AK Parti hakkında kapatma istemi

AK Parti hakkında kapatma istemi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, "Laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği" iddiasıyla AK Parti'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Başsavcı Yalçınkaya, akşam saatlerinde iddianameyi Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderdi.
 
İddianamede, AK Parti'nin "laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği" savunulurken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 71 kişi hakkında siyasi yasak isteminde bulunuldu.
 
Cumhurbaşkanı Gül hakkındaki yasak talebi başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı olduğu dönemi kapsıyor.
 
Başsavcılık iddianameye Gül'ün dışişleri bakanı olarak büyükelçiliklere gönderdiği iddia edilen Fethullah Gülen kriptosunu koydu.
 
Bu kripto ile Gülen'in okullarının ziyaret edilmesinin istendiği ileri sürülmüştü.
 
Abdullah Gül'ün Milli Görüş'ün devlet protokolüne girmesini sağlamak için gönderdiği iddia edilen genelge de dava dosyasında bulunuyor.
 
Yargıtay Başsavcısı Yalçınkaya iddianamede Başbakan Erdoğan'a geniş yer ayırdı.
 
Erdoğan'ın yaptığı türban serbest kalmalı açıklamalarını "türbanı hoş gösterme" çabası olarak gören Yalçınkaya, yine Erdoğan'ın Danıştay davası sürecindeki türban açıklamalarını da laikliğe aykırı buldu.
 
Başbakan Erdoğan'ın İspanya'daki türban çıkışını ve Erdoğan'ın üniversite rektörleriyle girdiği polemikleri de dosyaya koyuldu.
 
Erdoğan'ın AİHM'nin türban kararını değerlendirirker yaptığı açıklama da dosyada bulunuyor. Başbakan Erdoğan, "türban konusunda mahkemenin söz söyleme hakkı yoktur. Söz söyleme hakkı din ulemasınındır" demişti.
 
Dosyada Bülent Arınç da var
 
İiddianamenin ekindeki yasak listesinin başında eski Meclis Başkanı Bülent Arınç da yer alıyor. Başsavcıya göre, Arınç'ın yaptığı pek çok açıklama da laikliğe aykırı.
 
Başsavcılık, "Bülent Arınç'ın Meclis Başkanı olduğu dönemde yaptığı konuşmalar ve sergilediği tutum cumhuriyetin temel nitelikleriyle bağdaşmıyor" dedi.
 
Başsavcılığa göre, Arınç'ın "laikliğin tanımı yeniden yapılmalı" sözleri bile AKP'nin laikliğe karşı odak olması için yeterli.
 
İddianamede, AKP hükümetinin bazı bakanları ve yöneticilerinin yaptığı açıklamalar da yer alıyor.
 
Mili Eğitim Bakanlığı'nın laikliğe aykırı bazı tutum ve davranışlara göz yumduğu öne sürülüyor.

Mahkeme ön incelemeyi yapacak

Anayasa Mahkemesi, iddianameyle ilgili ön incelemeyi yapacak, herhangi bir eksiklik tespit edilmez ve iddianamenin kabulüne karar verilirse ön savunmasını yapması için iddianame AK Parti'ye gönderilecek.
 
AK Parti yasal olarak 1 ay içinde ön savunmasını verecek. Ek süre talebinde bulunulursa bunu da Anayasa Mahkemesi değerlendirecek.
 
Ön savunmanın Anayasa Mahkemesi'ne verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü bildirecek.
 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın esas hakkındaki görüşü AK Parti'ye gönderilecek.
 
Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama, AK Parti yetkilileri de sözlü savunma yapacaklar.
 
Bütün bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.
 
Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.
 
Raporun, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir toplantı günü belirleyecek.
 
Üyeler, belirlenen günde biraraya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar.
 
AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak.
 
Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.
 
Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak.
 
Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.
 
Haşim Kılıç: "71 kişi hakkında siyaset yasağı istendi"
 
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, iddianamede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 71 kişi hakkında siyasi yasak istemi bulunduğunu bildirdi.
 
Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nden ayrılırken gazetecilere açıklama yaptı.
 
Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, saat 16.30 itibariyle, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "AK Parti'nin laikliğe aykırı fiillerinden dolayı odak olma" iddiasıyla kapatma davası açtığını söyledi.
 
Kılıç, iddianamenin pazartesi günü çoğaltılarak, Anayasa Mahkemesi üyelerine dağıtılacağını ve arkasından sürecin başlatılacağını bildirdi.
 
Kılıç, kaç kişi hakkında siyasi yasak istendiğinin sorulması üzerine, "Doğrusu dava dilekçesine çok fazla bakamadım ama şöyle bir sonuç itibariyle baktığımda 71 kişi hakkında kapatılması halinde siyasi yasaklı olması talebi var. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç'ı, siyasi yasak istenen listenin başında gördüm" dedi.
 
Bir gazetecinin DTP hakkındaki iddianamede yer alan bazı yaptırımların AK Parti için de istenip istenilmediğini sorması üzerine ise Kılıç, dava dilekçesini tam olarak inceleyemediğini tekrarlayarak, dava dilekçesinin sonucuna baktığını, böyle bir talebi görmediğini ifade etti.
 
Dava dilekçesinin 150-160 sayfa civarında olduğunu belirten Kılıç, bugüne kadar siyasi partilerin kapatılma davalarında izlenen yolun AK Parti hakkındaki kapatılma davasında da izleneceğini dile getirdi.
 
Kılıç, ilk olarak dava dosyasının şekli denetiminin yapılacağını, tensip tutanağının düzenleneceğini ve arkasından dava dilekçesinin AK Parti'ye gönderileceğini kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS