IMF'den Sırbistan'a kredi

IMF'den Sırbistan'a kredi

Uluslararası Para Fonu (IMF), Sırbistan ile 1 milyar euro tutarında standby kredisi anlaşması yaptı. IMF, Avrupa'nın finansal borç krizinin Sırbistan'ın büyümesine zarar vereceği uyarısında da bulundu.

Sırp yetkililer, 18 aylık anlaşmanın fiyat istikrarını korumak, yabancı yatırımı çekmek, işsizlik oranının yüzde 20 olduğu ülkede istihdamı desteklemek için büyük önem taşıdığını, kesinlikle gerekli olmadığı sürece krediyi kullanmayacaklarını söyledi.

IMF'nin Sırbistan masası başkanı Albert Jaeger, Sırbistan'ın 2011 ve 2012 yılı için büyüme tahminlerinin daha önceki beklentilerin altında kaldığını, 2011 yılı için yüzde 3 olan büyüme oranının yüzde 2'ye ve 2012 yılı için yüzde 4,5 olan büyüme oranının ise yüzde 3'e gerilediğini söyledi.

"Sırbistan ekonomisi kademe kademe toparlanıyor. Aynı zamanda Avrupa ekonomisindeki büyüme ve ticaretin yavaşlaması belirtileri Sırp ekonomisinin görünümüne gölge düşürüyor" diyen Jaeger, Sırp hükümetinin bu yıl bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranını yüzde 4,1'den yüzde 4,5'e çıkardığını ve 2012 yılı için bu oranı yüzde 4 olarak planladığını belirtti.

Sırbistan'ın istihdam piyasası dahil bir dizi sektörde reformlar yapmaya ihtiyacı olduğuna işaret eden Jaeger, ancak Sırp hükümetinin gelecek yıl yapılacak genel seçim nedeniyle reformları uygulamaya niyetli görünmediğini kaydetti.

Sırbistan Merkez Bankası Başkanı Dejan Soskic de, "Anlaşma, hükümetin sorumlu bir politika izleyeceğinin işaretini veriyor. Bu kriz zamanında çok önemli" dedi.

Sırbistan'ın daha önce IMF ile olan 2,9 milyar euro'luk anlaşmasının süresi nisan ayında dolmuştu. Sırp hükümeti bu anlaşma kapsamında 1,5 milyar euro kullanmıştı.

IMF'nin Sırbistan ile yaptığı 1 milyar avroluk son anlaşmanın IMF İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylanması gerekiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS