İtalyan Senatosu'ndan kemer sıkmaya onay

İtalyan Senatosu'ndan kemer sıkmaya onay

İtalya'da teknokrat Mario Monti hükümeti tarafından hazırlanan 33 milyar euro tutarındaki tasarruf paketi, Cumhuriyet Senatosu'ndan güvenoyu aldı.

Parlamento'nun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu'nda yapılan oylamada, hükümetin 2014 yılına kadar 33 milyar euro değerinde harcama kesintisi ve vergi artışını öngören yeni tasarruf paketi için yapılan güvenoylamasında 257 "Evet", 41 de "Hayır" oyu çıktı.

Bu sonuçla tasarruf paketi yasalaşmış oldu. Paketin, geçen hafta parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde onaylandığı şekliyle kabul edildiği gelen haberler arasında yer aldı.

Oylamanın ardından paketin onaylanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Başbakan Monti, şimdi ikinci faslın başladığını söyledi.

Teknokrat Monti hükümetine destek veren parlamentonun en büyük iki partisinden biri olan Demokrat Parti'nin (PD) Senato grup başkanvekili Anna Finocchiario da bu paketle İtalya'nın tekrar Avrupa'daki yerini alacağını kaydetti.

Başbakan Monti'nin konuşması

Tasarruf paketinin Senato'daki güvenoylaması öncesinde söz alan Başbakan Mario Monti, 20 dakika süren konuşmasında, İtalya'nın krizle üst perdeden yüzleştiğini bildirerek, paketin parlamentodan geçiş sürecine değindi ve katkı veren herkese teşekkür etti.

Monti, Senato'daki sözlerine "Mali disiplin olmadan, ekonomik büyüme olmaz" diyerek başladı.

"İtalya'nın itibarını yeniden kazanmaya ihtiyacı var" diyen Mario Monti, AB nezdinde bunu değiştirmek için çalışacaklarını belirtti. Krizi aşmak için ülkesinin güvenilirliğinin artması gerektiğinin altını çizen 68 yaşındaki Başbakan, bir diğer önemli noktanın da ülkesinin ekonomik büyümeyi sağlaması olduğunu dile getirdi.

İyileşme olmazsa daha fazla fedakarlık yapmak gerekebileceğini söyleyen Monti, fedakarlıkların anlamlı olduğunu ifade etti.

Kalkınma önlemleri geliyor

Monti, bu operasyonla kalkınma için adımlar atıldığını aktararak, kabinesinin paketin onaylanmasının ardından ikinci fasıl olarak nitelediği ekonomik kalkınmaya vereceği ağırlığı "Hükümet, özelleştirmeler konusunda cesur eylemlere hazır" ifadeleriyle anlattı.

Başbakan, "Çocuklarımıza daha iyi bir İtalya hazırlamalı, onların daha iyisini yapacak yetenekleri olduğuna inanmalıyız" dedi.

Teknokrat başbakan, "En kısa sürede kalkınma için de önlemleri sunacağız" ifadeleriyle yeni önlemlerin geleceğinin sinyalini vererek, sözlerini tamamladı.

Bu arada, Kuzey Birliği Partisi (LN) pakete karşı sert muhalefetini sürdürürken, parti lideri Umberto Bossi, Monti hükümetinin, yasama döneminin sonu olan 2013'teki seçimlere varamayacağını ileri sürdü. Sol partilerden Değerler İtalyası (IdV) da pakete karşı olduklarını daha önce açıklamıştı.

Berlusconi, Senato'daki oturum yerine davasına gitti

Eski başbakan ve Özgürlükçü Halk Partisi lideri Silvio Berlusconi de kemer sıkma tedbir paketi üzerinde genel görüşmenin ve oylamanın yapıldığı Senato'daki oturum yerine, Milano'da süren İngiliz avukat David Mills'e 1990'lı yıllarda hakkında açılan davalarda yalan söylemesi için 600 bin dolar rüşvet verdiği iddialarına dayanan davanın duruşmasına katıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS