Türkiye'de bir ilk: Tasarım Alaturka

Türkiye'de bir ilk: Tasarım Alaturka

Alaturka kültürü ve Türklere has alışkanlıkları tasarımla birleştiren Rafineri Reklam Ajansı, Orhan Gencebay, Zeki Müren gibi kült sanatçıları ve alaturka motifleri özgün tasarımlı ürünlere dönüştürüyor.

Türkiye’de ilk kez bir reklam ajansının tasarımlarından oluşan "Tasarım Alaturka Sergisi" 14 Mayıs'ta açılıyor.

Türkiye’nin köklü reklam ajanslarından Rafineri’nin, MediaCat dergisinin üç ayda bir yayınladığı tasarım ekinden hareketle başlayan Tasarım Alaturka girişimi, Türk kültürüne ait motifleri gündelik hayatta kullanılan ürünlerle buluşturuyor.

Tasarım Alaturka'da neler var?

Bir reklam ajansından çıkan ilk koleksiyon olma özelliğine sahip Tasarım Alaturka; Türkiye’nin popüler sanatçılarını, kült şarkı sözlerini, alışkanlıklarını ve kültürel değerlerini esprili anlatımlarla gündelik yaşamın vazgeçilmez eşyaları haline getiriyor.


Rafineri’nin genç yeteneklerinin gönüllü çalıştığı koleksiyon; Sulukuleli kadınların nakış motifleriyle işlediği özel Orhan Gencebay tişörtleri, “Batsın Bu Dünya” harflerinden oluşan buz kalıpları, “One Minute Rolex” kol saati, Zeki Müren’i simgeleyen sönmeyen sanat güneşi mumu, Emrah görselinden yapılmış “Acıların Stencil”i gibi özgün tasarımlı ürünlerden oluşuyor.

Gelirler Sulukuleli Kadınlara...

Koleksiyondaki ürünlerin tasarımından üretimine kadar tüm süreçlerini kendisi finanse eden Rafineri, satışa sunacağı ürünlerden elde edeceği geliri, el nakışlarıyla koleksiyona emek veren Sulukuleli kadınlar yararına bağışlayacak.

Tasarım Alaturka, Bilgili Holding desteğiyle Akaretler Sıraevler’de düzenlenecek olan “Akaretler Art & Design Day” kapsamında 14 Mayıs’ta açılacak. 17 Mayıs, saat 19:00’da açılış davetinin yapılacağı sergi; özel sunumlar, videolar ve yerleştirmelerden oluşacak ve 30 Mayıs’a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek. {$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS