Yonca Özge Çallı Yonca Özge Çallı

İtalyan moda devi Bottega Veneta neden bütün sosyal medya hesaplarını kapattı?

11.01.2021 Pazartesi | 10:46

Elli beş yaşındaki İtalyan moda markası Bottega Veneta bir sabah uyandı ve görünüşe göre yeterince sosyal medyaya sahip olduğuna karar verdi. Tüm olağan moda etkinlikleri pandemiden ötürü beklemeye alındığı veya dijitale dönüştüğü için, her zamankinden daha fazla çevrimiçi zaman geçirdiğimiz bu zamanlarda, çoğu moda markası bütün enerjilerini sosyal medyaya aktardılar. Ancak, sosyal medyadan tamamen kaybolmuş gibi görünen çılgınca popüler İtalyan moda evi Bottega Veneta için durum böyle değil. Markanın 2,5 milyon takipçiye sahip olan Instagram hesabı tamamen silindi.

Markanın Twitter hesabı için de durum aynı. Resmi Facebook sayfası hala çevrimiçi durumda, ancak her fotoğraf ve gönderi dahil tüm içerik tamamen temizlendi. Yalnızca profil fotoğrafları duruyor. Şu anda yaratıcı yönetmen Daniel Lee tarafından yönetilen marka, henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Bununla birlikte, moda markaları, kullanıcılarla (kendi kanalları aracılığıyla veya influencerlar ve ünlüler aracılığı ile) güvenli bir bağ oluşturmak için özellikle Instagram olmak üzere sosyal medyaya giderek daha fazla odaklanmaya başladılar. Peki sosyal medya aracılığı ile markaların tüketiciler ile buluşması markaların pazarlama bütçelerinin neredeyse tamamını oluşturduğu noktada Bottega neden bütün sosyal medya hesaplarını sildi?

Aslında daha önce bazı müzisyenler zaman zaman Instagram hesaplarındaki fotoğrafların tamamını sildiler, ancak birkaç gün sonra yeni bir albümün duyurusu ile geri dönüş yaptılar. Blake Lively, ‘A Simple Favor’ adlı filmi vizyona girmeden önce aynı şeyi yaptı. Belki de Bottega, 2021 ilkbahar yaz reklam kampanyasını açıklamadan önce ses getirmeye çalışıyordur. Markanın Instagram'dan kendi özgür iradesiyle ayrılması ilk bakışta kesinlikle çılgınca görünen bir hareket. Aslında Daniel Lee'nin SS21 koleksiyonunun kapalı kapı sunumuyla uygulamaya koyduğu ve en katı sır olarak sakladığı "yokluk stratejisinin" yeni ve daha belirleyici bir seviyesini temsil edebilir.

Yine de uzun vadede sosyal medyadan uzak durmak, özellikle Bottega Veneta için belli bir anlam ifade ediyor olabilir. Sağduyu, doğrudan markanın kurallarına işlenmiştir, hiçbir zaman abartı ve gösteriş tarzı olmadı. Adını veya logosunu çantalarının dışına basmayan nadir markalardan biridir. Bu arada ünlüler kampanyalarını ön plana çıkarmaz; bu yalnızca gerçek modeller için ayrılmıştır. Bunun yerine, kendisini ayırt etmek için birkaç "eğer bilirseniz, bilirsiniz" yinelenen motiflere - en ünlüsü, Intrecciato dokuma deriye dayanır. Vogue, markanın cazibesini tanımlamak için bir zamanlar "gizli servet" terimini kullanmıştır. Başka bir deyişle, markanın müşterisi geleneksel olarak Instagram'da hepsini gösterecek türden değildir.

Bununla birlikte, resmi hesaplar olmasa bile, markanın sosyal platformlardaki alaka düzeyinin azalması pek olası değildir. Bottega Veneta, kendi başına 350.000'den fazla takipçisi olan @NewBottega dahil olmak üzere birçok popüler Instagram hesabına sahip. Diğer hesaplar bu kadar iyi iş çıkardığında, markanın kendisini pazarlaması gerekmeyebilir.

Bununla birlikte, ABD Vogue tarafından keskin bir şekilde gözlemlendiği gibi, Bottega Veneta küresel bir sosyal medya yöneticisi için reklam yapıyor gibi görünüyor, bu nedenle hesabın her zamankinden daha büyük bir şekilde geri dönmesini bekleyebiliriz.

Hep birlikte bekleyip, görelim derim. Herkese rengarenk günler dilerim.

Diğer Yazıları

Gizem Sarı Tekin ile kendisine, mesleğine ve stiline dair bir röportaj

Öncelikle influencer kelimesi Türkçe olmayan, İngilizce bir kelimedir. Dilimize kitleleri etkileyen kişi olarak çevrilebilir. Tam olarak karşılığı TDK tarafından belirlenmediği için yazımda kitleleri etkileyen kişilerden bahsederken ‘influencer’, iş tanımını yaparken ise ‘influencerlık’ olarak söz edeceğim.

Devamını Oku 11.01.2021

Influencerlık nedir ? Bu mesleği yapmak isteyenler için tam 10 tüyo !

Öncelikle influencer kelimesi Türkçe olmayan, İngilizce bir kelimedir. Dilimize kitleleri etkileyen kişi olarak çevrilebilir. Tam olarak karşılığı TDK tarafından belirlenmediği için yazımda kitleleri etkileyen kişilerden bahsederken ‘influencer’, iş tanımını yaparken ise ‘influencerlık’ olarak söz edeceğim. 

Devamını Oku 23.12.2020

Ceylan Atınç’la Modaya Dair Sohbet 

Moda Dünya’sında son yıllarda adından oldukça söz ettiren, saygın ve naif duruşu ile fark yaratan, Türkiye’nin en stil sahibi kadınlarından biri Ceylan Atınç ile modaya dair bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisi Vogue Türkiye dergisi’ nde moda editörlüğü, Vakko Esmod Akademi’ de eğitmenlik yapmakta olup, Türkiye’nin önde gelen markalarına ise danışmanlık vermekte aynı zamanda kendi ismini taşıyan bir stil danışmanlığı firması bulunmaktadır. 

Devamını Oku 09.12.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS