ajanda

2017 LYS soru ve cevapları ÖSYM dökümasyon sayfasında açıklandı

  1. Ajanda

2017 LYS soru ve cevapları ÖSYM dökümasyon sayfasında açıklandı

2017 LYS soru ve cevapları ÖSYM dökümasyon sayfasında açıklandı

2017 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) soruları ve cevapları 'cevap anahtarları' Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayınlandı. YGS ile başlayan sınav heyecanı 18 Haziran'da sona erdi. Adaylar "Edebiyat-Coğrafya" sınavından sonra, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, soruları kendi sitesinde yayınlandı. Kurum çok önemli bir uyarıda bulundu: Soruların linkleri paylaşma izin verilirken, görüntülü olarak soruları paylaşmak yasaktır. Öte yandan 2017 LYS puan hesaplama nasıl yapılmaktadır?

Üniversite sınav heyecanı 18 Haziran 2017 tarihinde sona ererken, soruları ve cevapları kendi sitesinden "döküman sayfasında" yayınladı. En çok merak edilen, 2017 LYS soru ve cevapları hepsi yayınlanacak mı sorusu oldu. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi bu soruya evet olacak cevapladı.

2017 LYS-4, LYS-1, LYS-2, LYS-5, LYS-3 (Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Edebiyat-Coğrafya) soru ve cevapları aşağıda yer almaktadır.

SORULARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Dikkat: Bazı pdf dosyaları yoğunluktan dolayı açılmayabilir.

2017 LYS PUAN HESAPLAMA

Puan hesaplama yapmak için TIKLAYINIZ

MATEMATİK SINAVI EN ZOR SINAV OLARAK GÖRÜLDÜ

Milliyet’in haberine göre bazı kurumlar sınavı değerlendirdi. Doğa Koleji’ne göre 11 Haziran’da yapılan sınav “zordu”. Kurum açık uçlu soruların adayları zorladığını açıklarken, Bölünebilme sorusunun sınavın en “ayırt edici” soru olduğu dile getirildi. Kuruma göre, yıllardır değişmeyen ve her sene aynı zorlukta sorulan “integral ve türev” soruları ayırt edici sorulardan olmaya aday. Müfredat dışı olan 2 soruda (Geometri, Uzay Analitiği), kurum adayların oldukça zorlandığını açıkladı.

Ayırt edici soru nedir?

Sınavın geneli içerisinde yer alan ve yoruma dayalı olan bu soru tipi, adayların bilgilerini, yorumlarını analiz ederken, puan bazında artısı en yüksek olan soru tipidir.

İki soru için itiraz nasıl gerçekleşecektir?


Kurum ÖSYS kılavuzunda itirazı sadece “sonuçlar” üzerinden değerlendirirken, sorular üzerinden kılavuzda bir açıklama bulunmamaktadır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Geometride müfredat dışı iki soru üzerine resmi web sitesinde, sosyal medyada açıklama yapması bekleniyor.

ÖSYS kılavuzunda ise itiraz şu şekilde belirlenmiştir: Sınav ve yerleştirme sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklandıktan sonra 10 gün içinde (sonuçların açıklandığı tarihten bir gün sonra başlamak üzere) Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak Merkezimize başvurmalıdır. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde (sınav tarihinden bir gün sonra başlamak üzere) aynı şekilde yapılmalıdır. Yapılacak her türlü itiraz, adayın dava açabilme hakkı için geçerli 10 günlük dava açma süresini durdurmaz. Adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM'nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 numaralı hesabına (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir. Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent/Ankara adresine ulaştırmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.


15 dakika kuralından ötürü birçok aday sınava giremedi

Sınav soruları ne zaman açıklanacaktır?

Kurum, sınav sorularını 18 Temmuz 2017 tarihinden önce açıklamayacaktır. 18 Temmuz’dan sonraki hafta soruların açıklanması beklenmektedir. Kurum, soruların hepsini yayınlamama hakkına sahiptir. Sorular, kurumun vereceği linkler doğrultusunda paylaşılabilir, onun haricinde yayınlanan sorular kurum tarafından yasaklanmaktadır.

Sonuçlar ne zaman açıklanıyor?

11 Temmuz 2017 Salı günü sonuçların yayınlanması bekleniyor.

Sınav yorumları

Mahfuz Aydın: Bu kadar ciddi bir sınava neden son dakika gelirsin ki, 1 saat kala hazır olsan ne kaybedersin.

Rabia: 5 tane türev sorusu varmış ama ben 1 tanesini gördüm, neden?

Samet: Önemli olan edebiyat bebeğim.

Metin Uslu: Kendimi kendi müfredatından haberi olmayıp uzay analitiğinden 2 soru soran ÖSYM gibi hissediyorum.

Didem Gürpınar: Geçmiş olsun

Kafkas Türkü: Gecen sene 700k sıralama yapmış. Abi bu kez kesin 200k yaparım diyor. Eee dedim 500k kişiyi geçeceğiz ya dedi. Hiç böyle düşünmemiştim.

Berkay Özgür: önümdeki kız sınav başladığından beri kâğıda bir şeyler yazıyordu sınav çıkışı bakiyim dedim kaç soru yapmış 5 soru yapmış dedim bu ne.

Sinan Civelek: Bitmez bu sınavlar öğrenci kardeşlerim. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Başarılar.

Onur Gürdal: bu Pelin kimse yatacak yeri yok gibi

 

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS