Ali Şen'e göre Play-Off uygulanamaz

Ali Şen'e göre Play-Off uygulanamaz

Fenerbahçe eski başkanlarından Ali Şen, Türkiye Futbol Federasyonu'nun yeni sezonda Spor Toto Süper Lig'de uygulamayı planladığı Play-Off sisteminin hem yanlış hem de yasal açıdan imkansız olduğunu savundu.

Teknesi ile Yunan adalarında tatil yapan Şen, Play-Off'a geçildiği taktirde, bir kulübün dava açması halinde ligin iptal edilebileceğini öne sürdü. Ali Şen, DHA'ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Play-Off, sportif rövanş anlamına gelir. Her takım, yönetici ve antrenör bundan hoşlanır. Çünkü kaybettiği zaman bir daha oynama şansı vardır. Türk futbolu dünya markası olma yolunda büyük mesafe katetti. Yayıncılık gelirinde Avrupa'da dördüncü olduk. Oysa Play-Off, marka değeri olmayan zayıf liglerde tatbik edilen bir sistemdir. Bu açıdan Türkiye'ye uygun değildir. Seyirci artışına değil azalmasına neden olur. Futbolun ruhunda yarışma vardır. 34 maç oynayan takım birinci olacak ama şampiyon olamayacak. Şampiyonluğu yakalabilmek için bir 6 maç daha oynayacak. Kim düşündü bilemiyorum ama aynı sezonda iki şampiyon üreten bu sistem ne kulüplere, ne Türk futboluna ve ne de yayıncı kuruluşa bir yarar sağlamaz."

Avrupa'da İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa'dan sonra en büyük altıncı ligin Türkiye'de olduğunu hatırlatan Ali Şen, "Bu ligler, yukarıda anlattığım sebepler yüzünden Play-Off sistemini düşünmediler. Tüm bunların ötesinde uluslararası kurallara göre kural değişikliği, sistem değişikliği, liglerin başlamasından bir ay önce yapılır. Türkiye'de Süper Lig 5 Ağustos tarihinde başlamıştır ancak çeşitli sebeplerden ötürü bir ay tehir olmuştur. Bu aşamada 
yapılacak bir sistem değişikliğine karşı çıkan bir kulüp mahkemeye giderse, ligimiz iptal olur" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS