hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bayat Ekmekle Ne Yapılır? Artan Bayat Ekmek İle Yapılabilecek Tarifler...

  Bayat Ekmekle Ne Yapılır Artan Bayat Ekmek İle Yapılabilecek Tarifler...
  expand

  Bayat ekmek kullanımı ile yapılan birbirinden farklı tarif bulunmaktadır. Bu tarifler hem lezzetli hem de ekmeğin değerlendirilmesi için geliştirilmiştir. Bayat ekmek ile yapılan tariflerin başında baharatlı kruton ilk sırada gelmektedir. Özellikle çorbalarda sıklıkla tercih edilen bu tarif baharatları ile eşsiz bir damak lezzeti ortaya çıkartmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ev yapımı doğal galeta unu elde etmek isteyen kişiler de bayat ekmeği kullanmaktadır. Bayat ekmeğin rondo yardımıyla iyice çekilmesi sonucunda galeta elde edilir. Hem köfte içerisine hem de çorbalarda bayat ekmek kıtırları kullanılmaktadır.

  Bayat Ekmekle Ne Yapılır?

  Bayat ekmek tarifleri son zamanların en çok araştırılan konuları arasına girmektedir. Ev idaresini doğru bir şekilde yürütmek isteyen kişiler için bayatlayan ekmekler ile hazırlanan pek çok tarif bulunmaktadır. Bunlar arasında kruton ilk sırada gelir.

  Baharatlar ve zeytinyağı ile soslanan bu ekmekler küp küp kesilerek tavada kızartılmaktadır. Bayat ekmek kullanımı ile yapılan bu lezzet çorbalarda ve farklı salatalarda da tercih edilmektedir. Bayat ekmek köfte yapımında da sıkça kullanılmaktadır. Bayat ekmeğin ıslatılarak köfte harcına eklenmesi lezzetini arttırmaktadır.

  Bayat ekmek kullanımı ile ekmek kadayıfı tatlı da hazırlanmaktadır. Bunun için bayatlayan ekmekler düzgün dilimler halinde kesilmektedir. Ardından kurutulmakta ve şerbetlenmektedir. Üzeri için hazırlanan muhallebi şerbet soğuyunca dökülmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu tarif geçmişten günümüze kadar uzanan sevilen Türk tatlı tariflerinden biridir. Bayat ekmek kullanımı ile hem tatlı yapılmakta hem de elde olan ekmekler değerlendirilmektedir. Galeta ununu kendi yapmak isteyen kişiler de bayatlamış ekmekleri kurumaya bırakmakta ve sonra blender yardımı ile toz haline getirmektedir.

  Bayat Ekmekle Ne Yapılır Artan Bayat Ekmek İle Yapılabilecek Tarifler...Artan Bayat Ekmek İle Yapılabilecek Tarifler

  Artan bayat ekmekler ile yapılabilecek yemekler arasında börek bulunmaktadır. Farklı börek tarifleri deneyen kişiler için bayat ekmek böreği en çok tutulan besinlerden biridir. Ekmeklerin israf olmasını engelleyen bu tarif içerisinde iç harcı eklenerek tavada ya da fırın kabı içerisinde pişirilmektedir.

  Hem kahvaltılara hem de öğle misafirlerine servis edilmektedir. Islama köfte ve normal köfte hazırlama sürecinde de ihtiyaç duyulan malzemelerden biri bayat ekmektir. Bayat ekmek ile yapılan bu tariflerde köftenin miktarı ve tutuculuğu da artmaktadır. Köfte farklı bir lezzet kazanmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bayat Ekmek Tüketimi Sağlıklı Mıdır?

  Bayat ekmek tüketiminin sağlık için hiçbir zararı bulunmamaktadır. Aynı zamanda kalori oranının düşmesi ile beraber sağlıklı bir gıda ürünüdür de diyebiliriz. Bayat ekmek ile yapılan tariflerin tamamı da sağlıklı olacak şekilde hazırlanmaktadır. Yumurtalı ekmek tarifi genellikle bayat ekmekten hazırlanmaktadır. Bu sayede kahvaltılarda protein alımı sağlanmaktadır. Bayat ekmek kullanarak pizza tarifi de denenmektedir. Pizza malzemelerinin tamamı bayat ekmeğin dilimlenmesi ile üzerlerine sürülmektedir. Bu şekilde istenen her öğünde sağlıklı tüketim sağlamaktadır.

  Sağlıklı Bayat Ekmek Tarifleri Nelerdir?

  Sağlıklı bayat ekmek tariflerinden biri ekmek mantısıdır. Bu oldukça kolay tariflerden biridir. Dilimlenen ekmeklerin kızartılması ve ardından soslanması ile ekmek mantısı hazır hale gelmektedir. Türk kültürünün sevilen tariflerinden bir diğeri ise Çerkez tavuğudur. Çerkez tavuğu bayat ekmeklerin en iyi değerlendirildiği yemeklerden biridir. İçerisine eklenen bayat ekmek dilimleri ile tarif daha zengin bir formül kazanmaktadır. Klasik tadından ziyade daha eşsiz ve doyurucu hale gelmektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow