Kafa atmaya 2 maç, Zokora'ya 3 maç ceza!

Kafa atmaya 2 maç, Zokora'ya 3 maç ceza!

Trabzonspor Kulübü'nden yapılan açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu'nun Galatasaray ile oynanan müsabakada kırmızı kart gören bordo-mavili futbolcu Dider Zokora'ya 3 maç ceza vermesinin adaletli bir karar olmadığı belirtildi.

Yener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, faul dahi olmayan bir pozisyonda Zokora'nın kırmızı kart ile cezalandırıldığını ileri sürerek, "Böyle bir pozisyonda Zokora'ya 3 maç ceza verilirken, aynı hareketi yapan Alex'e 1 maç ceza verildi. Rakibinin aşil tendonuna bilerek basan Elmander'in 2 maçlık cezasını, Tahkim Kurulu 1'e indirdi. Rakip kaleciye kafa atan Engin Baytar ise 2 maç ceza aldı. Disiplin kurulunun Zokora'ya vermiş olduğu 3 maçlık ceza, bizde tam bir hayal kırıklığı yarattı. Bu çifte standart değil de ne?" diye konuştu.

Türk futbolunun geleceği açısından bazı şeyleri dile getirmek istemediklerini kaydeden Hasan Yener, "Camia olarak da bazı şeyleri kamuoyunun önüne getirmek durumundayız. Futbolda en tehlikeli şey, çifte standarttır. Kurulların bundan böyle vereceği kararlarda buna çok dikkat etmesi gerekir" dedi.

Kararların mutlaka hakem ve gözlemci raporları dikkate alınarak, ayrıca görüntülerin de izlenerek verilmesi gerektiğini savunan Yener, "Bunları dikkate aldığınızda daha sağlıklı bir karar verirsiniz. Kararların alınmasında forma renklerinin etkili olmaması gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Trabzonspor'dan açıklama

Trabzonspor Kulübü'nden yapılan açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu'nun Galatasaray ile oynanan müsabakada kırmızı kart gören bordo-mavili futbolcu Dider Zokora'ya 3 maç ceza vermesinin adaletli bir karar olmadığı belirtildi.

Bordo-mavili kulübünün internet sitesinden yayımlanan açıklamada, faul olduğu bile tartışılan bir pozisyonun ardından oyundan atılan ve Gençlerbirliği maçında görev almayan Zokora'nın özellikle Fenerbahçe müsabakası öncesinde böylesine ağır bir cezaya çaptırılmasının manidar olduğu vurgulanarak, şu ifadeler kullanıldı:

"Böylesi bir kararı veren heyete ancak Fenerbahçe genel kurul üyesi olan ve cebinde bu kulübün kartını taşıyan bir başkan liderlik edebilir. Daha yakın tarihte, Fenerbahçeli Alex ile Galatasaraylı iki oyuncu Elmander ve Engin Baytar örneği ortada dururken, bu oyuncuların işledikleri hatalara rağmen adeta Trabzonspor maçına yetiştirilmesine özen gösterilirken, son Zokora kararı ister istemez kafamızdaki soru işaretlerini artırmıştır. Türk futbolu bugüne kadar kararlar anlamında ne çektiyse saha içi ve dışındaki çifte standarttan çekmiştir.

Oyuncumuzla ilgili verilen PFDK kararı da bu çifte standardın dik alasıdır. Türk futbolu disiplin anlamında ciddi kararların eşiğindedir, ancak artık apaçık görülmektedir ki bu kararlar mevcut Disiplin Kurulu'yla alındığı takdirde ister istemez her zaman tartışmalı olacak ve kamuoyunu tatmin etmeyecektir."

Trabzonspor Yönetim Kurulu'nun, Zokora kararıyla ilgili olarak Tahkim Kurulu'na gereken başvuruyu yapacağı ve cezanın kaldırılması yönünde talepte bulunacağı da belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Ancak maalesef üzülerek söylemek istiyoruz ki, Disiplin Kurulu'nun 4-3, Tahkim Kurulu'nun 6-1, birilerinin yanında olduğunun seslendirildiği, üstelik kararlarla bu durumun ve iddianın desteklendiği bir ortamda güven ortamı iyice sarsılmıştır. Bu nedenle söz konusu kurullar mutlaka işten el çekmeli, suç ve ceza ilişkisi anlamında herkesin adaletine güvendiği yeni bir yapılanmaya gidilmelidir. Türk futbolunda malum ortamı daha da germemeye ve sağduyulu davranmaya özen gösteren Trabzonspor camiasının bu yaklaşımı maalesef farklı algılanmış, sanki birilerinin cesaretini daha da artırmıştır. Saha içi ve saha dışında bilinçli olarak Trabzonspor'u tahrik etmeye yönelik eylemlerin son bulmasını bekliyoruz. Aksi yönde hamlelerin Türk futboluna ve temsil edilen camialara bir faydası yoktur."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS