Serhan Karasu Serhan Karasu

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi

24.12.2020 Perşembe | 10:18

Hemen hemen her yeni yavru köpek sahibinin ilk olarak önem verdiği şey tuvalet eğitimidir. Aslında tuvalet eğitimi, eğitimden ziyade, alışkanlık oluşturma ile ilgilidir. Köpeğinizin tuvaletini doğru yere yapmaya alışması belli bir süreç ister. Bu süreçte, köpeğinize yardımcı olmak da sizin göreviniz olacaktır.

Yavru köpeklerin, tuvaletlerinin geldiği belli zamanlar vardır. Uykudan sonra, oyundan sonra, yemek yedikten ve su içtikten sonra, kısacası neredeyse her zaman tuvalet ihtiyacı hissederler. Yavru bir köpek sahiplendiğinizde, onun, sık ve rastgele tuvaletini yaptığını görmeniz çok olasıdır. Yavru köpeklerin üriner kasları yavaş gelişir. Bu arada tuvaletlerini oldukça sık yaparlar. Bir köpeğin, tuvaletini tutabileceği zaman, ortalama olarak ay sayısı kadardır diyebiliriz. Yani normal şartlarda, 4 aylık bir yavru köpek, tuvaletini 4 saat kadar tutabilir. Elbette bu hesaplama sadece sağlıklı tutma süreci ile ilgili bir hesaplamadır. Bir köpeğin ay sayısı kadar tuvaletini tutması için onu bu alışkanlığa yönlendirmek gerekir. Bu yönlendirme için, farklı ihtiyaçlara ve farklı senaryolara göre yöntemler vardır.

Köpeğinizin o anki durumuna göre, evde mi yoksa dışarıda mı tuvalet ihtiyacını gidermesi gerektiğini belirleyip buna göre yapacaklarınızı listeleyerek, uygun bir program çıkarabilirsiniz.

Köpekler için en doğalı ve sağlıklısı, tuvaletlerini dışarıya çıkarıldıklarında yapıyor olmalarıdır. Yine de, bunun bazı istisnai durumları vardır. Çoğu zaman yavru köpeklerde aşı takvimi ilk haftalarda onun dışarıya çıkmasına izin vermez. Bu durumda, mecburen, başlangıçta, onu, evde tuvaletini yapması için ped ya da gazeteye alıştırmak durumunda kalabilirsiniz. Bu şekilde bir tuvalet eğitiminde belli sorunlar çıkacağını unutmayın.

Örneğin köpeğiniz pede alıştığı zaman, halınız da onun için kocaman bir ped sayılabilir ya da sıkıldığı zamanlarda pedleri veya gazete kâğıtlarını parçalayabilir. Yavru köpekler, kokudan ziyade patileriyle hissederek tuvaletlerini yaparlar. Yavru bir köpeğin, ayakları pede basarken, tuvaletini dışarıya yapıyor olması da çok sık karşılaşabileceğiniz ve çok normal bir durumdur. Bunların hiçbiri olmasa bile, yavru köpeğinizin bir bebek olduğunu ve birçok zaman, pede gitmeyi aklına getirmeyip bulunduğu yere tuvaletini yapacağını unutmayın.

Köpeğinizi, evde ped ya da benzeri bir noktaya alıştırmak istiyorsanız, bunun için genel olarak tercih edilen belli metotları uygulayabilirsiniz. Zemini, ped ya da gazete ile kaplayıp zamanla bu ped ya da gazeteleri azaltmak, bir tuvalet bölgesi belirleyip, köpeğinizi gözlemleyerek, onu, tuvaletinin geldiğini düşündüğünüz zamanlarda bu alana yönlendirmek, bir çit sistemi kurup, yavru köpeğinizi sadece tuvaleti olmadığından emin olduğunuz zamanlarda çit dışına çıkarmak gibi, gün içinde uygulayacağınız rutin davranışlar, köpeğinizin doğru noktayı tuvalet olarak belirlemesi için size yardımcı olacaktır.

Bu yöntemlerden, günlük hayatınıza en uygun olanını ve sizin için en sürdürülebilir olanını seçmeye çalışın. Köpek eğitiminin her noktasında olduğu gibi, tuvalet eğitiminde de, bol sabra ve istikrara ihtiyacınız olacaktır.

Ev içinde verdiğiniz tuvalet eğitimi aslen geçici bir dönem için olmalıdır. Bu dönem, yavru köpeğinizin aşı programına göre ya da dışarıya çıkmasına engel herhangi özel bir durumu varsa bu duruma göre bir süreyi kapsar. Köpeklerin doğası, yaşadıkları yere değil, evlerinin dışına tuvalet yapmalarını gerektirir. Köpeğinizin dışarı çıkmaya başlamasıyla, yavaş yavaş köpeğinizin içeriye tuvalet yapmasını engelleyip, tüm alışkanlığını dışarıya oluşturmanız gerekir.

Diğer Yazıları

Yavru köpek ne zaman sahiplenilmeli?

Eğer yavru köpeğinizi anne altından sahiplenebilecek kadar şanslıysanız, onu doğru zamanda almak sizin elinizde demektir.

Devamını Oku 15.12.2021

Köpekler için oyun ve oyuncak seçimi

Yavru köpeğinizin oynadığı oyunlar ve oyuncaklar, onun karakter gelişimini büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle, oyun ve oyuncak seçiminde dikkatli olmanız gerekir. Köpeklerin, insanlarla birlikte oyunlar oynaması önemlidir. İnsanlarla oyun oynamaya alışmış bir köpeğin sosyalliği, sadece köpeklerle oynamaya alışmış olan bir köpeğin sosyalliğinden çok daha fazla olacaktır. Bu nedenle, köpeğinize bir oyuncak atıp, onun bu oyuncakla oynamasını beklemek yerine, onunla kaliteli zaman geçirecek şekilde birlikte oynamayı tercih edin.

Devamını Oku 21.10.2021

Ne zamana kadar yavru köpek maması?

Özellikle yavru köpeklerde düzgün beslenme ile düzgün gelişim arasındaki ilişki çok kuvvetlidir. Yavru köpeğinizin gelişimini mama seçiminiz ve mama zamanlamanız belirler.

Devamını Oku 08.08.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS