Yunanistan "Kıbrıs"ta rest çekti

Yunanistan "Kıbrıs"ta rest çekti

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Beglitis, "Yunanistan'ın, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin (Rum) egemenlik haklarını tanıdığını ve bunları koruyabilecek durumda olduğunu" söyledi.

Beglitis, İsrail'e yapacağı resmi ziyaret öncesinde parlamentodaki bilgilendirme konuşmasında, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, her zaman Yunanistan'ın savunma doktrininin kalbinde yer aldığını" ifade etti.

Beglitis, şunları söyledi: "İhtiyaç olursa ve olduğunda bu ilkeleri savunacağız. Türkiye'nin tehditlerinin ve revizyonist politikasının ötesinde, bu konuyla başa çıkabilecek kararlılığa ve gerekli araçlara sahibiz. Dinamik inisiyatiflerle Türkiye'yi uluslararası hukuk alanında sorumlu durumuna getirmek borcumuz."

Yunanistan'ın, kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge ile ilgili olarak uluslararası hukuk ve uluslararası deniz anlaşmasından kaynaklanan egemenlik haklarını kesinlikle güvence altına almaya kararlı olduğunu" dile getiren Beglitis, "Doğu Akdeniz'deki tüm gelişmeleri strateji, soğukkanlılık ve kararlılıkla yakından izliyoruz. Uluslararası hukuk ve uluslararası deniz hukukundan kaynaklanan egemenlik haklarımızdan hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz. Karasularımızı 12 mile çıkarma ve münhasır bölge ilan etme hakkımızı gerekli gördüğümüzde uygulayacağız" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS