Hidayet: "Biz ayakları yere basan bir ekibiz"

Hidayet: "Biz ayakları yere basan bir ekibiz"

A Milli Takım'ın yanı sıra Almanya, Sırbistan ve Ukrayna'nın katılımıyla başlayacak Spor Toto World Cup'ın basın toplantısı yapıldı.

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Genel Sekreteri Ali Özsoy, basın toplantısında yaptığı konuşmada, 2007'deki World Cup organizasyonunun ardından
aynı turnuva için tekrar İzmir'de bulunduklarını, kendisinin de İzmirli olduğunu söyledi.

Bir kez daha evine döndüğü için mutlu olduğunu belirten Özsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İzmir bugüne kadar sporda bir çok organizasyona ev sahipliği yaptı. İzmir, basketbol faaliyetlerinde evimizdeymişiz hissini veren bir kent. Bugüne kadar World Cup organizasyonlarımızı Anadolu Grubu ile yapmıştık. Onlara bir kez daha teşekkür ediyoruz. Türkiye Basketbol Federasyonu en öncü federasyon olarak gösteriliyorsa bunun arkasında Ankara'dan gelen destekler de rol oynuyor. Artık sadece kulüplerimize değil, milli takımlara destek yansıyor."

TBF Yönetim Kurulu Üyesi Atakan Karakaplan, turnuvanın sponsorunun yeni olduğunu, dünya ikincisi olarak İzmir'e gelen A Milli Takım'da genç ve yetenekli oyuncuların bulunduğunu söyledi.

A Milli Takım'ın yepyeni bir yüzle İzmirlilerin karşısına çıkacağını kaydeden Karakaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlk defa A Milli Takım formasını İzmir'de giyecek oyuncularımız var. Rakiplerimiz de daha önce yarı finalde karşılaştığımız Sırbistan, Avrupa basketbolunun önemli isimlerinden Almanya ve Avrupa Şampiyonası'na bu yıl katılacak Ukrayna. Burada güzel hazırlık turnuvası yaşayacağız. Hazırlık döneminde sakatlık geçiren ve operasyon geçiren milli takımımızın bir parçası Kerem Gönlüm'e geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha hatırlatıyorum ve turnuvaya katılanlara başarılar diliyorum."

TBF Sportif Faaliyetler Direktörü Emin Balcı ise İzmir'in basketbola ve spora her zaman sahip çıktığını belirterek, 9 bin 600 kişilik Halkapınar Spor Salonu için satışa çıkardıkları 7 bin biletten günlük ortalama 3 bin 400 biletin satıldığını söyledi.

Bilet satışlarının her gün çoğaldığını ifade eden Balcı, "Buna benzer bir olay 2. kez oluyor. Daha önce İstanbul'da Litvanya ile İstanbul'daki bir karşılaşmamızın 10 bin bileti gişe satışına sunulmadan bitmişti. İkinci bir rekora gidiliyor. Bugün Halkapınar Spor Salonu'ndaki gişelerden başlayan satışlarda çok az sayıda bilet sunulabilecek" dedi.

Spor İl Müdürü Sabri Sadıklar, İzmir'in spor organizasyon kültürünün çok üst düzeyde olduğunu ve tüm turnuvaları başarıyla gerçekleştirdiğini söyledi.

İzmir'in bundan sonraki organizasyonları da başarıyla yapabileceğini kaydeden Sadıklar, İzmir'deki basketbol kültürünün de çok yaygın olduğunu ve İzmirlilerin bu turnuvaya ilgi göstereceklerini kaydetti.

Almanya

Almanya Başantrenörü Dirk Bauermann, Almanya ile Türkiye arasına dostluk bağlarının çok güçlü olduğunu belirterek, "Benim için Türkiye'ye gelmek, bir dostu ziyaret etmek gibi. İzmir'e daha önce gelmemiştim. Ama muhteşem bir şehir olduğunu söylemek isterim" dedi.

Kendilerini rekabetçi bir turnuvanın beklediğini ifade eden Bauermann, "En iyi 2 oyuncumuz haftaya salı günü aramıza katılacak. Ama elimizden geleni yapmak istiyoruz. Bizimle burada olmayacak Dirk Nowitzki, olağanüstü bir kişi, çok iyi bir takım arkadaşı, gezegenimizdeki en iyi basketbolculardan bir tanesi. 2 yıl aradan sonra aramıza katıldığı için çok mutluyuz" dedi.

Bauermann, Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın 24 takımla yapılmasının yerinde bir karar olduğunu, böylece tüm önemli takımların şampiyonada yer alabileceğini söyledi. Turnuva kadrolarının 12 veya 14 oyuncu olmasının çok önemli olmadığını ifade eden Bauermann, "Belki bu durumda bazı oyuncular süre almayacaktı" dedi.

Almanya takım kaptanı Steffen Hamann ise İzmir'de bulunmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, turnuvada oyun planlarını geliştirmeye çalışacaklarını kaydetti.

Henüz İzmir'e gelemeyen takımlardan Sırbistan'in Başantrenörü Dusan Ivkovic'in yazılı mesaj gönderdiği basın toplantısına, Ukrayna Başantrenörü Mike Fratello da görüntülü mesaj yolladı.

Hidayet'in konuşması

A Milli Basketbol Takım Kaptanı Hidayet Türkoğlu, fizik ve form olarak istenen yerde olmadıklarını, ancak Spor Toto World Cup 10'da her maça kazanmak için çıkacaklarını ifade etti.

Spor Toto World Cup 10 öncesi düzenlenen basın toplantısına katılan Hidayet Türkoğlu, Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda en iyi sonucu almak için çalışmalarını sürdürdüklerini, kendilerine güvenen bir ekip olduklarını, neyi yapıp neyi yapamayacaklarını bildiklerini söyledi.

Takıma yeni katılan kaliteli ve genç arkadaşlarının bulunduğunu kaydeden Hidayet Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu arkadaşlarımız Milli Takım formasını uzun süre giyecektir. Onların bize dahil olması bizi güçlendirdi. Çalışmalar gayet iyi gidiyor. Herkes istekli ve arzulu. Form grafiğimizi üste taşımak istiyoruz. Bu turnuva hem hücum hem savunma bakımından kendimizi görmemiz ve geliştirmemiz açısından önemli. İzmir'e yeniden gelmek gerçekten güzel. Bilet satışının fazla olması çok güzel. İzmirli sporseverlerin karşısına çıkacağımız için heyecanlıyız. Onların desteği bizi motive edecektir. Bunun en iyisini Ankara'da yaşadık, ilgi için teşekkür ediyoruz. Fizik ve form olarak istediğimiz yerde değiliz ama her maça kazanmak için çıkacağız. Buradaki maçlar bizim için ölçü olmayacaktır ama kendimizi görmemiz açısından önemli."

Hidayet Türkoğlu, firesiz şekilde Litvanya'ya gitmek istediklerini belirterek, "Sinan'ın ardından Kerem Gönlüm sakatlandı. Kerem Gönlüm bizimle olmayacak. Kerem Gönlüm, hem kişiliği hem sporculuğu ile örnektir. Kendisine de söylediğim gibi inşallah onu çok aramayız. Bu diğer arkadaşlar için önemli fırsattır. Genç arkadaşlar gereken desteği verecektir. Heyecanlıyız, inşallah iyi turnuva geçiririz" dedi.

Türkiye'de daha iyi motive olduklarını, bunun 2001 ve 2010'da görüldüğünü kaydeden Hidayet Türkoğlu, ancak 2009'da Polonya'da da iyi basketbol oynadıklarını söyledi.

Milli takımın 2008'den bu yana yükselen grafiğinin bulunduğunu anlatan Hidayet Türkoğlu, şunları ifade etti:

"Her geçen gün daha iyi basketbol oynuyoruz, kendisini geliştiren bir ekibiz. Eksiklerimizi görüp, bunları gidermek için uğraşıyoruz. Dünya ikinciliği apoletimiz bizi ne rahatlatır, ne strese sokar, bize güven katar. Tecrübeli oyuncular olarak yeni gelenlere yardımcı olmaya çalışacağız. Takıma ilk katıldıklarında stres vardı ancak şimdi daha iyi durumdalar. Çalışmalarımız iyi gidiyor. Kendimizi bildiğimiz sürece her şeyi başaracağımızı biliyoruz. Biz ayakları yere basan bir ekibiz, bunu davranışlarımızla da gösterdik. Basketbolda, saliselik bir olayla her şey değişebilir. Kendimizi en iyi şekilde ifade etmek istiyoruz."

Kerem Tunçeri'nin konuşması

Kerem Tunçeri de hazırlık sürecine sakatlıklar nedeniyle sıkıntılı başladıklarını, ancak buna rağmen herkesin çok iyi şekilde çalıştığını söyledi.

Dünya ikinciliği apoletlerinin bulunduğunu hatırlatan Kerem Tunçeri, "Bizden beklentiler çok yüksek. Herkes bunun bilincinde, çalışmalarımızı ona göre yapıyoruz. Turnuvadaki ekiplerin hepsi önemli rakipler. İzmir'de olduğumuz için çok mutluyuz. Her maçı kazanmak için çıkacağız ama form olarak istediğimiz seviyede değiliz. Eksiklerimizi görüp yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Kerem Tunçeri, milli takımın hazırlık maçları yapmaya geç başladığına yönelik eleştirilerin olduğunun hatırlatılması üzerine, "Fizik kondisyon olarak hazırlanmak daha önemli. Litvanya'ya kadar 9 tane maç yapacağız, bu da yeterli olacaktır" dedi.

A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay da İzmir'deki turnuva için bilet satışlarının fazla olmasının, İzmirlilerin basketbola olan ilgisini bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Turnuvada çok güçlü takımlarla oynayacaklarını ifade eden Erdenay, "Henüz hazırlık aşamasındayız. Yoğun tempomuz devam ediyor. Maçların saatini bekliyoruz. Turnuvaya katılan takımlara başarılar diliyorum" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS