yaşam

İşte nefes tutmanın faydaları

  1. Yaşam

İşte nefes tutmanın faydaları

Doğru nefes alma ve nefes egzersizlerinin birçok kazanç sağladığını anlatan Nefes Koçu Reyhan Elmasri, nefes tutmanın faydalarını anlatıyor.Nefesin dilimizdeki yerine işaret eden Nefes Koçu Reyhan Elmasri, ” ‘Nefes kesen manzara’, ‘güzelliğiyle nefesleri kesti’, ‘nefessiz izledim’ gibi laflar nasıl ve hangi sebeple dilimizin bir parçası oldu?” sorusunu soruyor. Elmasri, kriz ve şok durumlarında, bir şey hatırlamaya çalışırken, tam konsantre olduğumuzda nefesimizi tuttuğumuzu vurgularken, nefes tutmanın zihinsel olarak etkisini sporcular üzerinden anlattı.

Bu otomatik olarak yaptığımız şey, tasarımımızın ne kadar muazzam olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Bir şeye tam olarak odaklanırken farkında olmadan nefesimizi tutarız. Karşımızda nefesleri kesen bir afet-i devran, muhteşem bir manzara ya da durum olunca bunu kendiliğinden, doğal olarak yapıyoruz. Peki, aynı odaklanmayı bu şevkle sağlayacak bir dış etken olmadan nasıl yaratırız?

Nefes tutmak yaşam gücümüzü en iyi şekilde kullanmamız ve zihinsel kontrol sağlamamızı destekler. Nefesinizi tutarken beynin elektriksel uyarısını değiştirebilir hale gelirsiniz ve akış durumuna geçersiniz. Akıştayken zaman kavramından çıkar ve o anda algıladıklarınızı ya da yaptıklarınızı tam olarak yaşarsınız. İşte oldu: Bırak aksın, izin ver olsun! En iyi sporcuların ve işlerinin üstadı kişilerin inanılmaz zirve performans anlarında deneyimledikleri şey tam da budur.

Danimarkalı yüzücü ve dalgıç Stig Severinsen buz altında en uzun yüzen sporcu olarak 4 dünya rekoruna sahip. Aynı zamanda 22 dakikayla dünyanın en uzun nefesini tutan insanı ünvanıyla Guinnes Rekorlar Kitabı'nda yerini almış. Bu rekorları sadece fiziksel olarak kendini geliştirmekle değil, nefes yardımıyla beden ve zihin uyumlanmasıyla, akışta kalarak gerçekleştirdiğini söylüyor.

Kendi sayfası olan Breathology'de beden ve zihin arasında bağlantı kurarak stresi kontrol altına almak, enerjimizi yükseltmek, fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi performans göstermek, ağrıları hafifletmek ve daha sağlıklı olmak için nefes üzerinde çalışmayı öneriyor. Biyoloji uzmanı bir tıp doktoru olarak bundan böyle misyonunun tüm dünyaya nasıl doğru nefes alınacağını öğretmek olduğunu açıkladı.
Dikkat edin, bilinçsiz nefes tutma çalışmaları fayda yerine zarar verebilir. Gereğinden fazla nefes tutmak bedenin doğal biyokimyasına zarar verebilir.

Indian Journal of Psychiatry'de yapılan bir çalışmada sürekli nefesini tutan çocuklarda davranış bozukluğu olduğunu ortaya koydular. Bunlar; tolerans seviyelerinin düşük olması, aşırı ağlama, hassasiyet ve kolayca hayal kırıklığına uğrama gibi bulgular. Bunun yanı sıra sürekli nefesini tutan çocukların %56'sında öfke nöbeti olduğu görülmüş.


Sözcü'nün haberine göre; ideal olan önce doğru nefes almayı ve hangi durumlar için hangi tekniğin kullanabileceğini bilmek. Ayrıca kişinin fiziksel durumuna, beklentilerine bağlı olarak her nefes tekniği herkes için uygun olmayabilir.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS