{$ day.Temps.HighTemp $} °
Serhan Karasu Serhan Karasu

Köpekler için oyun ve oyuncak seçimi

21.10.2021 Perşembe | 10:02

Yavru köpeğinizin oynadığı oyunlar ve oyuncaklar, onun karakter gelişimini büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle, oyun ve oyuncak seçiminde dikkatli olmanız gerekir. Köpeklerin, insanlarla birlikte oyunlar oynaması önemlidir. İnsanlarla oyun oynamaya alışmış bir köpeğin sosyalliği, sadece köpeklerle oynamaya alışmış olan bir köpeğin sosyalliğinden çok daha fazla olacaktır. Bu nedenle, köpeğinize bir oyuncak atıp, onun bu oyuncakla oynamasını beklemek yerine, onunla kaliteli zaman geçirecek şekilde birlikte oynamayı tercih edin.

Oyuncaklar da, yemek gibi bir liderlik kaynağıdır. Bu yüzden, hepsini bir anda köpeğinize vermek yerine, oyuncakları, onunla beraber oynayacağınız zaman ortaya çıkarmaya dikkat edin. Bu şekilde, köpeğiniz, sizi, hem oyuncağın, hem de eğlencenin kaynağı olarak görecektir ve aranızdaki bağ çok daha fazla kuvvetlenecektir.

Doğru oyuncak:

Köpeğinize doğru oyuncakları vermeye gayret edin. Öncelikli olarak sağlığını da düşünün. Toksik ya da zararlı madde içeren oyuncakları vermeyin. Aynı zamanda, ırkına ve büyüklüğüne göre oyuncaklar seçin. Yutabileceği kadar büyük parçalar içermeyen oyuncakları tercih edin. Köpeğinizin, oyuncakları, ilk etapta parçalamaya çalışacağı gerçeğini göz önünde tutun. Parçalayıp yutacağı birçok oyuncak, köpeğinizin ciddi zarar görmesine neden olabilir. Aynı zamanda, oyuncakların ne olduğu, köpeğinizin karakter gelişiminde ve davranış oluşturmasında da önemlidir. Köpeğinize, oynaması için eskiyen ayakkabı ya da terliğinizi vermeniz, onun, ayakkabı ve terliklerin kemirilebilen şeyler olduğunu düşünmesine yol açacaktır. Aynı nedenden ötürü, terlik şeklindeki oyuncakları da tercih etmeyin. Bazı zekâ geliştirici oyuncakları seçip köpeğinizin düşünme alışkanlığını bu şekilde artırabilirsiniz.

Doğru oyun:

Oynayacağınız ya da oynadığınız oyunların da köpeğinizin ırkına uygun olduğundan emin olun. Örneğin bir Labrador sahibiyseniz, onunla oynamak için at-getir oyunlarını seçerken, bir av köpeğiniz varsa, onunla, sakladığınız şeyleri bulmaya dayalı bir oyun geliştirebilirsiniz. Hemen hemen her köpek, çekiştirme oyunundan hoşlanır. Bu oyunu oynarken, köpeğinize bırakmayı da öğrettiğinizden emin olun. Bırak komutunu, köpeğinize, mutlaka pozitif bir şekilde öğretin. Böylece, köpeğinize, gereksiz agresyon yüklememiş olursunuz.

Diğer Yazıları

Yavru köpek ne zaman sahiplenilmeli?

Eğer yavru köpeğinizi anne altından sahiplenebilecek kadar şanslıysanız, onu doğru zamanda almak sizin elinizde demektir.

Devamını Oku 15.12.2021

Ne zamana kadar yavru köpek maması?

Özellikle yavru köpeklerde düzgün beslenme ile düzgün gelişim arasındaki ilişki çok kuvvetlidir. Yavru köpeğinizin gelişimini mama seçiminiz ve mama zamanlamanız belirler.

Devamını Oku 08.08.2021

Köpeğime uygun evi nasıl hazırlarım?

Ailenize yeni bir üye katmak için yola çıktıysanız, onun için ideal koşulları oluşturmanız önemlidir. Mental olarak rahat edecekleri, aynı zamanda güvenliklerini de sağlayacak şartları sizin düşünmeniz gerekir.

Devamını Oku 28.06.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS