bilim-teknoloji

Amazon'daki kuraklık Dünya'yı yiyip bitiriyor

  1. Bilim-Teknoloji
  2. Küresel Isınma

Amazon'daki kuraklık Dünya'yı yiyip bitiriyor

Amazon'daki kuraklık Dünya'yı yiyip bitiriyor

Amazon'daki yağmur ormanlarında 2005 yılında yaşanan kuraklık sonucu, atmosfere Avrupa ve Japonya'nın bir yılda saldığından daha fazla sera etkisi gösteren gazın salındığı bildirildi.

68 bilim adamının yürüttüğü uluslararası çalışmanın sonuçlarının yer aldığı raporda, eğer dünya iklimi daha da kurak hale gelirse, Afrika'dan, Latin Amerika'ya yağmur ormanlarının küresel ısınmayı hızlandırabileceği belirtildi.

Bitkiler büyürken, ısıyı kendinde toplayan karbondioksiti emiyor, kuruyup çürüdüklerinde ise karbondioksit salıyor.

Araştırma ekibinin başkanı, İngiltere'deki Leed Üniversitesi'nde tropik çevre bilimleri profesörü Oliver Phillips, "Amazon ormanlarının kuraklığa karşı şaşırtıcı biçimde hassas olduğunu" belirtti.

Uzmanlar Amazon ormanlarının 1980'den bu yana yılda ortalama 2 milyar ton karbondioksit emdiğini, ancak 2005 kuraklığında 3 milyar ton kabrondioksit saldığını hesapladı. Kuraklık sonucu oluşan karbondioksit salınımı ağaçları öldürdü ve bitkilerin büyümesini yavaşlattı.

Phillips, araştırmanın sonuçlarını içeren Science dergisinde yayımlanan yazıda, 2005 kuraklığının "toplam etkisi atmosfere ek olarak 5 milyar ton karbondioksit salınmasıdır. Bu Avrupa ve Japonya'nın yıllık toplam salınımından daha fazladır" dedi.

60 saniyede günün özeti

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Description $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS