kart uygulaması vardır.

Sarı kart görmüş olan oyuncu, 2 dakikalığına oyundan çıkar ve takımı bu süre içerisinde 4 kişiyle mücadele eder. Kırmızı kart cezası alan oyuncu oyunu terk eder, cezalandırılan oyuncunun takımı 2 dakika süreyle sahada 4 kişi mücadele eder. 2 dakika sonunda cezalandırılmış oyuncunun yerine değişiklik yapılabilir.

Maçın Süresi

Bir plaj futbolu maçı her biri 12 dakika olmak üzere toplam 3 devre üzerinden oynanır. En fazla sayıyı kazanan takım maçın galibi olur. Beraberlik durumunda ise 3’er dakikalık uzatma devresi oynanır. Eşitlik, uzatma devresinde de bozulmazsa penaltı atışlarına gidilir.

Plaj Futbolu Branşının Faydaları

Plaj futbolu tüm vücut için son derece faydalı bir spordur. Tıpkı geleneksel futbolda olduğu gibi, bacak bölgenizi yeterince hareket ettirmenizi, kan dolaşımı ve basıncınızı sabit ve sağlıklı bir seviyede tutmanızı sağlar.

Kumda hareket etmek ve spor yapmak çok daha zor olduğundan, plaj futbolu, oyuncuları daha formda ve atletik tutmaktadır. Ek olarak fiziksel kondisyonu en çok geliştiren spor branşıdır. Bu özelliğiyle, dayanıklılık yönünü güçlendirmek isteyen diğer spor branşları için de yol gösterici bir branştır.

Bu branşın bir önemli özelliği de, oyun sahası kum harika bir amortisördür, bu durum vücudun stres veya darbe sonucu yaralanma riskini epey azaltmaktadır.

Diğer Yazıları

Sonbahar Sporu: Trail Koşusu

Bugün itibarıyla sonbahar mevsiminin ilk gününü yaşıyoruz. Sonbahar denince ilk akla gelen doğanın güzellikleridir. Özellikle bu mevsimde doğa adeta bizlere karpostal gibi bir güzellik sunar. Peki bu sonbahar mevsiminde ne tür doğa sporları yapabiliriz? Bu köşe yazımda sizlere bir sonbahar sporu olan Trail Koşusundan bahsetmek istiyorum.

Devamını Oku 01.09.2022

Wushu: ‘Güç İş, Zor Teknik ve Sanat’

Sizlere bu yazımda, son yıllarda Dünya’da hızla popülerleşen dövüş sporlarından biri olan Wushu hakkında bilgi vermek istiyorum. Çin savunma sanatlarına genel olarak Wushu dense de, aslında bu branş hem savunma hem de saldırı özelliğiyle diğer dövüş sporlarından farklı bir yerde konumlanmaktadır.

Devamını Oku 26.07.2022

Padel: ‘Hızla Popülerleşen Yeni Bir Raket Sporu’

Raket sporları denince genelde ilk akla gelen spor branşı tenistir. Sonrasında da masa tenisi, badminton ve squash sıralanır. Peki daha önce padel isimli spor branşını duydunuz mu? Gelin bu hafta, Dünya’da özellikle İspanyolca konuşulan ülkelerde süratle popüler hale gelen yeni raket sporu padel branşı hakkında bilgi sahibi olalım.

Devamını Oku 21.06.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS