Son Dakika

Sosyal Güvenlik Reformu yine ertelendi

A A

13.12.2007 - 12:05 Son Güncelleme:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın yürürlük tarihinin 1 Haziran 2008 tarihine ertelendiğini açıkladı.

Sosyal Güvenlik Reformu yine ertelendi

Çelik, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve beraberindeki heyeti Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nda kabul etti.

Çelik, burada yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı sonrasında kararın gerekçeleri üzerinde durduklarını, norm ve standart birliğinin sağlanması konusunda bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yasanın değişiklik tasarısının TBMM'de olduğunu anımsatan Çelik, Alt Komisyon'un ilk toplantısını bugün gerçekleştireceğini belirtti.

Çelik, tasarı üzerinde ittifak sağlanırsa sosyal amaçlı değişikliklerin gündeme gelebileceğini, bu tür önerilere katkı sağlayabileceklerini kaydetti. Çelik, alternatifli yaklaşımlara hazır bir mekanizmalarının bulunduğunu söyledi.

"Sosyal Güvenlik ile ilgili düzenlemeyi sadece bir finans sorunu olarak görmediklerini" ifade eden Çelik, "sosyal güvenlik sisteminin 70 milyonun gelişmişlik farklılığını ortadan kaldırması gerektiğini" belirtti.

Çelik, herkesin kayıt altına alınması gerektiğini vurgulayarak, Sosyal Güvenlik Reformunu'nun amacının da bu olduğunu söyledi.

Bütçe Kanunu'na bir madde eklenerek Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın yürürlük tarihinin 1 Haziran 2008 tarihine ertelenmesi konusunda önerge verildiğini bildiren Çelik, yasanın ay sonuna kadar çıkabileceğini, ancak bu sürenin 15 Ocak 2008'e kadar da sürebileceğini bildirdi.

Bu nedenle yasanın yürürlük tarihi olarak 1 Haziran 2008 tarihinin öngörüldüğünü belirten Çelik, "Bayram dolayısıyla Meclis çalışmalarında bir sıkıntı olabilir. Düzenlemenin bazı maddelerinin yürürlüğü üç, altı ayı bulabilir. Düzenlemenin kazaya uğramaması açısından Bütçe Kanunu'na ilaveyi doğru bulduk. Yasa, aralık ayında çıksa bile yürürlük tarihi 1 Haziran 2008 olacak" dedi.

Faruk Çelik, yasanın kademeli olarak yürürlüğe girecek kısımlarının daha sonra netleşeceğini bildirdi.
 
3'üncü erteleme
 
Yürürlüğü daha önce iki kez ertelenen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın yürürlük tarihi 1 Haziran 2008'e ertelendi.
 
TBMM Genel Kurulu'nda, 2008 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddelerinin görüşmeleri tamamlandıktan sonra verilen bir önerge ile 1 Ocak 2008'de yürürlüğe girecek Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın yürürlük tarihi 3'üncü kez ertelendi.
 
Buna göre yasa, 1 Haziran 2008 tarihinde yürürlüğe girecek.