Trabzonspor ve Beşiktaş'ın başı dertte

Trabzonspor ve Beşiktaş'ın başı dertte

Şike iddianamesinde yer alan takımlardan Beşiktaş ve Trabzonspor’u Avrupa’da büyük tehlike bekliyor.

Hukukçular, “Temiz oldukları garantisini vererek yollarına devam eden iki kulübümüz, UEFA’nın ağır yaptırımıyla karşı karşıya kalabilir. Hatta Avrupa’da F.Bahçe’den bile fazla ceza alabilirler” diyor.

ŞİKE iddianamesinin açıklanmasının ardından UEFA’nın Avrupa Kupaları’nda mücadele eden takımlarımız hakkındaki kararı merakla bekleniyor. Soruşturmanın başladığı tarih olan 3 Temmuz’dan itibaren devam eden süreçte UEFA, F.Bahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nden men ederek ilk refleksini göstermişti.

Peki iddianamede adları geçen ve Avrupa kupalarında yollarına devam eden Trabzonspor ile Beşiktaş’ın durumları ne olacak?

- UEFA, iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiği anda bir karar alabilir. İddianameyi kendisi inceler. Bu kararlarla adı iddianamede geçen Beşiktaş ve Trabzonspor Avrupa’dan uzun yıllar men cezaları alabilir. Ayrıca Beşiktaş ve Trabzonspor’un gruptaki rakipleri maddi ve manevi dava açabilir.

- UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu’nun kararını bekleyebilir. Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu’nun kararına göre hareket edebilir. Ancak bunun tamamlanması 2-3 ayı bulur. Böylece karar sezon sonu verilebilir.

- UEFA iddianameyi yetersiz görüp, mahkeme sonucunu bekleyebilir. Ancak uzmanlara göre bu çok düşük bir ihtimal.

Daha ağır bir ceza bekliyorlar

Konuyla ilgili hukukçuların görüşüne başvurduk. Avukat Metin Ünlü, bu konuda hiç de iyimser konuşmuyor. UEFA’nın şike konusunda sıfır toleransla hareket ettiğini belirten Ünlü, “Futbol Disiplin Talimatı’nın 58. maddesi açık. Teşebbüs derecesinde kalsa da, kulüpler şike ve teşvik cezasıyla karşı karşıya kalırlar. Karşılığı küme düşmedir. UEFA, sıfır tolerans istediği için aynı yaptırımı uygular. Zaten TFF’yi uyarmışlardı. Beşiktaş ve Trabzonspor, ‘Biz temiziz’ diyerek garanti vermişlerdi. Şimdi iddianamede adları geçiyor. Bu durumda bu iki kulübümüz Avrupa’da Fenerbahçe’den daha uzun süreli bir cezayla karşı karşıya kalabilir” diyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS