hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Uğur Hakan Hacıoğlu Uğur Hakan Hacıoğlu

  Resa Saffa Park: “Müzik bir duyguyu veya evreni tanımlamanın en etkili yolu”

  07.05.2023 Pazar | 10:46Son Güncelleme:

  Ülkemizde müzisyen ve oyunculuk kariyeriyle tanınan ve müzikal bağlamda gerçekleştirdiği son çalışmaların ardından Türkiye’de sonbahar ayında konser verecek olan Resa Saffa Park ile müziğe başladığı yılları, Türkiye’de çalışmalarına gösterilen ilgiyi ve geleceğe dair planlarını konuştuk.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uğur Hakan Hacıoğlu: Çocukluk yıllarınızdan itibaren Rock'n Roll, Grunge ve Caz gibi farklı tarzda müzikal üretimlere ilgi duydunuz. Müzik kariyerinizin başlangıcında müzikle yollarınız nasıl kesişti? Bu ilgi nasıl ortaya çıktı?

  Resa Saffa Park: Müzikal üretim aslında benim en büyük ilgim hiç olmadı. Ben daha çok melodilerin, seslerin ve sözcüklerin birleşerek eşsiz atmosferler oluşturmasına, hisleri ve zihin durumlarını anlatan şarkılara âşık oldum. Belki edebiyat buna yaklaşabilir, ama müzik yine de farklı bir uyarıcı. Müzik bir duyguyu veya evreni tanımlamanın en etkili yolu…

  U.H.H.: Aslında insan doğup büyüdüğü coğrafyanın, kültürel geçmişinin ve bulunduğu toplumun içinde kendini inşa etmeye çalışırken bir yandan da müzikal tercihleri ortaya çıkıyor. Yetiştiğiniz coğrafyanın atmosferinin ve kültürünün müzikal üretimlerinizdeki etkilerini nasıl değerlendirirsiniz?

  R.S.P.: Bana her zaman ilham veren şeyler insanlar, doğa ve hayatın kendisi. Farklı kültürlerin müzikleri, resimleri ve edebiyatı da benim için büyük bir kaynak. Ayrıca hayal gücü de benim için önemlidir. Bir şarkı veya hikâye yazarken, hayal gücüne ihtiyacım var ve genellikle bir şeyleri hayal etmeye başladığımda yazacak bir şeyler bulabiliyorum.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  U.H.H.: Sadece müzisyen değil aynı zamanda oyuncusunuz. Ki Türkiye'de birçok insan sizi aynı zamanda bu kimliğinizle tanıyor. Hem dinleyici hem de seyirci ile buluşmanın size katkıları nelerdir? Sizce oyunculuğunuz müzikal üretimlerinizi besliyor mu?

  R.S.P.: Genellikle şarkı sözleri yazmak için bir melodi veya birkaç akor çalıyorum ve daha sonra bu müziğin bana hangi hissi verdiğine odaklanıyorum. Bu hissi nasıl anlatabilirim diye düşünüyorum ve şarkı sözlerini bu duyguya göre şekillendiriyorum. İlk önce bir konsept belirliyorum ve daha sonra bu konsepti ayrıntılarla şekillendiriyorum. Bazen bir şarkıyı tamamlamak haftalar bile sürebilir, bazen de birkaç saat içinde bitirebilirim.

  U.H.H.: “Give It All You Can”, "Heavy", "Madness. Let me in!"... İnsanın duygusal boşluklarını, iç çatışmalarını, mücadelelerini hissettiğimiz çalışmalarınız. Şarkılarınızda tema bağlamında işlenen konularda genel olarak insanları hangi duyguya yöneltmeyi ve hangi mesajı vermeyi seviyorsunuz?

  R.S.P.: Sadece insanların bir parçası olmalarını istiyorum, ben de belirli şarkıları dinlerken dünyanın bir parçası gibi hissederim, bazen belirli bir müzik türünü dinlerken bütün kadınların bir parçası olduğumu hissederim ya da bazı sözleri dinlerken tek olmadığımı hatırlarım, daha önce birisi hissetmiş olduğu duyguyu müzikte hissederek canlı hissedebilirim ve kelimenin tam anlamıyla insan olabilirim. Müziğin gerçekten rahatlatıcı, yenilgiyi kabul ettirici, öfkelendirici, ilham verici ve hareket ettirici olduğunu düşünüyorum. Benim için müzik hayatın birçok duygusunun kaynağı ve performansıdır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  U.H.H.: Duyguların yanında teknik konulara da değinirsek... Sizce müzikal üretimlerin ortaya çıkışında müzisyenin aldığı eğitim ne derece önemlidir? Aldığınız eğitimlerin müziğinize yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  R.S.P.: Genel olarak eğitimin önemli olduğunu ve neredeyse her zaman faydalı olduğunu düşünüyorum. Ancak aynı zamanda bazı şeylerin öğretilemeyeceğine de inanıyorum. Tutku ve bağlılık öğretilemez ama eğitim insanlarda bunları tetikleyebilir. Bu yüzden benzer düşünen insanlarla çevrili olduğunuz durumlara kendinizi koyup daha fazla öğrenmek istediğiniz bir konuda faaliyet göstermek her zaman iyidir. Ancak en iyi yaratıcılıkla ilgili olarak, sanırım sınırlar hem yaratıcılığın gerekli bir parçası hem de yaratıcı süreci hızlandırabilir, çünkü bir çerçeve olmadan nasıl bir şey yaparsınız? İyi bir şey yapmak için her şeyi bilmek zorunda değilsiniz. Ayrıca, sanatta mükemmellik, bir noktayı kanıtlamak dışında, önemsiz bir yer tutar diye düşünüyorum. İnsanlar insanların hikayelerine ilgi duyar ve mükemmel hikâye diye bir şey yoktur. Sanatta mükemmellik değil, ancak mükemmeliyetçilik olabilir, ancak her şeyi bilmeyen ve sınırları olan biri olabilirsiniz. Ben üç yıl müzik okudum ve müzik yapma konusunda çok şey öğrendim, ancak notaları okumayı hala bilmiyorum ve davulların farklı isimlerini unutuyorum. Bir enstrümanı iyi çalamıyorum, ancak yazdığım en iyi şarkıların bazıları yalnızca 2-4 akor kullanarak piyano veya gitarla yalnız başıma yarattığım şarkılardır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  U.H.H.: Bir süredir Türkiye'deki dinleyiciler tarafından çalışmalarınız ilgiyle takip ediliyor. Sizce bu ilginin sebebi nedir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  R.S.P.: Tabii ki Ragnarok dizisi, Türkiye ve diğer ülkeler için egzotik olan Fiyort ve Kuzey mitolojisi nedeniyle Türkiye'de ilgi uyandırdı. Sanırım birçok insan benim müziğimi Ragnarok aracılığıyla keşfetti, ancak insanların neden kaldığı ve neden Türkiye'de radyoda çalındığım sorusunun cevabı başka sebeplerde yatıyor olabilir. Bir Türk tanıdığım bana "Türkler duygusal ve melankoliktir" dedi. Benim melodideki ton seçimlerimi de bu duygular temelinde oluşturduğu için, müziğimi Türklerin sevmesinin sebebi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, Tamino, Lana Del Rey, Jay-Jay Johnson, Sophie Hunger ve bu tarz sanatçıların hemen hemen her birinin üstünde Türk dinleyicilerinin temsiliyetini gördüm. Harika müzik zevkleri var! Bu yüzden küçük kalbimde Türkiye insanının beni ve müziğimi dürüst ve samimi bir seviyede anladığına inanıyorum. Bu bağlantıyı derin bir şekilde takdir ediyorum ve özlem duyuyorum.

