Yunanistan: "Bizi rahat bırakın"

Yunanistan: "Bizi rahat bırakın"

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, ülkesinin Euro Bölgesi'nden çıkmayı düşündüğü iddialarını yalanlayarak, "Yunanistan'ın, işini bitirmesi için rahat bırakılmasını" istedi.

Papandreu, Meganisi adasında bir toplantıda yaptığı açıklamada, "Bu senaryolar suçtur. Bu tür senaryolar bizim gayrı resmi temaslarımızda bile görüşülmedi. Yunanistan ve dışardaki ve özellikle AB'deki herkese sesleniyorum; Yunanistan'ı barış içinde işini yapması için rahat bırakın" dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Erkki Liikanen, Finlandiya televizyon kanalı Yle'ye verdiği demeçte, Yunanistan ile ilgili iddiaları reddederek, Yunanistan'ın 327 milyar euroluk borcunu yeniden yapılandırmasının sorunlarını daimi olarak çözmeyeceğini söyledi.

Liikanen, "Hiçbir Euro Bölgesi ülkesi eurodan ayrılmak istemiyor" diye konuştu.

Lüksemburg Başbakanı ve Euro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker de, Lüksemburg'da, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya maliye bakanlarının katıldığı toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda Yunanistan ve diğer uluslararası ekonomik konuların tartışıldığını belirtti.

"Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden çıkışını tartışmadık. Bu aptalca bir fikir. Euro Bölgesi'nin sebepsiz dağılmasını istemiyoruz. Finansal piyasalarda belirli çevrelerin yoğun biçimde tartıştığı yeniden yapılanma seçeneğini dışarıda tutuyoruz" diyen Juncker, Euro Bölgesi maliye bakanlarının 16 Mayıs'ta yapacağı toplantıda Yunanistan'ın ilave ekonomik plana ihtiyacı olup olmadığını ele alacaklarını ifade etti.

Lüksemburg'daki toplantıya, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de katıldı.

Alman "Spiegel Online"da yer alan haberde, Lüksemburg'daki toplantının gündeminde Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkma olasılığının yanı sıra Atina yönetiminin 327 milyar euro tutarındaki borcunun yeniden yapılandırılmasının bulunduğu belirtilerek, "Yunan hükümeti Euro Bölgesi'nden çıkma ve daha önce
kendi kullandığı (drahmi) para birimini yeniden tedavüle koyma olasılığını gündeme getirdi" denildi.

Yunanistan ile ilgili iddia üzerine dün avro, ABD doları karşısında yüzde 1 değer kaybetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS