İran ve Türkmenistan gazda anlaştı

İran ve Türkmenistan gazda anlaştı

İran'ın enerji hatlarını çeşitlendirmek isteyen Türkmenistan ile yılda 20 milyar metreküp doğalgazın transit geçişi için anlaştığı bildirildi.

Mehr Haber Ajansı'na açıklamada bulunan İran Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, İran ile Türkmenistan'ın senede 20 milyar metreküp Türkmen doğalgazının transit sevkiyatı için anlaştığını belirtti.

Söz konusu açıklama Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta geçtiğimiz günlerde düzenlenen Orta Asya'yı Basra Körfezi'ne bağlayacak ulaşım ve transit geçiş anlaşması sonrası geldi.

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta biraraya gelen Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, Özbekistan Dışişleri Bakanı Elyor Ganiyev, Katar Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Abdullah Alrumaihi, Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Alavi ve İran Dişleri Ali Akbar Salehi söz konusu anlaşmaya imza koymuşlardı.

Ayrıca, İran Dışişleri Bakanı Salehi, Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov tarafından da kabul edilmişti.

Haberde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Türkmen mevkidaşı Gurbangulı Berdimuhamedov ile yaptığı telefon görüşmesinde Türkmen doğalgazın İran'a ihracatının ele alındığı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde iki ülke yetkililerinin yaptığı görüşmede, ikinci etabı Kasım 2010'da açılan Dovletabad-Hangeran boru hattının ilk fazının yeni Hangeran rafinerisine ulaşmaya başladığı ve bu kapasitesinin daha da artırılması konusu ele alınmıştı.

Son zamanlarda Orta Asya doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştıracak Nabucco projesine gaz vermeye hazır olduğunu dile getiren Türkmenistan en büyük doğalgaz alıcısı Rusya ile yaşanan enerji krizi sonrası, doğalgaz hatlarını çeşitlendirmek istiyor.

2009 yılında Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattını hizmete sokan Türkmenistan ile İran arasında ise şu anda yıllık 14 milyar metre küp doğalgaz alım-satım anlaşması bulunurken, bu miktarın önümüzdeki yıllarda 20 milyar metreküpe ulaştırılması hedefleniyor.

Ayrıca, Türkmen doğalgazını Afganistan ve Pakistan üzerinden Hindistan'a kadar ulaştıracak TAPİ projesi görüşmeleri de devam ediyor.

Dünyanın dördüncü gaz zengini olan Türkmenistan'ın 24,6 trilyon metreküp gaz ve 20,8 milyar ton petrol rezervine sahip olduğu tahmin ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS