Asya borsaları bu yıl yüzde 20 eridi

Asya borsaları bu yıl yüzde 20 eridi

Asya borsaları bu yıl yüzde 20 eridi

Asya borsaları bu yıl yüzde 20 kadar değer kaybetti.

Hong Kong Borsası'nda Hang Seng Endeksi'nin 1 Ocak'tan bu yana kaybı yüzde 20, Şanghay Borsası'nda SE Composite Endeksi'nin yüzde 21,7 ve Tokyo Borsası'nda Nikkei 225 Endeksi'nin yüzde 17,3 oldu.

Hang Seng Endeksi 2008 yılındaki küresel finansal krizden bu yana en büyük yıllık kaybını verdi.

Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketine rağmen, Hong Kong ve Şanghay borsalarının kaybı Tokyo Borsası'nı geçti.

Yılın son işlem gününü Asya borsaları hafif yükselişle tamamladı. Bu yükselişi ABD ekonomisinin güçlendiğine ilişkin olumlu veriler sağladı.

Yıl geneline bakıldığında ise Euro Bölgesi'ndeki borç krizi ve küresel ekonominin yavaşlayacağı endişeleri borsaların kaybında etkili oldu.

Tokyo Borsası

Japonya'da Tokyo Borsası'nın temel göstergesi Nikkei 225 Endeksi yılın son işlem gününde yüzde 0,67 (56,46 puan) artarak 8.455,35 puandan yılı tamamladı.

Ancak bu puan, 1982'den bu yana en düşük yıl sonu kapanış seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketi Nikkei 225 Endeksi'nin yıllık kaybını yüzde 17,3'e yükseltti. Nükleer felakete yol açan Fukushima nükleer santralinin işletmecisi Tepco şirketinin mart ayından bu yana hisselerinin kaybı yüzde 90'ı aştı.

Nikkei 225 Endeksi yılın en yüksek seviyesine 21 Şubat'ta 10.857,53 puanla ulaşmıştı.

Nikkei 225 Endeksi'nin yıllık yüzde 17,3 olan kaybında en önemli rolü Japon para birimi yenin aşırı değerlenmesi ile deprem ve tsunami felaketinin parça tedariki zincirinde yol açtığı kırılma oynadı.

Endeks 2010 yılında da küresel konjonktürdeki belirsizlikler ve döviz piyasasındaki hızlı dalgalanmanın etkisiyle yüzde 3 değer kaybetmişti.

Petrol fiyatları

Yılın son işlem gününde ABD ham petrolünün Şubat ayı teslimi varil fiyatı bugünkü işlemlerde 99 doların ve Londra Brent tipi ham petrolün Şubat ayı teslim fiyatı 108 doların üzerinde işlem görüyor.

ABD ham petrolünün Şubat ayı teslimi varil fiyatı bugün Asya'daki işlemlerde 23 sent artışla 99,88 dolardan satılmaya başladı. ABD ham petrolünün Şubat ayı teslimi varil fiyatı dün 29 sent artışla 99,65 dolardan kapanmıştı.

Londra Brent tipi ham petrolün Şubat ayı teslimi varil fiyatı da 11 sent yükselişle 108,13 dolardan işlem görüyor.

Petrol fiyatlarının artışında ABD ekonomisinin yavaşça toparlandığına ilişkin veriler etkili oldu.

Uluslararası piyasalarda Temmuz 2008'de 147 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyelerini gördükten sonra küresel krizle birlikte 2008 yılı sonunda 44,60 dolara kadar gerileyen ham petrol fiyatları bu yıl küresel ekonomi ya da siyasi gelişmelere bağlı olarak inişli çıkışlı seyir izledi.

Uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı 2010 yılını 91,38 dolardan, Londra Brent tipi ham petrol de 94,75 dolardan kapattı.

Tunus'taki halk ayaklanmasına dönen olayların Arap dünyasında petrol zengini ülkelere sıçrayarak bir domino etkisi yaratacağı endişeleriyle petrol fiyatları Ocak ayında yükselişini sürdürdü.

Olayların 25 Ocak'ta Mısır'a sıçraması ve artan talep beklentileri yüzünden 31 Ocak'ta Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 2008 yılından bu yana ilk kez 100 dolar sınırı aştı.

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarındaki yükselişin gerçek sebebi Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ve önemli petrol ülkesi Libya'daki olayların patlak vermesi oldu.

Geçen yıl dünya petrolünün yüzde 2'sini üreten, dünya petrol üretiminde 17'inci sırada ve petrol ihracatında 15'inci sırada yer alan bu ülkedeki olayların şiddetlenmesi petrol fiyatlarının hızla tırmanarak, 2,5 yılın en yüksek seviyelerine çıkmasına sebep oldu.

Libya'daki iç savaşın petrol ihracatını olumsuz etkilemesi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki halk hareketlerinin petrol arzına ilişkin kaygıları artırması ve ABD dolarının değerinin düşük olması yüzünden petrol fiyatları Nisan ve Mayıs aylarında 2008'den bu yana en yüksek seviyelerine erişti, Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 127 doları ve ABD ham petrolünün varil fiyatı 114 doları gördü.