Türkiye büyümede dünya ikincisi

Türkiye büyümede dünya ikincisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin 2011 yılı üçüncü döneminde yüzde 8.2 büyüdüğünü açıkladı. Tarım sektörü, yüzde 4.5 oranında büyüyerek istikrarını sürdürdü.

Sektör, 2011 yılı 9 aylık dönemde yüzde 5.3 oranında büyüyerek son 8 yılın 7'sinde büyüme gerçekleştirdi.

TÜİK, 2011 yılı üçüncü döneme ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı.

Buna göre, üretim yöntemiyle hesaplanan gayri safi yurtiçi hasıla tahmininde, 2011 yılı üçüncü üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla gayri safi yurt içi hasıla yüzde 17,4'lük artışla 348 milyar 802 milyon lira oldu.

Sabit fiyatlarla ise bu dönemde ekonomi, yüzde 8,2'lik büyümeyle 31 milyar 29 milyon lira oldu.

Takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH 2011 yılı üçüncü üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7'lik artış gösterirken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri bir önceki döneme göre yüzde 1,7 arttı.

Sabit fiyatlarla bakıldığında geçen yılın ilk çeyreğinde ekonomi yüzde 12,2, ikinci çeyrekte yüzde 10,2, üçüncü çeyrekte yüzde 5,3, dördüncü çeyrekte de yüzde 9,2 büyüme göstermişti. Yılın tamamında ise ortalama büyüme yüzde 9'u bulmuştu.

Türkiye ekonomisinde 2011 yılının üçüncü döneminde sabit fiyatlarla en fazla büyüme gösteren sektör, dolaylı mali aracılık hizmetleri oldu. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 12,7, bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 13,9 büyüyen sektör, ikinci çeyreğinde 18,8 büyüme gösterdi. Sektörün cari fiyatlarla büyüklüğü, 3 milyar 908 milyon liraya yükseldi.

Çin'den sonra 2'nci sıradayızBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin yüzde 8.2'lik büyüme ile dünyada büyüme hızında Çin'den sonra 2'inci sırada yer aldığını söyledi.

2011'in tamamında Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 8'lik bir büyüme ile yine iyi bir büyüme performansı göstermiş bir ekonomi olacağını da şimdiden söyleyebileceklerini ifade eden Ergün, "2012 yılı da muhtemelen yüzde 4'ün üzerinde bir büyüme rakamıyla tamamlanır" dedi.

Ergün, "Biz, cari açığın gündemden düşürüldüğü bir büyüme performansını zaten hesaplamıyoruz, cari açığı da aşağı indirerek bir büyüme performansı göstermeliyiz" diye konuştu.

Türkiye ekonomisinde tüm sektörlerde büyüme gözlendi.

En fazla büyüyen sektörlerin başında mali aracı kuruluşların faaliyetleri (yüzde 15,8), inşaat (yüzde 10,6), ulaştırma, depolama ve haberleşme (yüzde 9,7), toptan ve perakende ticaret (yüzde 9,6) geldi.

UZMANLAR NE DİYOR?


Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toğuç, Türkiye'nin kendi başına iç talebi ile bu kadar büyüyebilen ender ülkelerden bir tanesi olduğunu belirterek, "2012 yılı büyümesi içinse yüzde 3-4 aralığında bir büyüme beklemek lazım. Orada da en önemli faktörler kredi büyümesi olacaktır" dedi.

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, "Gayet olumlu... 2012'de büyümeye yönelik endişeleri azaltacak nitelikte bir büyüme rakamıdır" ifadelerini kullandı.

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, 2011 büyüme beklentilerini yüzde 7'den yüzde 8'e revize ettiklerini belirtti.

EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, Türkiye'nin bu yılı yüksek büyüme ile kapatacağını bildirdi.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS