“Son Darbe: 28 Şubat”, 13 Şubat'ta CNN TÜRK'te!

“Son Darbe: 28 Şubat” 13 Şubat'ta CNN TÜRK'te
CNN Turk TV
01.01.1901 Salı 02:00
  metin boyutu

  “Son Darbe: 28 Şubat” belgeseli 13 Şubat gününden itibaren hafta içi her akşam saat 21:00'de CNN TÜRK’te yayınlanacak. Belgesel, çarpıcı sorulara verdiği yanıtlarla yakın tarihimizdeki pek çok bilinmeyeni gün yüzüne çıkarıyor.

  Proje aynı zamanda Doğan Kitap tarafından kitap olarak da yayınlanıyor. Mehmet Ali Birand ve Reyhan Yıldız'ın kaleme aldığı kitap, zaman sınırlaması nedeniyle belgeselde yer verilemeyen çok önemli röportaj ve konu başlıklarını da içeriyor. “Son Darbe: 28 Şubat” belgeseli ve Doğan Kitap'ın aynı adla yayınlayacağı kitap ile yakın tarihimize dair pek çok soru cevabını buluyor. İşte bunlardan birkaçı:

  Sivas Madımak Oteli katliamında otelde mahsur kalanları kurtaran BBP'li siyasetçi kimdi?

  Kuzey Irak'taki Amerikan uçakları Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in helikopterini düşürmeye çalışırken Bitlis'in yanında hangi general vardı?

  Başbakan Tansu Çiller Kardak krizi sırasında Ankara'da toplanan savaş konseyini neden hışımla terk etti?

  Susurluk sonrasında Mehmet Ağar'ın dokunulmazlığının kaldırılmasının mecliste oylanması sırasında hangi sol parti lideri ve partisi “ret” oyu verdi?


  Konuştuğu gazeteciye Başbakan Çiller'den “o kadın” diye bahseden general kimdi?

  Kuvvet komutanlarını görevden almak için kararname çıkartma hazırlığında olan Çiller'e ordu kurmaylarının uçurduğu haber neydi?

  28 Şubat MGK toplantısında Erbakan hangi suçlama karşısında “Türkoğlu Türk'üm” sözleriyle kendini savundu?

  Milli Görüş tarihinde bir ilkin yaşandığı, Necmettin Erbakan'ın parti içi muhalefetle tanıştığı Fazilet Partisi kongresi öncesinde Necmettin Erbakan evine toplantıya çağırdığı Yenilikçilere ne dedi? Toplantıda Yenilikçileri konuşturmayan Erbakan'a karşı çıkan tek milletvekili kim oldu?

  Öcalan'ın yakalanması ve Türkiye'ye getirilmesi sürecinde CIA ve MOSSAD'ın rolü ne oldu? MİT ve Genelkurmay ne yaptı?

  Beyaz Enerji operasyonu sırasında Başbakanlığa giden jandarma albayının Ecevit'le görüşmesine hangi siyasetçi, hangi gerekçeyle engel oldu?

  Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik kriziyle sonuçlanan, cumhurbaşkanına anayasa kitapçığı fırlatılan MGK toplantısında kim ne yaptı? 

  Ak Parti kurulduktan sonra, Recep Tayyip Erdoğan'ın yıllar önce Rize'de yaptığı konuşma nedeniyle idamla yargılanmasını isteyen DGM savcısı kimdi? 

  “Son Darbe: 28 Şubat” belgeseli ve kitabı, bu ve benzeri sorulara verdiği yanıtlarla yakın tarihimizdeki pek çok bilinmeyeni gün yüzüne çıkarıyor.  

  Demirkırat, 12 Mart, 12 Eylül, Özallı Yıllar belgesellerine imza atan Mehmet Ali Birand'ın yönetiminde geniş bir kadronun emek verdiği “Son Darbe: 28 Şubat” belgeseli Türk siyasetinin en önemli yol kazalarından biri olan 28 Şubat sürecini anlatıyor. Özal'ın ölümünden Ak Parti'nin iktidara gelişine kadar olan dönemi inceleyen ve 12 bölümden oluşan belgesel için 110’den fazla yerli ve yabancı tanıkla konuşuldu.
   
  "Balans ayarı" ve "postmodern darbe" 

  Necmettin Erbakan, Recep Tayyip Erdoğan, Zafer Mutlu, Süleyman Demirel, Hatip Dicle, Murat Karayalçın, Hüsnü Mübarek, Theodoros Pangolos, Mehmet Ağar, Kemal Derviş, Bülent Arınç, Mesut Yılmaz, Fadime Göktepe, Talat Şalk, Özge Mumcu, Yekta Güngör Özden, Şükrü Karatepe, Yasin Hatipoğlu, Meral Akşener, Enis Öksüz, Hikmet Sami Türk, Akın Birdal ve daha pek çok tanık, yakın tarihimizin en sıcak anlarını hafızalarınıza emanet ediyor; Türkiye’nin bir kez daha demokrasi sınavına girdiği ve bir kez daha “sınıfta kaldığı” o tarihi kırılma noktasına giden süreci anlatıyorlar. Kimilerine göre demokrasiye yapılmış balans ayarını, kimilerine göre postmodern darbeyi...

  Son 10 yılın en önemli dönemeçleri

  Madımak Oteli katliamı, Refah Partisi’nin iktidar yürüyüşü, Sabancı Suikastı, Gazi Olayları, Susurluk Skandalı, DEP'li milletvekillerinin mecliste polis tarafından gözaltına alınması, Tansu Çiller’in terörle mücadele politikası, Yunanistan'la savaşın eşiğinden döndüğümüz Kardak Krizi, Hayata Dönüş Operasyonu, Öcalan’ın yakalanış sürecinde CIA ile yapılan anlaşmanın perde arkası, olay yaratan ve yasaklanan Kürt raporu, MGK toplantısında cumhurbaşkanına anayasa kitapçığı fırlatılması, Recep Tayyip Erdoğan'ın cezaevi günleri gibi, son 10 yılın en önemli dönemeçleri tanıkların anlatımıyla ekrana geliyor. “Son Darbe: 28 Şubat”ta darbeciler değil; darbelenenler, demokrasiyi savunanlar, tanıklar ve mağdurlar konuşuyor.         


  Müziklerde sürpriz bir isim  
                                                                                                                                                                                                                                
  Belgeselin genel koordinatörlüğünü Reyhan Yıldız üstlendi. Yıldız daha önce “Çankaya'nın Hanımefendileri”, “Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış” gibi belgesellere imza atmıştı. Yönetmenliğini Özgül Ören'in, danışmanlığını deneyimli televizyoncu Talip Korkmaz'ın üstlendiği “Son Darbe: 28 Şubat”ın araştırmalarını da “Duvar” adlı belgeseliyle 2010 yılında Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü'ne layık görülen Günel Cantak ve Yasemin Gül yaptı.  

  Belgeselin sürprizlerinden biri de müzikleri. Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan ve Mesut Yılmaz'ın başdanışmanlıklarını da yapan Emekli Büyükelçi Murat Sungar belgeselin jenerik ve tema müziklerini besteledi. Mehmet Ali Birand müzikle yakından ilgilendiğini bildiği Murat Sungar'ı bu projede çalışmaya ikna etti. Çok geniş bir arşiv çalışmasının ürünü olan proje; Kanal D, Star TV, CNN TÜRK ve Milliyet gazetesi arşivleri günü gününe taranarak hazırlandı. 

  Dakika dakika neler oluyor? Öğrenmek için hemen tıklayın.