Rusya'da Putin'e karşı zengin rakip

Rusya'da Putin'e karşı zengin rakip

Rusya'nın en zengin iş adamlarından ve New Jersey Nets basketbol takımının sahibi olan dolar milyarderi Mihail Prohorov gelecek yıl mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçiminde aday olduğunu açıkladı.

Forbes dergisine göre, 18 milyar dolar serveti bulunan ve eskiden Başbakan Vladimir Putin'in yoluna çıkmamaya özen gösteren Prohov'un, parlamento seçiminde partisi oy kaybı yaşayan Putin'e karşı en ciddi aday olabileceği savunuluyor.

Prohorov, adaylığıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, "Toplum artık uyanıyor. Toplumla diyalog kurmayı başaramayan yetkililer gitmek zorunda kalacaklar" dedi.

Yukos'un eski Başkanı Mihail Hadarkovski'nin siyasete atılmasının ardından başına gelenlerin hatırlatılması üzerine siyasi emellerinin iş hayatına zarar vereceğini düşünmediğini belirten Prohorov, "Ben yasadışı bir şey yapmıyorum" diye konuştu.

Liberal parti kurma çabasıyla ilgili Putin veya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile görüşme şansı elde edemediğini söyleyen Prohorov, devlet başkanlığı seçimi sırasında liberal parti kurma çalışmalarını da tamamlanmasını umduğunu ifade etti.

Rusya'nın giderek büyüyen orta sınıfının oylarını almayı ümit ettiğini kaydeden 46 yaşındaki Prohorov, gösterilerde Putin ve hükümet aleyhine atılan bazı sloganların bazılarını paylaştıklarını ancak önümüzdeki günlerde yapılacak olası protesto gösterilerine katılıp, katılmayacağı konusunda bilgi vermedi.

Prohorov'un, yanı sıra daha önce Komünist parti Başkanı Gennedaiy Züganov, aşırı milliyetçi Vladimir Jirinovski ve Adil Rusya Partisi Başkanı Sergey Mironov gelecek yılki devlet başkanlığı seçiminde Putin'in karşısında yarışacaklarını açıklamıştı.

Servetini bankacılık ve metal işleri sayesinde yapan Prohorov'un devlet başkanlığı yarışına katılabilmesi için 2 milyon imza toplaması gerekiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS