Cumhuriyetçi Parti'de "kapışma" başladı

Cumhuriyetçi Parti'de "kapışma" başladı

ABD'de 2012 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayının kim olacağını belirleyecek ön seçimlere bir aydan az bir süre kala, aday adayları, ilk ön seçimlerin yapılacağı Iowa eyaletinde düzenlenen açık oturumda kozlarını paylaştı.

Oturumun akıllarca kalacak belki de en ilginç anı, eski Massachussetts Valisi Mitt Romney'nin, sağlık reformu konusunda Teksas Valis Rick Perry ile girdiği bir tartışmada, Perry'ye 10 bin dolarlık iddia teklifinde bulunması oldu.

Massachussetts Valisi olduğu dönemde sağlık reformu konusundaki takındığı tavır nedeniyle bazı Cumhuriyetçi çevrelerce eleştiriler alan Romney, oturum sırasında, "No Apologies" adlı kitabında sağlık reformu konusunda ne yazdığı üzerine Perry ile tartışmaya girdi.

Romney, tartışma sırasında haklılığını kanıtlamak için Perry'ye 10 bin dolarlık iddia teklifinde bulundu, ancak Perry'den ret yanıtı aldı.

Anketlerde uzun süre Cumhuriyetçi aday adayları arasında başı çeken, ancak birinciliği bu sıralar Temsilciler Meclisi'nin eski başkanı Newt Gingrich'e kaptıran Romney, bu çıkışıyla hem Perry'yi, hem de Drake Üniversitesi'ndeki oturumu izleyenleri şaşırttı.

Amerikan medyasında oturumla ilgili çıkan haberlerde, multi milyoner Romney'nin, birçok Amerikalının ekonomik sıkıntılar yaşadığı ve işsizlik oranının hala yüksek olduğu bir dönemde, bu davranışıyla büyük bir gaf yaptığı ve bunun adaylık kampanyasına zarar verebileceği yorumları yapıldı.

Oturum, anketlerde önceleri gerilerde yer alan Gingrich'in son dönemde büyük bir atılım yaparak, uzun süre yarışı önde götüren, hatta birçok çevre tarafından Obama'nın rakibi olacağı düşünülen Romney'nin önüne geçmesinin ardından düzenlenen ilk oturum olması açısından önemliydi.

-Gingrich'e yüklendiler-

Gingrich, anketlerde ilk sıraya çıkması dolayısıyla beklendiği gibi oturum sırasında diğer adayların "ağır saldırısına" uğradı.

Ancak Gingrich'in, tüm sıkıştırmalara rağmen serinkanlılığını ve kendinden emin tavrını koruduğu gözlendi.

Gingrich, devlet destekli Amerikalı tutsat devi Freddie Mac'ten 1,6 milyon dolar danışmanlık parası aldığı iddiası, Filistinliler için "icat edilmiş halk" demesi ve sorunlu evlilik geçmişi gibi konularda Cumhuriyetçi rakipleri tarafından sıkıştırıldı.

Oturum sırasında Mitt Romney, iş dünyasında sahip olduğu deneyimi Gingrich'in Washington geçmişiyle kıyaslayarak, "Hayatlarını Washington'da geçirmiş kişilere ihtiyacımız yok" derken, hazır cevaplılığıyla bilinen Gingrich, Romney'nin bu çıkışını,"(Senato seçimlerinde) Kariyer politikacısı olamamanın tek nedeni, 1994'te Teddy Kennedy'ye kaybetmiş olman" diye yanıtladı.

Geçmişte eşini aldattığını itiraf eden ve üç kez evlilik geçiren Gingrich, oturum sırasında, "bir adayın eşine sadakati, seçmenlerin gözünde önemli bir kriter midir?" sorusuna verdiği yanıtta da hatalar yaptığını kabul ettiğini ve "Tanrı'dan kendisini bağışlamasını istediğini" belirterek, "68 yaşında bir büyük babayım. İnsanların beni şu anki kimliğimle ölçmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Perry ise "Bence sadakat konusu önemli. Eğer eşinizi aldatıyorsanız, iş ortağınızı da aldatırsınız" diyerek Gingrich'e göndermede bulundu.

Gingrich'e oturum sırasında ayrıca, bir İsrail kanalına demecinde "Filistinlilerin icat edilmiş halk olduğu" şeklindeki sözlerine Romney ve diğer adaylardan Kongre üyesi Ron Paul'dan eleştiri geldi.

Romney, "Ben böyle bir açıklama yapmadan önce, (İsrail Başbakanı) dostum Binyamin Netanyahu'yu arar ve danışırdım. 'Bomba atıcısı' değilim, kaynayan kazan şeklindeki bir yere kışkırtıcı sözler atmam" derken, Paul da Gingrich'in bu sözlerini, "Bu sadece ortalığı karıştırmaya yarar. Birçok karışıklığa bu şekilde bulaştık işte" diyerek eleştirdi.

Gingrich ise "kendisinin, eski ABD Başkanlarından Ronald Reagan'ın yaptığını, yani ne kadar hoş olmasa da doğruyu söyleyecek cesareti gösterdiğini" kaydederek, "Reagan doğrunun gücüne inandı. Ben bir Reagancıyım ve bundan gurur duyuyorum. Doğruyu söyleyeceğim" ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS