İl il 24. dönem milletvekili listesi

x
İl il 24. dönem milletvekili listesi
İl il 24. dönem milletvekili listesi

İl il 24. dönem milletvekili listesi

Türkiye milletvekili seçimleri için sandık başına gitti. Halk tercihini yine AK Parti'den yana kullandı. AK Parti yüzde 49.9, CHP yüzde 25.9, MHP de oranında yüzde 13 oranında oy aldı. Bağımsızlar ise yüzde 5.9'luk oya ulaştı. Böylece Meclis'in yarıdan fazlası yenilendi, 349 yeni isim Meclis'e girdi.

İl il 24. dönem milletvekili listesi Video
13.06.2011 Pazartesi 00:00
Bir önceki dönemden 201 milletvekili, bu dönemde de yeniden Mecliste yer bulabildi.

Aday gösterilen ancak bu milletvekilleri kadar şanslı olmayan milletvekilleri de oldu.

Şevket Gürsoy (AK Parti), Ahmet Koca (AK Parti), Abdurrahman Arıcı (AK Parti), Fatih Metin (AK Parti), Abdulmuttalip Özbek (AK Parti), Fevzi Şanverdi (AK Parti), Akif Ekici (CHP), Yaşar Ağyüz (CHP), Ali Arslan (CHP), Yaşar Tüzün (CHP), Ahmet Küçük (CHP), Ayşe Jale Ağırbaş (DSP), Çetin Soysal (CHP), Mehmet Ali Özpolat (CHP), Cemaleddin Uslu (MHP), Zekai Özcan (MHP), Şenol Bal (MHP), Recep Taner (MHP), Erdal Sipahi (MHP), Hasan Çalış (MHP), Osman Durmuş (MHP), Kadir Ural (MHP), Murat Özkan (MHP), Behiç Çelik (MHP), Zülfükar İzol (Bağımsız) ve Akın Birdal (Bağımsız) aday gösterildi ancak seçilemedi.

23. Dönemden önce görev alan eski milletvekillerinden bazıları da yeni Mecliste yer buldu. Bağımsız Milletvekilleri Hatip Dicle ve Leyla Zana, 17 yıllık bir aradan sonra yeniden Meclise girdi.

Ayrıca yine eski dönem milletvekillerinden Ramazan Can (AK Parti), Zeynep Karahan Uslu (AK Parti), Semiha Öğüş (AK Parti), Bahattin Şeker (MHP), Aydın Ayaydın (CHP), Esat Canan (Bağımsız), yeniden milletvekili oldu.

Siyasi partiler ne yaptı?

AK PARTİ:
AK Parti 12 ilde tulum çıkardı; Aksaray, Bayburt, Çankırı, Düzce, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Nevşehir ve Rize milletvekilliklerinin tamamını kazandı. Hakkari, Iğdır ve Tunceli, AK Parti'nin hiç milletvekili çıkaramadığı iller oldu.

CHP:
CHP; Edirne, İzmir, Kırklareli, Muğla ve Tekirdağ'da AK Parti'ye karşı üstünlük sağladı. CHP'nin 33 ilden TBMM'de temsilcisi yer almadı.

MHP:
MHP ise Meclise 47 ilden milletvekili sokamadı.

AK Parti ve CHP, bazı illerden eşit sayıda milletvekilini TBMM'ye gönderdi. AK Parti ve CHP, Aydın'da 3'er, Bartın'da 1'er, Çanakkale'de 2'şer, Erzincan'da 1'er, İzmir 1. Bölge'de 6'şar, Mersin'den 4'er, Sinop ve Yalova'dan 1'er milletvekilliği kazandı.

AK Parti; Erdoğan'ın aday olduğu İstanbul 1. Bölge'de 30 milletvekilliğinin 16'sını, CHP; Kılıçdaroğlu'nun aday olduğu İstanbul 2. Bölge'de 27 milletvekilliğinin 9'unu, MHP; Bahçeli'nin aday olduğu Osmaniye'de 4 milletvekilliğinden 2'sini kazandı.

AK Parti, 2002'de 34.28, 2007'de 46.58 oranında oy almıştı.

