Libya'da petrol krizi!

Libya'da petrol krizi!

Dünya'nın en önemli petrol üreticilerinden Libya'da, alacaklarının ödenmediğini öne süren tanker şoförlerinin grevi nedeniyle petrol istasyonları önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Ülkede aylar süren, Muammer Kaddafi'nin öldürülmesiyle son bulan iç çatışmaların ardından petrol üretiminin yeniden arttığı belirtilirken yeniden yapılanma sürecindeki Libya'da bir süreden beri yaşanan para sıkıntısı günlük yaşamı etkiliyor.

Yaklaşık 6 milyon kişinin yaşadığı ve 2 milyon civarında aracın bulunduğu Libya'da iç savaş öncesi yıllık ortalama 41 milyon varil petrol üretimi gerçekleştiriliyordu. Benzinin litresinin 0.120 dolar seviyesinden satıldığı ülkede şu anda Ulusal Geçiş Hükümetinin kontrolündeki kaynaklardan petrol istasyonlarına ulaştırılması gereken akaryakıt, tanker sürücülerinin grevi nedeniyle sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilemiyor.

Bu durum ülkenin en kalabalık nüfusunun yaşadığı başkent Trablus başta olmak üzere ülkenin bütün kesimlerinde hissediliyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren benzin istasyonlarının önünde bekleyen onlarca araç sürücüsü akaryakıt alabilmek için dakikalarca bekliyor.

Kimi petrol istasyonu ise akaryakıt ürünlerini temin edemediği zamanlarda satış gerçekleştiremiyor.

AA muhabirinin görüştüğü başkent Trablus'taki bir petrol istasyonunun çalışanı İbrahim Cemalali, tanker sürücülerinin bir süreden beri alacaklarının ödenmediğini öne sürüp grev yaptığını, bu durumun akaryakıt sıkıntısı yaşanmasına neden olduğunu söyledi.

Ülkenin yeniden yapılanma süreci yaşadığını hatırlatan Cemalali, hükümetin bu soruna en kısa sürede el atması gerektiğini söyledi.

Araç sürücüsü Beşir Al Maksut ise aracına benzin alabilmek için bazen dakikalarca benzinliklerin önünde beklemek durumunda kaldıklarını ifade ederek, sorunun en kısa sürede çözülmesini umut ettiklerini kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS