Pentagon, Sibel Edmonds'ı yalanladı

Pentagon, Sibel Edmonds'ı yalanladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin nükleer sırlarının, aralarında Türklerin de bulunduğu bazı casuslar tarafından, İran gibi ülkelere satıldığı yönünde, eski bir FBI çalışanının iddialarına ilişkin, İngiliz gazetesi Sunday Times'ta çıkan haberi sert bir dille yalanladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın son brifinginde bir Yunanlı gazeteci, İngiliz Sunday Times gazetesinde 6 Ocak'ta yer alan bir haberi hatırlatarak Washington'ın görüşünü sordu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, "Haberi gördüm. Şunu söylememe izin verin, o haber tamamiyle saçma, yanlış ve temelsizdir" dedi.

Casey, İngiltere'nin böyle saygın gazetelerinden birinin, "tamamen çöpe ait" bir haberi yayınlamasının "utanılacak bir durum" olduğunu belirterek, "Haberin hiçbir geçerliliği yok, doğru değil" diye konuştu.

Sunday Times'ın haberinde, Sibel Edmonds isimli eski FBI çalışanı, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon'un bazı çalışanlarının, ABD'nin nükleer sırlarını, Türk ve İsrailli casuslara para ve siyasi pozisyon karşılığı sattığını iddia etmişti.

11 Eylül terörist saldırılarından sonra, Türkçe bilen Edmonds, FBI tarafından işe alınmış ancak kısa bir süre sonra işten çıkarılmış ve ardından basında da genişçe yer alacak şekilde, çeşitli ABD kurumlarıyla ilgili türlü casusluk iddialarını ortaya atmıştı.
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS