YouTube'a erişim yasağı kalktı

YouTube'a erişim yasağı kalktı

Atatürk'e hakaret görüntülerinin ardından erişim yasağı konulan YouTube adlı internet sitesine uygulanan yasak kaldırıldı.

Türk Telekom Kurumsal İlişkiler Başkanı Ahter Kutadgu, YouTube'a erişimin engellenmesine ilişkin mahkeme kararı ulaşır ulaşmaz siteyi hemen açtıklarını bildirdi.
 
Erişimin mahkeme kararıyla engellendiğini hatırlatan Kutadgu, ''Erişimi engelleyen mahkeme kararı, Türk Telekom'a ulaştı ve Türk Telekom da gereğini yaptı. Bir mahkeme kararı, ancak başka bir mahkeme kararıyla ortadan kaldırılabilir. Erişimin engellenmesini kaldıran mahkeme kararı ulaşır ulaşmaz YouTube'u hemen açtık. Bu, dakikalar önce oldu...'' dedi.
 
Ahter Kutadgu, bir gazetecinin siteye ulaşımda problem yaşandığını belirtmesi üzerine, erişimin açıldığını tekrarlayarak, bunun teknik bir mesele olabileceğini söyledi.
 
Kutadgu, ''Sitenin normal çalışması bir süre sonra başlayacaktır'' dedi.
 
Türk sitelerine talep artmıştı
 
YouTube'a erişimin engellenmesinin ardından internet üzerinden video paylaşım talebinin Türk sitelerine yöneldiği bildirildi.
 
Nokta İnternet Teknolojilerinden yapılan yazılı açıklamada, Youtube sitesinin, mahkeme kararıyla Türkiye'den erişimin engellenmesi nedeniyle, görüntülerini internet üzerinden yayınlamak isteyenlerin kendilerine alternatif rotalar aradıkları belirtildi.
 
Açıklamada, Youtube'un kapanmasının ardından Nokta'ya bağlı izlesene.com'un 7 Mart 2007 tarihi itibarıyla günlük ziyaretçi sayısının 420 bine, sayfa görüntülenme sayısının 9 milyona ulaştığı, kullanıcıların bir günde gönderdiği video sayısının da ikiye katlandığı kaydedildi.
 
''www.izlesene.com'' adresinde internet üzerinden video paylaşım hizmeti veren izlesene.com'un 234 bin 507 kayıtlı kullanıcısı bulunduğu ve Türkiye'nin en çok ziyaret edilen siteleri arasında 27’nci sırada bulunduğu bildirildi.
 
Nokta İnternet Teknolojilerinin internet siteleri arasında Türkçe arama motoru bilgi.com, video paylaşım sitesi izlesene.com ve amatör fotoğrafçılık sitesi fotokritik.com yer alıyor.
 
Olayın geçmişi
 
Atatürk'e hakaret içeren video görüntüleriyle ilgili haberlerin basında yer alması üzerine, YouTube'a erişim mahkeme kararıyla engellenmişti.
 
Olay yurtiçi ve yurtdışında yankı bulmuş, özellikle Türkiye'de sert tepkiyle karşılanmıştı.
 
YouTube yetkilileri ise, görüntülerin yayından kaldırıldığını belirtmiş ve ''Videonun bir daha yayınlanmaması için gerekli çalışmalarımızı devam ettiriyoruz'' demişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS