FT: Türkiye ekonomisi zor sınavla yüz yüze

FT: Türkiye ekonomisi zor sınavla yüz yüze

Financial Times gazetesi, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durumu ve geleceğe yönelik beklentilerin ele alındığı bir yazıda, Türkiye'yi zor bir sınavın beklediğini öne sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın haziran ayında güçlü bir şekilde yeniden seçildiğini hatırlatan gazete, Erdoğan'ın 2023 yılına kadar ülkede kişi başı milli gelirin iki katın üzerinde artarak 25 bin dolara yükselmesi ve Türkiye'nin şu andaki 17.'likten, dünyanın 10. büyük ekonomisi durumuna gelmesi gibi büyük sözler verdiğini hatırlattı.

Türkiye'nin "şiddetli bir ekonomik büyüme"nin tadını çıkardığını savunan gazete, "gayri safi yurt içi hasıla bu yılın ilk üç ayında yılda yüzde 11 artarak Çin'in büyümesini bile geçti" diye yazdı.

Financial Times, "Türkiye ekonomisi zor sınavla yüz yüze" başlığını kullandığı yazıda, Türkiye'nin karşılaşabileceği tehlikelerden birinin şu anda Türkiye'de büyük rol oynayan ve GSYİH'in yüzde 70'ini oluşturan iç talepte meydana gelecek düşüş olacağını belirtti.

Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili, başbakanlık danışmanı ve eski bir bankacı olan Şaban Dişli'nin, partinin iktidara geldiği 2002 yılından beri ekonominin büyümesinde rol oynayan büyük etmenin tüketiciler oldukları yolundaki sözlerine yer veren gazete, "Faiz oranlarının düşük olduğu, ekonomik reform ve siyasi istikrarın geldiği yeni bir dünyaya giren Türkler, çalkantılı 1990'larda yoksun kaldıkları krediler sayesinde satın almaya başladılar" ifadesine yer verdi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın ikinci çeyrekte, birinci çeyreğe göre büyümenin "sıfıra yakın" olmasını beklediğini belirten gazete şöyle devam etti:

"Başka yerlerde olduğu gibi Türkiye de dünya ekonomisindeki bulutlarının gölgesinde kaldı. Türk lirası dolara karşı zayıfladı, kısmen de olsa buna merkez bankasının ülkenin genişleyen cari işlemler açığını kontrol altına alabilmek için faiz oranlarını düşürmesi neden oldu. Banka aynı zamanda kredilere uygulanan mevduat munzam karşılıklarını arttırarak, ticari bankaların daha fazla  kredi vermesini kısıtladı."

İngiliz gazetesi Euro Bölgesi'nin borç sorunları ve Arap baharının ardından Ortadoğu'da yaşanan çalkantılar da dahil olmak üzere Türkiye'nin de sıkıntılı durumdaki dış dünyanın  etkisi altına girdiğini savunarak, "Hem Türk ekonomik modeli hem de Türk tüketiciler uzun bir süredir ilk kez bu denli sıkı bir ekonomik sınavla karşı karşıyalar" görüşünü öne sürdü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS