Görgü tanıklarının sayısı 5'e yükseldi

Görgü tanıklarının sayısı 5'e yükseldi

Görgü tanıklarının sayısı 5'e yükseldi

Almanya Ludwigshafen'daki yangının kundaklama sonucu çıktığını söyleyen görgü tanıklarının sayısı 5'e yükseldi.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, Aylin ve Bedriye Kaplan kardeşlerin yanısıra yaşları 7 ile 9 arasında değişen üç çocuk daha kimliği belirsiz bir kişinin binanın girişindeki merdivenlere yanıcı bir madde attığı yönünde ifade verdi.

İfadelere göre önce Bedriye Kaplan ve B. binadan içeriye girdi ve o sırada evi kundakladığı ileri sürülen kişiyi gördü. Şüpheli çıkarken, bu kez A. K. ve F. isimli çocuklar binaya girdi.

Çocuklar binaya girdikten sonra Bedriye Kaplan kapıyı kapatmak istedi. Ancak şüpheli ayağıyla kapının kapatılmasını engelledi. Bunun üzerine beş çocuk yukarıya kaçtı.

Üst katlardan aşağıda olup bitenleri izleyen çocuklar şüphelinin elindeki çırayı yakarak merdivenlerin hemen yanı başında duran bebek arabasının yanına attığını söyledi.

Soruşturmada binada bir gün önce garip bir kokunun hakim olduğu iddiası da ortaya çıktı. Bu iddia yanıcı bir maddenin merdiven ve yerlere sürülmüş olabileceği ihtimalini doğurdu.

Hürriyet Gazetesi, binadaki tesisatın 8-10 yıl önce yenilenmiş olmasının yangının elektrik kontağından çıkma olasılığını zayıflattığını da yazdı.

Yangında 9 Türk öldü
 
Almanya'nın Ludwigshafen kentinde, Türklerin yaşadığı bir binada 4 Şubat 2008 tarihinde yangın çıkmış ve 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti.
 
Yangın, Danzigerplatz caddesindeki 32 numaralı binada çıktı. Aralarında 5 çocuğun bulunduğu 9 kişi öldü, 2'si ağır olmak üzere 24 kişi yaralandı.