Türkiye'nin Paris Büyükelçisi konuştu

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi konuştu

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, bugün Fransız meclisi tarafından kabul edilen yasa teklifiyle eski kötü günlere dönüldüğünü söyledi.

Yasa teklifinin kabul edilmesinden duyduğu tepkiyi düzenlediği basın toplantısında dile getiren Burcuoğlu, hükümetin talimatıyla yarın Türkiye'ye döneceğini açıkladı.

Burcuoğlu, önümüzdeki günlerde Türkiye'den Fransa'ya yapılacak resmi ziyaretlerin askıya alındığını ve ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın 10 Ocak'ta Paris'e yapacağı ziyaretin de iptal edildiğini belirtti.

Burcuoğlu, yasa teklifiyle ilgili görüşmeler sırasında Türkiye'ye destek veren milletvekillerine teşekkür mektubu göndereceklerini ifade etti.

Yasa teklifinin Fransız hükümetini de ikiyi böldüğünün görüldüğünü dile getiren Burcuoğlu, bunun en son somut örneğinin Kültür Bakanı Frederic Mitterrand'ın yasa teklifi aleyhinde görüş bildirmesi olduğunu söyledi.

Burcuoğlu, kendilerine çeşitli çevrelerden gelen bilgiye göre Fransız hükümetinin 23 Şubat'a kadar meclisten geçen yasa teklifini senato gündemine götürme amacında olmadığını vurguladı.

Burcuoğlu, yasa teklifinin Türkiye karşıtı olmadığını ileri süren Fransız muhataplarının karşı tarafın da en az kendileri kadar zeki olduğunu bilmeleri gerektiğini kaydetti.

Yasa ne getiriyor?

Fransa meclisi genel kurulu, bugünkü oturumunda 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini oy çokluğuyla kabul etmişti.

Genel kuruldaki oturuma 577 milletvekilinden sadece 70'e yakını katılmıştı. Yasa teklifinde, "Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların reddi, bir yıl ve 45 bin avro para cezasına çarptırılır" ifadesi yer alıyor.

Fransa parlamentosu, 29 Ocak 2001 tarihinde, "Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır" ifadesiyle kaleme alınan bir yasayı onaylamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS