Memura 15 ayda çıkmadı, vekile 1 gecede

Memura 15 ayda çıkmadı, vekile 1 gecede

Milletvekillerinin kendileri için yaptığı emekli maaş zammı düzenlemesi memur sendikalarını hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü onlar 15 aydır zam oranı için toplu sözleşme ile ilgili yasal düzenlemeyi bekleyedursun, vekiller kendi yasalarını bir gecede çıkardı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise, düzenlemenin "ihtiyaç" olduğunu söyledi.

Sendikalar milletvekillerinin "kıyak emekliliğine" tepki gösterdi ama düşük maaşla geçinmeye çalışan bazı emekliler bu duruma hiç şaşırmadı.

Emekliler artık yaşananlara şaşırmıyor bile.

Bir gecede kendi emekli maaşlarına 5 bin lira zam yapan milletvekillerinden emeklilerin umudu yok.

Memur sendikaları ise, düzenlemeye isyan etti. Hem emekli aylığı artışına hem de intibak ve toplu sözleşme tasarılarının hala Meclis'e gönderilmediği bir dönemde bunun yapılmasına.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Referandumun üzerinden 15 ay geçmişken iki buçuk milyon memur ve milyonlarca emeklinin beklediği en önemli yasalardan biri hala Meclis'e getirilip gereği yapılmazken diğer konularda bu kadar becerikli olunmasını hayretle karşılıyorum" dedi.

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Bu kıyak emekliliğin müsebbibi bütün milletvekilleridir. Ama öncelikle iktidar partisidir. Ben bu anlayışı şiddetle kınıyorum" diye konuştu.

"Milletten önce kendilerini düşündüler"


Türk Sağlık-Sen de aynı yasada ilaç katılım payının düzenlenmesini gündeme taşıdı ve milletvekillerinin ilaçtan alınacak katılım payı ile kendi emekliliklerini finanse ettiklerini öne sürdü.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, açıklamasında, "Kendi emekliliklerini düşündükleri gibi milletin emekliliğini de düşünmeleri gerekirdi" dedi.

Örneği de sağlık çalışanlarından verdi. Döner sermayeleri emekliliğe yansıtılmadığı için emekli olduklarında aldıkları ücretin yüzde 50'sini kaybettiklerini belirtti.

Kahveci, aynı yasada ilaç katılım payının düzenlenmesini de gündeme taşıdı ve "Milletvekillerimiz vatandaştan alınacak ilaç katılım payı ile kendi emekliliklerini finanse etmiş oldular" ifadesini kullandı.

Türk Sağlık-Sen, memura yapılacak zamla ilgili toplu sözleşme yasa tasarısının da henüz Meclis gündemine getirilmediğini hatırlattı.

Çiçek: "Statüyle ilgili bir imkan"


TBMM Başkanı Çiçek, Fransa Meclisi'nde kabul edilen "Ermeni teklifi" ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin, dün akşam TBMM Genel Kurulu'nda, milletvekillerinin emekliliği konusunda yapılan düzenlemeye ilişkin sorusunu da yanıtladı.

Bir gazetecinin "düzenlemeyle ilgili rakamsal bilgi" olup olmadığı sorusuna karşılık Çiçek, şunları kaydetti:

"Şu an rakamlarla uğraşır noktada değiliz. İhtiyaçtan dolayıdır. Kişilere sağlanmış bir imkan değil, bir statüyle ilgili imkandır. Siz de TBMM'nin içindesiniz. Milletvekillerinin nasıl çalıştığını, giderlerinin neler olduğunu biliyorsunuz. Bunlara bakarak değerlendirin.

Bu ülkede birçok kamu görevlisinin maaşını da devlet, millet veriyor. Bunların yaşadığı hayatlara, devletin onlara sağladığı imkanlara bakın. Sadece milletvekilleriyle ilgili olduğu zaman kaleminizden kan damlamasın. Gerçekçi olun, çünkü 'burada 7 liraya yemek çıkıyor' diye ortalığa ayağa kaldırdık.

Sanki 'Başbakanlıkta yemek 30 liraya çıkıyor, İçişleri Bakanlığı'nda 40 liraya çıkıyor, falanca devlet kurumuna da 7 liraya burada çıkıyor' diye sanki milletvekillerinin çoluğu çocuğu sabah öğle akşam burada yemek yiyor tarzında.

Parlamentoya karşı biraz daha kışkırtıcı bir üslupla bu türlü yazılar yazılıyor. Elinizi vicdanınıza koyun. Milletvekillerinin hangi şartlar altında burada görev yaptığı, giderleri bellidir. Kamuda çalışan üst düzey görevliler bir yere gidecek olsa araba devletten, şoför devletten, benzin devletten, uçak parası devletten, ayrıca harcırah...

Ama milletvekilinin seçim bölgesine gider, yaptığı tüm harcamalar kendi cebindendir. Biraz gerçekçi olmak lazım. Dünya parlamentolardaki bu türlü durumlar da dikkate alınarak bir değerlendirme yapılmıştır. Konuyu bu çerçevede mütalaa etmek lazım. Değilse, Parlamento'yu suçlamak, Parlamento'ya karşı bir tavır geliştirmek adına kullanılmasını da ben şahsen doğru bulmam. Bu bir ihtiyaçtır, intibak durumu söz konusuydu. Yapılan bundan ibarettir. 4 grubun da birlikte karar verdiği bir iştir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS