türkiye

e-Okul'da VBS giriş üzerinden öğrenci sınav sonuçları ve devamsızlık durumu

  1. Türkiye

e-Okul'da VBS giriş üzerinden öğrenci sınav sonuçları ve devamsızlık durumu

e-Okul'da VBS giriş üzerinden öğrenci sınav sonuçları ve devamsızlık durumu

e-Okul VBS giriş ile öğrenciye ait sınav sonuçları ve devamsızlık durumu Milli Eğitim Bakanlığının alt sitelerinden hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Sonuçları veliler ve öğrenciler görebilirken; devamsızlık durumu anbean kontrol altında tutulmaktadır. Öte yandan öğrenciler "dönem proje" ödevlerini yakından takip edebilirken, temel öğretimde okuyan öğrenciler TEOG'a dair son bilgileri bu sistem üzerinden öğrenebilmektedir. MEB'in hazırladığı bu sistem ile hem öğretmenler hem öğrenciler hem de veliler hızlı bir şekilde sonuçlar üzerinden hareket edebiliyor.

Okul Yönetim Bilgi Sistemi (e-Okul) üzerinden öğrencilere ait tüm bilgileri internette hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilmektedir.. MEB internet üzerinde öğrencilerin okul hayatını sistematik olarak kaydetmektedir. Sınav tarihleri, sınav sonuçları, not bilgileri, devamsızlık, proje ödevleri, TEOG gibi ana konularda hızlı sonuçlar elde eden MEB'in bu uygulaması veliler ve öğrenciler tarafından yakından takip edilmektedir. Peki veliler ve öğrenciler bu sistemi nasıl kullanabilir?


TEOG birincisi başarısının sırrını anlattı

TEOG sınavları ne zaman?

Ortak sınavlar 26 Nisan 2017 tarihinde başlıyor, 27 Nisan 2017 tarihinde sona eriyor. Aşağıda sınav sonuçları ve devamsızlık durumunu öğrenmek için link bulunmaktadır.

OKUL YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ SİTESİNE GİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

1 Ocak 2007 tarihinde hizmete açılan sistem ile öğretmenler, öğrenciler ve veliler arasında “eğitim” üzerinden hızlı ve sağlıklı bir iletişim gerçekleşmektedir. Okul yönetimi bilgi sistemi üzerinden Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından gelişen web yazılımı sayesinde ana okulunda eğitime başlayan öğrencinin orta öğretimin sonuna kadarki süre zarfında okula dair tüm işlemlerini yapabileceği internet adresidir. Sistemde neler yapılabilir sorusuna Milli Eğitim Bakanlığı şu şekilde cevap vermektedir: öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (TEOG, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamalar. Veliler için de ayrı bir sistem üzerinden işlemler yapılabilmektedir. Veliler için öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri veya tercih sonuçları gibi işlemler yapılabilmektedir.

TEOG öncesi öğrenciler ne yapmalı?

Sınav sonuçlarına itiraz için sistem üzerinden işlem yapılabilmektedir. Öğrencinin girdiği sınavda itiraz edebilme hakkına sahiptir. MEB bunun için bir takım şartlar istemektedir. Şartlar için “Tüm alanları doğru ve eksiksiz doldurmanız ve itiraz konunuzu doğru seçmeniz, işlemlerinizin daha hızlı sonuçlanmasına neden olacaktır. Ders isimlerini, kitapçık türünüzü ve soru itirazlarında soru numarasını mutlaka belirtiniz.” yazısı gözükecektir. Öğrenci itiraz için T.C. Kimlik Numarası, cüzdan seri no’su, güvenlik kodu ile giriş yapabilir, öğrenci sınav sonuçlarına itiraz edebilir.

SINAV SONUÇLARINA İTİRAZ ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

10’uncu yılına giren, öğrencilere hizmet eden okul yönetimi bilgi sistemi bu sene yeni tasarımıyla dikkat çekiyor. Ana renk olarak kullanılan mavi ve beyaz ile dikkat çeken tasarımı ile hizmete devam eden sistemin ana sayfasında 6 bölüm bulunmaktadır. Yönetim bilgi sistemi, veli bilgilendirme sistemi, duyurular ve TEOG bölümü, diploma doğrulama, yardım masası. 6 bölümde tam olarak neler yapılmaktadır:

Yönetim Bilgi Sistemi

Okuldaki idarecilerin ve öğretmenlerin girdiği bölüm… Öğrenci ve veliler bu bölüme giremezler. İdareciler TEOG ve nakil işlemlerini burada yaparken, öğretmenler ise sınav sonuçlarını, not bilgilerini, öğrencilerin devamsızlık durumlarını,  okuldaki davranış durumlarını sisteme işlemektedir. Öğretmen sınav sonuçlarını sisteme kaydettiği an görülmektedir.

Veli Bilgilendirme Sistemi

Öğrencilerin ve velilerin girdiği bölüm… Öğrenciler ve veliler okula dair tüm kayıt işlemlerini burada görebilmektedir.

Duyurular

Milli Eğitim Bakanlığı, okula dair tüm duyurularını buradan yapmaktadır.

TEOG bölümü

TEOG sınavına hazırlanan öğrencilerin en çok dikkat etmesi gereken bölümdür, kurum TEOG’a dair en güncel duyuruları bu bölümden yapmaktadır.

Önemli not: Milli Eğitim Bakanlığı TEOG soruları EBA web sitesinde yayınlamaktadır. Sonuçları ise okul yönetimi bilgi sistemi üzerinden paylaşmaktadır.

Diploma Doğrulama

Okul bitiminde öğrencilerin “diploma doğrulama” bölümünden işlem yapabilmektedir. Diploma doğrulama internet sayfasının en üst sağ bölümünde bulunmaktadır.

Yardım Masası

MEBBİS üzerinden tüm işlemler ve sorgular buradan yapılmaktadır.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

Daha fazla içerik için yönleniyorsunuz.

 
LG
MD
SM
XS