Alkol ve sigaraya zam geliyor

Ekonomi
30.05.2012 Çarşamba 10:08
  metin boyutu

  Meclis Genel Kurul gündemine giren Amme Alacakları Yasa Tasarısı ile sigara ve içki fiyatlarına zam geliyor.

  TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nun MHP'li üyeleri, Erkan Akçay, Sümer Oral, Mustafa Kalaycı ve Mehmet Günal, tasarı ile Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda değişiklik yapıldığını hatırlattı.

  Sigara, tütün ve alkollü içeceklerden ÖTV'nin belirlenmesinde yeni usuller getirildiğini vurgulayan MHP milletvekilleri, tasarıya ekledikleri muhalefet şerhinde şöyle dedi:

  "Yeni kanun tasarısı ile sigara başına vergi konmaktadır. ÖTV kanunun ekli listedeki sigaralar için hem maktu hem nispi vergi öngörülmektedir.

  Sigara ve alkollü içeceklerin vergileri bundan böyle her altı ayda bir TÜİK tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son altı ayda meydana gelen değişim oranında yeniden belirlenecektir.

  Bu düzenlemelerle sigaranın en az yüzde 10-15 nispetinde zamlanacağını düşünüyoruz. Sigarada vergi yükü son haddine dayanmıştır.

  Bölgemizdeki ülkelerde en pahalı sigara fiyatı Türkiye'dedir. Sigara kaçakçılığı korkunç boyutlardadır. Hükümet dikkatini ve enerjisini sigaraya vergi getirmeye değil, kaçakçılığı kararlı bir şekilde önlemeye teksif etmelidir."

  (Kaynak: Posta)

  Dakika dakika neler oluyor? Öğrenmek için hemen tıklayın.