İŞTE İL İL KAZANAN MİLLETVEKİLLERİ

ADANA: Ömer Çelik (AK Parti), Mehmet Necati Çetinkaya (AK Parti), Necdet Ünüvar (AK Parti), Fatoş Gürkan (AK Parti), Ali Küçükaydın (AK Parti), Mehmet Şükrü Erdinç (AK Parti); Osman Faruk Loğoğlu (CHP), Ümit Özgümüş (CHP), Turgay Develi (CHP), Ali Demirçalı (CHP); Muharrem Varlı (MHP), Ali Halaman (MHP), Seyfettin Yılmaz (MHP), Murat Bozlak (Bağımsız).

ADIYAMAN: Ahmet Aydın (AK Parti), Mehmet Metiner (AK Parti), Muhammed Murtaza Yetiş (AK Parti), Mehmet Erdoğan (AK Parti); Salih Fırat (CHP).

AFYONKARAHİSAR: Veysel Eroğlu (AK Parti), Sait Açba (AK Parti), Halil Ürün (AK Parti); Ahmet Toptaş (CHP); Kemalettin Yılmaz (MHP).

AĞRI: Mehmet Kerim Yıldız (AK Parti), Ekrem Çelebi (AK Parti), Fatma Salman Kotan (AK Parti); Halil Aksoy (Bağımsız).

AMASYA: 1- Naci Bostancı (AK Parti), Avni Erdemir (AK Parti); Ramis Topal (CHP).

ANKARA 1. BÖLGE: Ali Babacan (AK Parti), Bülent Gedikli (AK Parti), Reha Denemeç (AK Parti), Tülay Selamoğlu (AK Parti), Nazmi Haluk Özdalga (AK Parti), Yalçın Akdoğan (AK Parti), Fatih Şahin (AK Parti), Ülker Güzel (AK Parti), Süleyman Sencer Ayata (CHP), Mehmet Emrehan Halıcı (CHP), Emine Ülker Tarhan (CHP), Aylin Nazlıaka (CHP), Bülent Kuşoğlu (CHP), Levent Gök (CHP), Yıldırım Tuğrul Türkeş (MHP), Zühal Topçu (MHP)

ANKARA 2. BÖLGE: Cemil Çiçek (AK Parti), Haluk İpek (AK Parti), Salih Kapusuz (AK Parti), Nurdan Şanlı (AK Parti), Ahmet İyimaya (AK Parti), Cevdet Erdöl (AK Parti), Zelkif Kazdal (AK Parti), Emrullah İşler (AK Parti), Seyit Sertçelik (AK Parti), Ayşe Gülsün Bilgehan (CHP), İzzet Çetin (CHP), Sinan Aydın Aygün (CHP), Gökhan Günaydın (CHP), Mustafa Erdem (MHP), Özcan Yeniçeri (MHP)

ANTALYA: Vecdi Gönül (AK Parti), Mevlüt Çavuşoğlu (AK Parti), Menderes Türel (AK Parti), Sadık Badak (AK Parti), Hüseyin Samani (AK Parti), Gökçen Enç (AK Parti); Deniz Baykal (CHP), Osman Kaptan (CHP), Gürkut Acar (CHP), Yıldıray Sapan (CHP), Arif Bulut (CHP); Tunca Toskay (MHP), Mehmet Günal (MHP), Yusuf Ziya İrbeç (MHP).

ARTVİN: İsrafil Kışla (AK Parti); Uğur Bayraktutan (CHP). AYDIN: Mehmet Erdem (AK Parti), Semiha Öğüş (AK Parti), Gültekin Kılınç (AK Parti); Bülent Tezcan (CHP), Metin Lütfi Baydar (CHP), Osman Aydın (CHP); Ali Uzunırmak (MHP).

AYDIN: Mehmet Erdem (AK Parti),  Semiha Öğüş (AK Parti), Ali Gültekin Kılınç (AK Parti), Bülent Tezcan (CHP), Metin Lütfi Baydar (CHP), Osman Aydın (CHP),  Ali Uzunırmak (MHP)
 

BALIKESİR: Ahmet Edip Uğur (AK Parti), Mehmet Cemal Öztaylan (AK Parti), Tülay Babuşçu (AK Parti), Ali Aydınlıoğlu (AK Parti); Namık Havutça (CHP), Nedret Akova (CHP), Haluk Ahmet Gümüş (CHP); Ahmet Duran Bulut (MHP).

BİLECİK: Fahrettin Poyraz (AK Parti); Bahattin Şeker (MHP).

BİNGÖL: Cevdet Yılmaz (AK Parti), Eşref Taş (AK Parti); İdris Baluken (Bağımsız).

BİTLİS: Vedat Demiröz (AK Parti), Vahit Kiler (AK Parti); Hüsamettin Zenderlioğlu (Bağımsız).

BOLU: Ali Ercoşkun (AK Parti), Fehmi Küpçü (AK Parti); Tanju Özcan (CHP).

BURDUR: Bayram Özçelik (AK Parti), Hasan Hami Yıldırım (AK Parti); Ramazan Kerim Özkan (CHP).

BURSA: Bülent Arınç (AK Parti), Mustafa Öztürk (AK Parti), Hüseyin Şahin (AK Parti), Canan Candemir Çelik (AK Parti), İsmet Su (AK Parti), Mustafa Kemal Şerbetçioğlu (AK Parti), Hakan Çavuşoğlu (AK Parti), İsmail Aydın (AK Parti), Tülin Kara (AK Parti), Bedrettin Yıldırım (AK Parti), Önder Matlı (AK Parti); Sena Kaleli (CHP), Turhan Tayan (CHP), İlhan Demiröz (CHP), Aykan Erdemir (CHP), Kemal Ekinci (CHP); İsmet Büyükataman (MHP), Necati Özensoy (MHP).

ÇANAKKALE: Mehmet Daniş (AK Parti), İsmail Kaşdemir (AK Parti); Ali Sarıbaş (CHP), Serdar Soydan (CHP). ÇANKIRI: İdris Şahin (AK Parti), Hüseyin Filiz (AK Parti).

ÇORUM: Salim Uslu (AK Parti), Cahit Bağcı (AK Parti), Murat Yıldırım (AK Parti); Tufan Köse (CHP).

DENİZLİ: Nihat Zeybekci (AK Parti), Mehmet Yüksel (AK Parti), Bilal Uçar (AK Parti), Nurcan Dalbudak (AK Parti); Adnan Keskin (CHP), İlhan Cihaner (CHP); Emin Haluk Ayhan (MHP).

DİYARBAKIR: Mehmet Mehdi Eker (AK Parti), Mehmet Galip Ensarioğlu (AK Parti), Mine Lök Beyaz (AK Parti), Mehmet Süleyman Hamzaoğulları (AK Parti), Cuma İçten (AK Parti); Leyla Zana (Bağımsız), Emine Ayna (Bağımsız), Altan Tan (Bağımsız), Hatip Dicle (Bağımsız), Nursel Aydoğan (Bağımsız), Şerafettin Elçi (Bağımsız).

EDİRNE: Mehmet Müezzinoğlu (AK Parti); Recep Gürkan (CHP), Kemal Değirmendereli (CHP).

ELAZIĞ: Zülfü Demirbağ ( AK Parti), Şuay Alpay (AK Parti), Faruk Septioğlu (AK Parti), Sermin Balık (AK Parti); Enver Erdem (MHP).

ERZİNCAN: Sebahattin Karakelle (AK Parti); Muharrem Işık (CHP).

ERZURUM: Recep Akdağ (AK Parti), Adnan Yılmaz (AK Parti), Fazilet Dağcı Çığlık (AK Parti), Cengiz Yavilioğlu (AK Parti), Muhyettin Aksak (AK Parti); Oktay Öztürk (MHP).

ESKİŞEHİR: Nabi Avcı (AK Parti), Salih Koca (AK Parti), Ülker Can (AK Parti); Süheyl Batum (CHP), Kazım Kurt (CHP); Ruhsar Demirel (MHP).

GAZİANTEP: Hüseyin Çelik (AK Parti), Fatma Şahin (AK Parti), Şamil Tayyar (AK Parti), Abdullah Nejat Koçer (AK Parti), Mehmet Sarı (AK Parti), Mehmet Erdoğan (AK Parti), Derya Bakbak (AK Parti), İbrahim Halil Mazıcıoğlu (AK Parti), Ali Şahin (AK Parti); Mehmet Şeker (CHP), Ali Serindağ (CHP); Edip Semih Yalçın (MHP).

GİRESUN: Nurettin Canikli (AK Parti), Mehmet Geldi (AK Parti), Adem Tatlı (AK Parti); Selahattin Karaahmetoğlu (CHP).

GÜMÜŞHANE: Kemalettin Aydın (AK Parti), Feramuz Üstün (AK Parti).

HAKKARİ: Selahattin Demirtaş (Bağımsız), Adil Kurt (Bağımsız), Esat Canan (Bağımsız).

HATAY: Sadullah Ergin (AK Parti), Orhan Karasayar (AK Parti), Mehmet Öntürk (AK Parti), Adem Yeşildal (AK Parti), Hacı Bayram Türkoğlu (AK Parti); Mehmet Ali Ediboğlu (CHP), Mevlüt Dudu (CHP), Refik Eryılmaz (CHP), Hasan Akgöl (CHP); Adnan Şefik Çirkin (MHP).

ISPARTA: Süreyya Sadi Bilgiç (AK Parti), Recep Özel (AK Parti); Ali Haydar Öner (CHP); Süleyman Nevzat Korkmaz (MHP).

İSTANBUL: AK PARTİ ABDÜLKADİR AKSU, AK PARTİ AHMET BAHA ÖĞÜTKEN, AK PARTİ AHMET BERAT ÇONKAR, AK PARTİ AHMET HALDUN ERTÜRK, AK PARTİ AHMET KUTALMIŞ TÜRKEŞ, AK PARTİ ALEV DEDEGİL, AK PARTİ AYŞE NUR BAHÇEKAPILI, AK PARTİ BURHAN KUZU, AK PARTİ BÜLENT TURAN, AK PARTİ EGEMEN BAĞIŞ, AK PARTİ EKREM ERDEM, AK PARTİ ENVER YILMAZ, AK PARTİ EROL KAYA, AK PARTİ FEYZULLAH KIYIKLIK, AK PARTİ GÜLAY DALYAN, AK PARTİ GÜRSOY EROL, AK PARTİ HAKAN ŞÜKÜR, AK PARTİ HALİDE İNCEKARA, AK PARTİ HARUN KARACA, AK PARTİ HÜSEYİN BÜRGE, AK PARTİ İBRAHİM YİĞİT, AK PARTİ İDRİS GÜLLÜCE, AK PARTİ İSMAİL SAFİ, AK PARTİ İSMET UÇMA, AK PARTİ MEHMET DOĞAN KUBAT, AK PARTİ MEHMET DOMAÇ, AK PARTİ MEHMET MUŞ, AK PARTİ METİN KÜLÜNK, AK PARTİ MİHRİMAH BELMA SATIR, AK PARTİ MUHAMMED ÇETİN, AK PARTİ MUHAMMET BİLAL MACİT, AK PARTİ MUSTAFA ATAŞ, AK PARTİ MUSTAFA ŞENTOP, AK PARTİ NİMET ÇUBUKÇU, AK PARTİ NUREDDİN NEBATİ, AK PARTİ OKTAY SARAL, AK PARTİ OSMAN AŞKIN BAK, AK PARTİ OSMAN BOYRAZ, AK PARTİ ÖMER DİNÇER, AK PARTİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN, AK PARTİ SEVİM SAVAŞER, AK PARTİ ŞİRİN ÜNAL, AK PARTİ TÜLAY KAYNARCA, AK PARTİ TÜRKAN DAĞOĞLU, AK PARTİ AK PARTİ ÜNAL KACIR, AK PARTİ VOLKAN BOZKIR, CHP ALİ ÖZGÜNDÜZ, CHP AYDIN AĞAN AYAYDIN, CHP AYKUT ERDOĞDU, CHP AYŞE ESER DANIŞOĞLU, CHP BİHLUN TAMAYLIGİL, CHP BİNNAZ TOPRAK,
CHP CELAL DİNÇER, CHP ERCAN CENGİZ, CHP ERDOĞAN TOPRAK, CHP FAİK TUNAY, CHP FATMA NUR SERTER, CHP FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU, CHP GÜRSEL TEKİN, CHP HALUK EYİDOĞAN, CHP İHSAN ÖZKES, CHP KADİR GÖKMEN ÖĞÜT, CHP KEMAL KILIÇDAROĞLU,
CHP MAHMUT TANAL, CHP MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ, CHP MELDA ONUR, CHP MUSTAFA SEZGİN TANRIKULU, CHP MÜSLİM SARI, CHP OSMAN OKTAY EKŞİ, CHP OSMAN TANEY KORUTÜRK, CHP SABAHAT AKKİRAY, CHP SEDEF KÜÇÜK, CHP SÜLEYMAN ÇELEBİ, CHP ŞAFAK PAVEY, CHP UMUT ORAN, MHP ATİLA KAYA, MHP BÜLENT DİDİNMEZ, MHP ENGİN ALAN, MHP MEHMET TAYTAK, MHP MERAL AKŞENER, MHP MURAT BAŞESGİOĞLU, MHP ÜMİT ŞAFAK, BAĞIMSIZ ABDULLAH LEVENT TÜZEL, BAĞIMSIZ SEBAHAT TUNCEL, BAĞIMSIZ SIRRI SÜREYYA ÖNDER.

İZMİR: 1. BÖLGE: Ertuğrul Günay (AK Parti), Mehmet Tekelioğlu (AK Parti), İlhan İşbilen (AK Parti), İlknur Denizli (AK Parti), Ali Aşlık (AK Parti), Rıfat Sait (AK Parti); Güldal Mumcu (CHP), Rıza Türmen (CHP), Oğuz Oyan (CHP), Musa Çam (CHP), Hülya Güven (CHP), Erdal Aksünger (CHP); Oktay Vural (MHP).

İZMİR 2. BÖLGE:
Binali Yıldırım (AK Parti), Aydın Şengül (AK Parti), Erdal Kalkan (AK Parti), Nesrin Ulema (AK Parti), Hamza Dağ (AK Parti); Alaattin Yüksel (CHP), Mustafa Balbay (CHP), Mehmet Ali Susam (CHP), Rahmi Aşkın Türeli (CHP), Aytun Çıray (CHP), Birgül Ayman Güler (CHP), Mustafa Moroğlu (CHP); Ahmet Kenan Tanrıkulu (MHP).

KAHRAMANMARAŞ: Mehmet Sağlam (AK Parti), Nevzat Pakdil (AK Parti), Mahir Ünal (AK Parti), Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu (AK Parti), Sevde Bayazıt Kaçar (AK Parti), Sıtkı Güvenç (AK Parti); Durdu Özbolat (CHP); Mesut Dedeoğlu (MHP).

KARS: Ahmet Arslan (AK Parti), Yunus Kılıç (AK Parti); Mülkiye Birtane (Bağımsız).

KASTAMONU: Hakkı Köylü (AK Parti), Mustafa Gökhan Gülşen (AK Parti); Emin Çınar (MHP).

KAYSERİ: Taner Yıldız (AK Parti), Sadık Yakut (AK Parti), Mustafa Elitaş (AK Parti), Yaşar Karayel (AK Parti), Pelin Gündeş Bakır (AK Parti), Ahmet Öksüzkaya (AK Parti), İsmail Tamer (AK Parti); Mehmet Şevki Kulkuloğlu (CHP); Yusuf Halaçoğlu (MHP).

KIRKLARELİ: Şenol Gürşan (AK Parti); Mehmet Kesimoğlu (CHP), Turgut Dibek (CHP).

KIRŞEHİR: Abdullah Çalışkan (AK Parti), Muzaffer Aslan (AK Parti).

KOCAELİ: Nihat Ergün (AK Parti), Fikri Işık (AK Parti), Sibel Gönül (AK Parti), Muzaffer Baştopçu (AK Parti), Zeki Aygün (AK Parti), İlyas Şeker (AK Parti), Mehmet Ali Okur (AK Parti); Hurşit Güneş (CHP), Mehmet Hilal Kaplan (CHP), Haydar Akar (CHP); Lütfü Türkan (MHP).

KONYA: Ahmet Davutoğlu (AK Parti), Kerim Özkul (AK Parti), İlhan Yerlikaya (AK Parti), Ayşe Türkmenoğlu (AK Parti), Cem Zorlu (AK Parti), Hüseyin Üzülmez (AK Parti), Mustafa Baloğlu (AK Parti), Mustafa Kabakcı (AK Parti), Gülay Samancı (AK Parti), Mustafa Akış (AK Parti), Harun Tüfekçi (AK Parti); Atilla Kart (CHP); Faruk Bal (MHP), Mustafa Kalaycı (MHP).

KÜTAHYA: Soner Aksoy (AK Parti), Hasan Fehmi Kinay (AK Parti), İdris Bal (AK Parti), Vural Kavuncu (AK Parti); Alim Işık (MHP).

MALATYA: Mahmut Mücahit Fındıklı (AK Parti), Mustafa Şahin (AK Parti), Öznur Çalık (AK Parti), Hüseyin Cemal Akın (AK Parti), Ömer Faruk Öz (AK Parti); Veli Ağbaba (CHP).

MANİSA: Hüseyin Tanrıverdi (AK Parti), Recai Berber (AK Parti), Uğur Aydemir (AK Parti), Muzaffer Yurttaş (AK Parti), Selçuk Özdağ (AK Parti); Hasan Ören (CHP), Özgür Özel (CHP), Sakine Öz (CHP); Sümer Oral (MHP), Erkan Akçay (MHP).

MARDİN: Muammer Güler (AK Parti), Gönül Bekin Şahkulubey (AK Parti), Abdurrahim Akdağ (AK Parti); Ahmet Türk (Bağımsız), Gülser Yıldırım (Bağımsız), Erol Dora (Bağımsız).

MERSİN: Mehmet Zafer Çağlayan (AK Parti), Ahmet Tevfik Uzun (AK Parti), Nebi Bozkurt (AK Parti), Çiğdem Münevver Ökten (AK Parti); Aytuğ Atıcı (CHP), Vahap Seçer (CHP), İsa Gök (CHP), Ali Rıza Öztürk (CHP); Mehmet Şandır (MHP), Ali Öz (MHP); Ertuğrul Kürkçü (Bağımsız).

MUĞLA: Ali Boğa (AK Parti), Yüksel Özden (AK Parti); Tolga Çandar (CHP), Nurettin Demir (CHP), Ömer Süha Aldan (CHP); Mehmet Erdoğan (MHP).

MUŞ: Faruk Işık (AK Parti), Muzaffer Çakar (AK Parti); Sırrı Sakık (Bağımsız), Demir Çelik (Bağımsız).

NEVŞEHİR: Ahmet Erdal Feralan (AK Parti), Murat Göktürk (AK Parti), Ebubekir Gizligider (AK Parti).

NİĞDE: Alpaslan Kavaklıoğlu (AK Parti), Ömer Selvi (AK Parti); Doğan Şafak (CHP).

ORDU: İdris Naim Şahin (AK Parti), Mustafa Hamarat (AK Parti), Fatihhan Ünal (AK Parti), İhsan Şener (AK Parti), Harun Çakır (AK Parti); İdris Yıldız (CHP).

RİZE: Hayati Yazıcı (AK Parti), Hasan Karal (AK Parti), Nusret Bayraktar (AK Parti).

SAKARYA: Hasan Ali Çelik (AK Parti), Ayhan Sefer Üstün (AK Parti), Şaban Dişli (AK Parti), Ayşenur İslam (AK Parti), Ali İhsan Yavuz (AK Parti); Engin Özkoç (CHP); Münir Kutluata (MHP).

SAMSUN: Mustafa Demir (AK Parti), Suat Kılıç (AK Parti), Cemal Yılmaz Demir (AK Parti), Tülay Bakır (AK Parti), Akif Çağatay Kılıç (AK Parti), Ahmet Yeni (AK Parti); Haluk Koç (CHP), İhsan Kalkavan (CHP); Cemalettin Şimşek (MHP).

SİİRT: Afif Demirkıran (AK Parti), Osman Ören (AK Parti); Gültan Kışanak (Bağımsız).

SİNOP: Mehmet Ersoy (AK Parti); Engin Altay (CHP).

SİVAS: İsmet Yılmaz (AK Parti), Mesude Nursuna Memecan (AK Parti), Hilmi Bilgin (AK Parti), Ali Turan (AK Parti); Malik Ecder Özdemir (CHP).