  U.H.H.: Farklı coğrafyalarda farklı dillerde konuşan insanların birbirini anlayabilmesi ve ortak düşüncelerini hissedebilmeleri hususunda müziğin bütünleştirici gücünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

  R.S.P.: Ben her müzik notasının duygusal bir hissiyat taşıdığını düşünüyorum. Bu nedenle, notalarla süslenmiş bir melodinin bir dili gibi belirli bir duygusunun dili olacaktır. Hangi notaları çalmayı veya dinlemeyi seçtiğinizin, kim olduğunuzu ve neler taşıdığınızı yansıttığına inanıyorum. Bu nedenle, bir kişiyi anlamak için seçtikleri müzik tarzına daha fazla odaklanabileceğinizi ve müzik zevkinizin uyumlu olduğu biriyle karşılaşmanın, annenin kucaklaması kadar rahatlatıcı hissettirebileceğini düşünüyorum.

  U.H.H.: Sonbahar mevsiminde Türkiye'de konser vereceksiniz. Türkiye'de vereceğiniz konserler hakkında neler düşünüyorsunuz? Türkiye'ye geldiğinizde mutlaka görmek istediğiniz yerler var mı?

  R.S.P.: Müziklerimi anlayan bir izleyici kitlesiyle karşılaşma özlemiyle dolu olduğum için bu konserlere çok hevesliyim. Çoğu zaman kendim olmada ve müziğimi icra etmede sorun yaşamıyorum, ancak bazen tam olarak anlaşılamadığımı hissediyorum. Örneğin bir seferinde aldığım 6 üzerinden 4 puanlı bir eleştiride, müziğimde henüz "bir hit yapamadığım" eleştirisi yapılmıştı. Böyle bir eleştiri beni gerçekten hayal kırıklığına uğratmıştı çünkü yargı tamamen yanlış bir önyargıya dayanıyordu. Ben hiçbir zaman hit yapmaya çalışmadım…

  U.H.H.: Türkiye'de dinlediğiniz ya da bildiğiniz müzisyenler var mı?

  R.S.P.: Ben Karsu hayranıyım. Albümünü günlerdir dinliyorum. Huzur ararken Kudsi Erguner'in flütünü de dinlerim. Son zamanlarda birisi bana Kalben'i tanıttı ve gerçekten beğendim ve eminim ki, Türkiye'de daha çok seveceğim müzisyen var. Gerçekten iyi Türk grupları ve şarkıcıları keşfettim ama ne yazık ki adlarını hemen hesabıma kaydetmezsem unutuyorum.

  U.H.H.: Günümüzde insanların kendilerini gözlemleme, gelişimlerini görebilme noktasında ellerinde önemli bir alan olarak sosyal medya var. Üstelik profesyonelleşme ya da yeni olanakların açılabilmesi adına da birçok fırsatı içerisinde barındırıyor. Bu bağlamda sosyal medyayı müzisyenler adına artı değer olarak değerlendirebilir miyiz?

  R.S.P.: Kesinlikle, sosyal medya sanatçılar için bir katma değer, neredeyse insanlara uzaktan ulaşabileceğiniz bir portföy gibi, ama bazen kendi profilime baktığımda bariz narsisizm seviyesinden, kendimi fazla paylaşmamdan utanıyorum. Bizim neslimiz de neredeyse utançtan arınmış promosyon. Sosyal medyada utanmadan kendimizi kaptırıyoruz ve bunu çok iyi yapmama rağmen bundan nefret ediyorum…

  U.H.H.: Geleceğe dair projelere değinmemiz gerekirse... Yakın gelecekte ilgililerle buluşacak projeleriniz, yeni çalışmalarınız var mı?

  R.S.P.: İlk albümüm üzerinde çalışmaya başlamayı planlıyorum ama en önemlisi stüdyoda müzik yapmak, internet üzerinde yayınlamak ve sosyal medyada onun hakkında konuşmak yerine birçok konserde çalmak istiyorum.

  U.H.H.: Son olarak söyleşimizin okurlarına ne söylemek istersiniz?

  R.S.P.: Fazla bilinmeyen bir sanatçı hakkında bu kadar derinlemesine bir söyleşiyi okuma sabrını bulduğunuz için şaşırdım. Çok teşekkür ediyorum!