{$ day.Temps.HighTemp $} °
Serhan Karasu Serhan Karasu

Köpek eğitimi ile ilgili 5 önemli kural!

Köpek eğitimi doğru yapılması gereken önemli bir konudur. Ancak eğitim verirken yapılan bu hamleler köpeğinizde davranış bozukluklarına yol açabilir. Köpek eğitimi için doğru zaman nedir? Hangi hata köpeklerde davranış bozukluklarına yol açar? Köpeklerde kötü alışkanlıklara yol açan etkenler neler? İşte köpek eğitiminde doğru bilinen yanlışlar...1. Eğitim için beklemek

- Birçok köpek sahibinin, yavru köpeğinin eğitimi için 6 aylık olana kadar beklemesi gerektiğine dair bir kanısı var. Bu düşünce aslında yanlış. Eskiden, köpek eğitiminde psikolojik gelişime önem verilmeyen, fazlasıyla ceza içeren yöntemler uygulanırdı. Bunun için, yavru köpeklerin büyümesi beklenirdi. Günümüzde bir köpeğin eğitimine; yaşına ya da ayına bakmaksızın, eve geldiği ilk gün başlamak en doğru uygulama olacaktır.

2. Tuvalet eğitiminde ceza vermek

- Tuvalet eğitimi, bir köpeğin zekâsını ya da itaat düzeyini belirlemez. Eğitim denilmesin rağmen, aslında bir alışkanlık oluşturma dönemidir. Doğru bir tuvalet eğitimi için istikrar ve sabır gerekir. Ne yapması gerektiğini bilmeyen yavru bir köpeğe uygulanan cezalar, kolaylıkla, travmalara ya da davranış bozukluklarına yol açabilir.

3. Evi yavru köpeğe hazırlamamak

- Köpekler alışkanlık geliştiren canlılardır. Yavru bir köpek için, yeni yuvası, tanınması gereken, heyecan dolu bir dünyadır. Köpekler oral dönemlerinde her şeyi ısırarak ve çiğneyerek tanırlar. Bu davranışlar, yavru köpeklerde, büyüdüklerinde de devam edecekleri alışkanlıklar bırakacağı gibi aynı zamanda ölümcül de olabilecek tehlikeler yaratabilir. Bundan dolayı, yeni bir köpeğe güvenli ev oluşturmak önemlidir.

4. Kural belirlememek

- Davranış oluşturma, köpek eğitiminin temelidir. Köpekler; tutarlı, sabit kurallarla, çok daha rahat eden canlılardır. Bu kurallar, köpeğin eve geldiği an başlamalı ve aynı şekilde devam etmelidir. Günden güne, haftadan haftaya değişen kurallar, bir köpeğin kafasını karıştıracak ve onu mutsuz edecektir. Bu durumda, köpek sahibine düşen görev, ileri görüşlü olup, ne isteyip ne istemediğine karar vererek, ilk andan itibaren bunu uygulamaktır.

5. Yanlış davranışları ödüllendirmek

- Köpekler, özellikle de yavruluk dönemlerinde çok sevimlidir. Bu sevimlilik, yaptıkları her eylemi şirin ve komik gösterir. Havlayıp hırlayarak bir şeyler istemek, yemek çalmak gibi davranışlar ilk etapta eğlenceli gelip sizi neşelendirebilir ancak bu davranışlara gülmek, köpeğinizi sevmek, onun, ileride olmasını istemeyeceğiniz kötü alışkanlıklar edinmesine yol açacaktır.

Diğer Yazıları

Yavru köpek ne zaman sahiplenilmeli?

Eğer yavru köpeğinizi anne altından sahiplenebilecek kadar şanslıysanız, onu doğru zamanda almak sizin elinizde demektir.

Devamını Oku 15.12.2021

Köpekler için oyun ve oyuncak seçimi

Yavru köpeğinizin oynadığı oyunlar ve oyuncaklar, onun karakter gelişimini büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle, oyun ve oyuncak seçiminde dikkatli olmanız gerekir. Köpeklerin, insanlarla birlikte oyunlar oynaması önemlidir. İnsanlarla oyun oynamaya alışmış bir köpeğin sosyalliği, sadece köpeklerle oynamaya alışmış olan bir köpeğin sosyalliğinden çok daha fazla olacaktır. Bu nedenle, köpeğinize bir oyuncak atıp, onun bu oyuncakla oynamasını beklemek yerine, onunla kaliteli zaman geçirecek şekilde birlikte oynamayı tercih edin.

Devamını Oku 21.10.2021

Ne zamana kadar yavru köpek maması?

Özellikle yavru köpeklerde düzgün beslenme ile düzgün gelişim arasındaki ilişki çok kuvvetlidir. Yavru köpeğinizin gelişimini mama seçiminiz ve mama zamanlamanız belirler.

Devamını Oku 08.08.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS