Dünyanın en süper bilgisayarı

Dünyanın en süper bilgisayarı

Enerji verimi kategorisinde tüm rakiplerini geride bırakan IBM’in süper bilgisayarları, üst üste 9'uncu kez dünyanın en güçlü bilgisayarı seçilerek yeni bir rekora imza attı.

www.top500.org/ sitesi tarafından yılda iki kez yapılan ve dünya çapındaki en güçlü süper bilgisayarları değerlendiren son “TOP 500” listesi yayınlandı.

Sonuçlar, 1.105 petaflop (saniyede 1000 trilyon işlem) hıza ulaşan IBM'in Los Alamos sisteminin, ikinci sıradaki bilgisayara kıyasla iki kat fazla enerji verimine sahip olduğunu gösteriyor.

En yüksek enerji verimine sahip ilk 20 bilgisayarın tamamı ve listede yer alan ilk 50 sistemden 21’i ise IBM ürünlerinden oluşuyor.

IBM’in TOP 500’de yer alan 188 sistemi, 500 süperbilgisayarın toplam işlem gücünün yaklaşık yüzde 39,3’ünü sağlıyor.

IBM Deep Computing Başkan Yardımcısı David Turek, “Dünyanın en güçlü bilgisayarı rekoruna sahip olmak bir onur, ancak süper bilgisayar üretmede en kritik husus süper bilgisayarların küresel ekonominin ve toplumun gelişmesine yardımcı olmasıdır” dedi.
 
Dünyanın en hızlı bilgisayarı

IBM’in Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’nda üretilen bilgisayardır.

Haziran 2008’de, saniyede bir katrilyondan (petaflop) hızlı hesaplama gerçekleştiren bilgisayar, dünya hız şampiyonu olmaya devam ediyor.

Süper bilgisayar, üst üste konulduğunda 2 kilometreden fazla yüksekliğe erişen 100 bin adet dizüstü bilgisayarın toplam işlem gücüne sahip bulunuyor.

 TOP 500 listesinin 11'inci sırasında yer alan ve Almanya’daki Juelich Araştırma Merkezi’nde kurulu IBM’in Blue Gene/P sistemi, 180 teraflop hızla çalışarak Avrupa’nın en hızlı süper bilgisayarı unvanını sahip bulunuyor.

ABD, Kanada, İngiltere, İspanya, Hollanda, Tayvan, Güney Afrika, İsrail, Bulgaristan ve Slovenya’daki en hızlı bilgisayarlar da IBM markasını taşıyor.

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS