FT: "Türkiye yavaşlayacak mı çakılacak mı?"

FT: "Türkiye yavaşlayacak mı çakılacak mı?"

İngiliz Financial Times gazetesinde yayımlanan bir yazıda, Türkiye'nin dün açıklanan "müthiş" büyüme rakamı ışığında ekonominin genel durumu değerlendirildi.

"Türkiye sert inişe mi geçti?" sorusunun sorulduğu yazıda, üçüncü çeyrekte yıllık büyüme oranının yüzde 8.2 gibi müthiş bir orana ulaştığının açıklandığı bir günde böyle bir soru sorulmasının tuhaf kaçabileceğini belirtti.

Ancak ihracat pazarlarının büyük bir darbe yemeye hazırlandığı şu günlerde, iç talepteteki büyümenin de sert bir şekilde daraldığına dikkat çeken gazete, "Dünyanın en büyük ikinci cari işlemler açığını finanse etmek için mücadele veren Merkez Bankası'nın sıkı para modunda olması, Tükiye'nin işini zorlaştırıyor" sözlerine yer verdi.

Yazı şöyle devam etmiş:
"Gayri Safi Yurtiçi Hasıla açısından bu son yaşasın nidası olabilir. Bir önceki üç aylık dönemde sadece yüzde 0.6 büyüyen ihracatın yıllık artışı yüzde 10.8 oldu. Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi krizinin birlik ekonomisinde yolaçtığı büyük sarsıntı nedeniyle dış talepte büyüme beklentisi pek iç açıcı değil.

Bu yüzden ülkenin iç talebe bağımlılığı artıyor. Üçüncü çeyrekte iç talebin yıllık büyüme oranı yüzde 7.4 oldu ki bu da oldukça sağlıklı. Ama bir önceki çeyrekte kaydedilen yüzde 13.6 oranından hızla bir düşüş söz konusu."

Capital Economics'ten William Jackson, "İç talepteki büyüme sıkışmış durumda. İhracatın bu açığı kapatacağını görmek zor. Küresel ekonominin genel durumunu da dikkate alırsak, ihracatın önümüzdeki çeyreklerde yüzde 7'ye çıkacağını görmek pek mümkün değil" diyor.

Jackson, en karamsar analistlerden biri ve Türkiye'nin önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde teknik bir resesyona gireceğini tahmin ediyor ama yine de bunun Euro Bölgesi krizindeki gelişmelere bağlı olduğunu ekliyor.

ING'den Simon Quijano ise, ekonominin yavaşlayacağını ve bunun hükümetin aşırı ısınmadan kaçınmak konusunda duyduğı endişelerle tutarlı olmadığını söylüyor.

Ama Euro Bölgesi'nin 2012'de yüzde 0.4 daralacağını, Türkiye'nin ise yüzde 2.6 büyüme oranıyla göreceli olarak fazla hasar görmeyeceğini  tahmin ediyor.

"Ekimden beri uygulanmakta olan daha sıkı para politikasının işe yardığına dair bazı işaretler var. 2 Aralık'tan önceki haftada, ülke dışındaki devlet bonolarının akışı 1.7 milyar dolar değerindeydi. Bu nisan ayından beri görülen en büyük rakam oldu. Sorulması gereken soru bu politika reel ekonomide sağlıklı bir yavaşlamaya mı, yoksa kemik kıran bir çarpışmaya mı neden olacak"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS