Türk Telekom'dan sabit ücret davası

Türk Telekom'dan sabit ücret davası

Türk Telekom'dan sabit ücret davası

Türk Telekom, geçtiğimiz günlerde tüketici hakem heyetinin, bir kullanıcıya sabit ücretin geri ödenmesi yönünde verdiği kararın iptali için dava açıldığını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde bir emekli işçi, Beykoz Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurmuştu.
 
Heyetin başvuruyu haklı bulması üzerine, Türk Telekom kullanıcıya 2007 yılına ait faturaları için faiziyle birlikte 659 YTL ödedi.

Türk Telekom ise bunun bir yargı kararı değil hakem heyeti kararı olduğunu vurguladı.

Türk Telekom tarafından yapılan açıklamada, tüketici hakem heyetlerinin Anayasa Mahkemesi kararına göre mahkeme niteliğinde olmadığı ifade edildi.
 
Türk Telekom, hakem heyeti kararının iptali için dava açıldığını duyurdu. 

Türk Telekom'dan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde Türk Telekom'un uyguladığı sabit ücret konusunda basında çeşitli haberlerin yer aldığı, bu konudaki karışıklığı gidermek amacıyla bilgilendirme yapılması gereği duyulduğu ifade edildi.
 
Açıklamada şöyle denildi: "Haberlerde sözü geçen Tüketici Hakem Heyetleri, Anayasa Mahkemesi'nin kısa bir süre önce açıklanan kararına göre mahkeme niteliğinde değildir. Bu nedenle sabit ücret aleyhindeki Tüketici Hakem Heyeti kararı, bir yargı kararı değildir.
 
Daha önce de benzer nitelikte hakem heyeti kararları verilmiş, ancak tamamı Türk Telekom tarafından yapılan başvurular sonucunda mahkemeler tarafından iptal edilmiştir.
 
Basında yer alan son tüketici hakem heyeti kararı ile ilgili de gerekli başvurular ilgili mahkemelere yapılmıştır. Türk Telekom, bir yargı kararı niteliği taşımayan Hakem Heyeti kararının iptali için yeni bir dava açmıştır. Yasal süreç devam etmektedir."