ŞANLIURFA: Faruk Çelik (AK Parti), Seyit Eyyüpoğlu (AK Parti), Mehmet Kasım Gülpınar (AK Parti), Mehmet Akyürek (AK Parti), Zeynep Karahan Uslu (AK Parti), Halil Özcan (AK Parti), Mahmut Kaçar (AK Parti), Abdulkadir Emin Önen (AK Parti), Yahya Akman (AK Parti), Abdulkerim Gök (AK Parti), Bekir Eren (AK Parti); İbrahim Ayhan (Bağımsız), İbrahim Binici (Bağımsız)..

TEKİRDAĞ: Tevfik Ziyaeddin Akbulut (AK Parti), Özlem Yemişçi (AK Parti); Faik Öztrak (CHP), Candan Yüceer (CHP), Emre Köprülü (CHP); Bülent Belen (MHP)

TOKAT: Zeyid Aslan (AK Parti), Şükrü Ayalan (AK Parti), Dilek Yüksel (AK Parti); Orhan Düzgün (CHP); Reşat Doğru (MHP).

TRABZON: Faruk Nafiz Özak (AK Parti), Erdoğan Bayraktar (AK Parti), Aydın Bıyıklıoğlu (AK Parti), Safiye Seymanoğlu (AK Parti); Mehmet Volkan Canalioğlu (CHP); Koray Aydın (MHP)

TUNCELİ: Kamer Genç (CHP), Hüseyin Aygün (CHP). UŞAK: İsmail Güneş (AK Parti), Mehmet Altay (AK Parti); Dilek Akagün Yılmaz (CHP).

VAN: Burhan Kayatürk (AK Parti), Fatih Çiftci (AK Parti), Mustafa Bilici (AK Parti), Gülşen Orhan (AK Parti); Kemal Akdaş (Bağımsız), Aysel Tuğluk (Bağımsız), Özdal Üçer (Bağımsız), Nazmi Gür (Bağımsız).

YOZGAT: Bekir Bozdağ (AK Parti), Ertuğrul Soysal (AK Parti), Yusuf Başer (AK Parti); Sadir Durmaz (MHP).

ZONGULDAK: Köksal Toptan (AK Parti), Erdal Candan (AK Parti), Özcan Ulupınar (AK Parti); Mehmet Haberal (CHP), Ali İhsan Köktürk (CHP).

AKSARAY: Ali Rıza Alaboyun (AK Parti), Ruhi Açıkgöz (AK Parti), İlknur İnceöz (AK Parti).

BAYBURT: Bünyamin Özbek (AK Parti).

KARAMAN: Lütfi Elvan (AK Parti), Mevlüt Akgün (AK Parti).

KIRIKKALE: Beşir Atalay (AK Parti), Oğuz Kağan Köksal (AK Parti), Ramazan Can (AK Parti).

BATMAN: Mehmet Şimşek (AK Parti), Ziver Özdemir (AK Parti), Ayla Akat Ata (Bağımsız), Bengi Yıldız (Bağımsız).

ŞIRNAK: Mehmet Emin Dindar (AK Parti); Hasip Kaplan (Bağımsız), Selma Irmak (Bağımsız), Faysal Sarıyıldız (Bağımsız).

BARTIN: Yılmaz Tunç (AK Parti); Rıza Yalçınkaya (CHP).

ARDAHAN: Orhan Atalay (AK Parti); Ensar Öğüt (CHP).

IĞDIR: Sinan Oğan (MHP); Pervin Buldan (Bağımsız).

YALOVA: Temel Coşkun (AK Parti); Muharrem İnce (CHP).

KARABÜK: Mehmet Ali Şahin (AK Parti), Osman Kahveci (AK Parti).

KİLİS: Fuat Karakuş (AK Parti), Ahmet Salih Dal (AK Parti).

OSMANİYE: Suat Önal (AK Parti), Durdu Mehmet Kastal (AK Parti); Devlet Bahçeli (MHP), Hasan Hüseyin Türkoğlu (MHP).

DÜZCE: İbrahim Korkmaz (AK Parti), Fevai Aslan (AK Parti), Osman Çakır (AK Parti).

Dakika dakika neler oluyor? Öğrenmek için hemen tıklayın.